Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Magazin etnobotanice

zazare2
 Share

Question

Buna seara, deoarece la un simplu search pe Google am gasit foarte multe magazine online de plante halucinogene si alte substante ilegale doresc sa fac o plangere impotriva a mai multor astfel de magazine. Problema este ca sunt minor. Insa ce ma intereseaza sa stiu este ce poate face Politia in astfel de cazuri se pot retine administratori magazinelor sau se pot invinovati doar in flagrant?

Multumesc anticipat!

• Downvote 2

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Vrei să faci o plângere sau un denunţ?

Plângerea presupune că autorul ei a suferit o vătămare cauzată prin infracţiune.

Denunţul este încunoştinţarea făcută de către o persoană despre săvârşirea unei infracţiuni.

• 0

Daca esti minor, atunci vorbeste cu parintii si ei pot depune un denunt.

Te-au inselat, nu v-ati mai inteles in "afaceri" sau esti doar un simplu consumator?

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Denunţul este încunoştinţarea făcută de către o persoană fizică sau de către o persoană juridică despre săvârşirea unei infracţiuni.

Denunţul trebuie să cuprindă: numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea şi domiciliul petiţionarului, descrierea faptei care formează obiectul plângerii, indicarea făptuitorului, dacă este cunoscut şi a mijloacelor de probă.

În cazul tău, trebuie să vorbeşti cu părinţii.

• 0

Nu consum substante ilegale si nici nu fac trafic cu asa numitele droguri. Am dat search-ul pe Google doar din pura curiozitate

Si de exemplu daca eu nu vreau sa vorbesc cu parintii?

• 0
  • Membru

"Legale" este un termen asociat substantelor respective de catre narcomani inraiti sau vanzatori. Sunt cunoscute de catre alte persoane ca "etnobotanice" . Deci din primele doua cuvinte scrise pe forumul asta te-am cam ghicit.

In caz ca vinzi online substantele respective, sau esti depistat cu ele asupra ta, cauta legea 143/2000 si vezi cam cat o sa stai la inchisoare. Ai doua variante: ori te lasi de prostii ori iti cumperi vaselina :naughty:

• Upvote 5