Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Am drept de circulatie fara dovada?

qpadrino
 Share

Question

Buna seara,am o nelamurire,in seara aceasta am fost oprit de politie si mi-a fost suspendat permisul de conducere pe motiv ca nu am acordat prioritate unui pieton pe trecere de pietoni.Nu am fost de acord cu suspendarea permisului si nu am semnat procesul verbal,nu am primit nici dovada de circulatie (am refuzat-o).Politistul mi-a spus ca pot circula 15 zile.Intrebarea este daca pot circula fara dovada si unde pot contesta suspendarea permisului.Multumesc anticipat.

18 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Dar de pietonul pe care era sa-l lovesti nu te intrebi,vei primii procesul verbal acasa afisat pe usa sau scara blocului. Da vei putea circula inca 15 zile, dar in cazul in care vei fi oprit vei mai primii amenda si pentru lipsa documente (dovada). Bafta, pietoneala usoara.

• 0

Fara dovada inlocuitoare a permisului de conducere nu prea poti sa iti ridici permisul, teoretic :pfft: . Practic, poti sa il scoti, dar te costa ceva banuti. Eu sper sa calculezi gresit perioada de valabilitate a dovezii si sa fi oprit cand o sa iti fie expirata, sa ai si un dosar penal. Si cum zice Rusy, pietoneala placuta... Daca ar da peste tine o masina cand treci pe trecerea de pietoni nu stiu daca ti-ar placea...

• 0

Nu era sa dau pe nici un pieton,nici macar nu apucase se tranverseze,eram pe banda 3 si venea din stanga mea,nu l-am vazut,speri degeaba ca o sa calculez gresit,va multumesc ca va faceti griji de pietoneala mea,stati linistiti,mai exista si artificii,nu apuc sa stau pieton.

• Downvote 4

• 0

Binenteles, exista taxiuri, prieteni. Ce crezi ca e aici avocat.ro. Circula cu atentie altadata nu de alta da doamne fereste sa julesti un pieton pe trecere ca e naspa. Vino si tu cu spete mai interesante.

• 0

Linisteste-te rautate mica, nu isi face nimeni griji pt tine. Numai ca pe langa urarile facute de colegii mei (urari despre care stii bine ca ti se cuvin. Tu nu ai spus tot ce s-a intamplat la intalnirea cu politistul, doar esentialul, insa ce sa-i faci?... noi mai citim si printre randuri si cam ”mirosim” ce atitudine ai avut) ai primit si sfaturile pe care le cautai. Asta spune multe despre calitatea umana a celor cu plusuletz rosu care frecventeaza forum-ul asta, asa ca nu il mai murdari cu asa-zisele tale ”cetatzenisme” si nici nu ne mai deranja cu ”artificiile” ca sunt cam ”fumate” pt 99% dintre noi...

Un om batran zicea odata: ”eu am fost ca tine, tu inca nu ai ajuns ca mine...” :naughty:

Hai s-auzim de bine ”meseriashule” :))

• Upvote 3

• 0

Iti dai seama ca la intalnirea cu colegul a fost tot de un respect :)) Daca atat de "meseriash" a fost ca a refuzat sa ia si dovada... Si se mai trezeste cate un contribuabil sa strige ca politistii fac abuzuri, dar ei nu baga de seama cum se comporta ei ca oamenii... Cat respect dai, atat si primesti, artific mic...

• 0

spre surprinderea voastra a fost o discutie civilizata,i-am spus politistului ca nu sunt de acord cu retinerea permisului si ca nu o sa semnez procesul verbal,iar el mi-a spus in regula nici o prob

• 0

sincer acum tu crezi ca esti nevinovat sau politistul a fost de neinduplecat?

Edited by tony6066

• 0

”spre surprinderea voastra a fost o discutie civilizata,i-am spus politistului ca nu sunt de acord cu retinerea permisului si ca nu o sa semnez procesul verbal,iar el mi-a spus in regula nici o prob”

Suntem surprinsi... :naughty:

• 0
  • Moderator

In primul rand vezi ca termenul corect e "traverseze" nu "tranverseze". In al doilea rand e foarte clar stipulat in lege. Pietonul a pus piciorul pe zebra pe sensul tau de mers, opresti! Legat de "artificii", nu faci decat sa iti prelungesti agonia. Contestatia nu se castiga in mod automat si in 90 la suta din cazuri nu reprezinta decat o amanare a inevitabilului si niste costuri crescute ale abaterii tale, in sensul ca, daca o pierzi, mai platesti si niscai cheltuieli de judecata pe langa sanctiunea propriu-zisa. Asa ca iti urez "succesuri"!

• 0

Apropo, vezi ca cine te-a invatat sa nu semnezi procesul verbal, te-a pacalit.

Ca sa contesti masura politistului, ai nevoie de copia procesului-verbal. Aceasta copie o primesti pe loc numai daca semnezi pentru primirea ei. In consecinta, daca nu semnezi procesul verbal, doar iti complici singur posibilitatea de a contesta.

Atunci cand semnezi procesul verbal, nu inseamna automat ca esti de acord cu masura luata sau ca iti recunosti vinovatia. Este doar o legenda.

• Upvote 1

• 0

Am avut si eu prin camera aparatului radar baiat asa cuminte si civilizat care nu a vrut sa ia dovada. Dupa 2 ore se rugau niste colegi sa-i dau dovada. Primul lucru cand am ajuns la birou am predat permisul impreuna cu dovada unde am specificat foarte descifrabil refuzul de primire. Dupa vre-o 4 luni inca il vedeam pe la ghiseu.

• 0

Am avut si eu prin camera aparatului radar baiat asa cuminte si civilizat care nu a vrut sa ia dovada. Dupa 2 ore se rugau niste colegi sa-i dau dovada. Primul lucru cand am ajuns la birou am predat permisul impreuna cu dovada unde am specificat foarte descifrabil refuzul de primire. Dupa vre-o 4 luni inca il vedeam pe la ghiseu.

misto, mai scriu pe un forum moto. toti se plang de abuzurile politiei, mai ales de cand cu proiectul de lege de suspendarea a carnetului pentru neplata amenzii...

adevarul e ca atat de multi incalca regulile incat nu e necesar decat ca agentul sa tina ochii deschisi..

eu nu cred ca qpadrino nu e vinovat.

ar trebui o lege ca-n state.

cuvantul unui politist bate cuvantul unui sofer. si se termina povestea

• 0

Buna ziua,

desi sunt offtopic, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 30 de zile de un echipaj de politie din alta localitate si nu in cea in care domiciliez. Imi puteti spune de unde ridic permisul la expirarea perioadei? mai exact: permisul a fost suspendat in Voluntari iar eu stau in Ploiesti.

Multumesc

• 0
  • Moderator

La expirarea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, veţi putea ridica permisul de conducere de la sediul Poliţiei Rutiere pe raza căreia aveţi domiciliu.