Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
coIos

Schimbarea cartii de identitate cu ocazia schimbarii fizionomiei

Question

coIos

In buletin nu am mustata si vreau sa imi las.

Legea spune ca trebuie sa schimb cartea de identitate când fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;

Asta inseamna ca ar trebui sa imi schimb buletinul?

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
d0ndan

da , cand fizionomia se schimba trebuie schimbat buletinul , in cazul tau iti lasi mustata

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
iionut

Realizezi că e o aberație, nu? Ar trebui să-ți faci colecție de cărți de identitate, adaptate frizurii fin ziua respectivă, dacă nu te-ai mai ras de mai mult de 2 zile, dacă porți șapcă sau nu, dacă te-ai îngrășat... Nu de alta, dar poate nu te recunoaște organul... Și uite așa, în loc să avem o poliție profesionistă cineva caută să o împingă în derizoriu mai mult decât e acum. Eu unul nu am auzit de cazuri de cetățeni amendați că nu mai corespund cu poza, iar dacă sunt probabil cine a dat amenda e un mare dobitoc.

• Downvote 3

• 0
Marius

iionut,

În derizoriu doar tu poţi fi, iar asta pentru că până acum nu ai realizat/aflat că legile NU sunt făcute de poliţie şi nici de poliţişti. Ei doar sunt OBLIGAŢI să le aplice, indiferent dacă sunt proaste sau bune. În plus, te asigur că prevederile acestei legi, care nu sunt pe placul tău, nu au absolut nici cea mai mică legătură cu profesionalismul Poliţiei Române.

• 0
Dan

iionut poliție profesionistă există, dar tu nu o poți vedea din cauza stereotipurilor de la tv pe care vi le-ați înrădăcinat în cap. Nu polițiștii fac aceste legi, ei doar le aplică. Ori pentru un buricul pământului ca tine nu ar trebuie să se plice legea, nu ? Organe, sau dobitoci așa cum ne jignești colegii, polițiștii ăștia pe care îi jignești tu, își fac treaba majoritatea pe acolo pe unde sunt. În plus regulamentul acestui forum nu este opțional. Nu poți veni aici să jignești în acest fel. Dacă vrei să mai ai privilegiul să postezi pe aici, șterge-te la gură înainte să spui ceva.

Edited by Dan
  • Upvote 1

• 0
Cezar

Realizezi că e o aberație, nu? Ar trebui să-ți faci colecție de cărți de identitate, adaptate frizurii fin ziua respectivă, dacă nu te-ai mai ras de mai mult de 2 zile, dacă porți șapcă sau nu, dacă te-ai îngrășat... Nu de alta, dar poate nu te recunoaște organul... Și uite așa, în loc să avem o poliție profesionistă cineva caută să o împingă în derizoriu mai mult decât e acum. Eu unul nu am auzit de cazuri de cetățeni amendați că nu mai corespund cu poza, iar dacă sunt probabil cine a dat amenda e un mare dobitoc.

este o aberatie universala domnul meu.

ia ghici de ce trebuie ca poza de pe actul de identitate sa reflecte realitatea?

pe aeroportul JFK din NY exista o toaleta si poti CUMPARA cu $15 spuma, aparat de ras unica folosinta si aftershave, daca ti-a crescut barba in terminale (avioane).

acolo se intampla sa-ti creasca barbisonul in special in cazul furtunilor sau ninsorii si aeroporturile sunt inchise. dupa ce se deschid, zbori unde ai treaba si vrei sa intri in tara. ca sa intri trebuie sa treci prin verificari. si odata ajuns la verificari, ai fizicul schimbat. american, roman, tanzanian, nu conteaza. legea aia aberanta zice ca cel care te verifica sa fie sigur ca actul nu e fals.

ia ghici de ce?

dar asta daca vrei, daca nu, poti lua avionul inapoi acolo in tara in care n-ai nevoie de "picture ID" , practic nicaieri.

iar daca sari la gatul lor ca aici, baiatul de care te iei zice doar "code red" pentru robocop si e foarte posibil sa faci si ceva miscari de harlem shake. nu pe muzica, ci pe impulsuri electrice.

• Upvote 1

• 0
cristm

Cezar1 un plus din partea mea,m-am distrat copios :) cu harlem shake-ul tau :))))) Deja mi-l si inchipuiam cum se rupe pe melodie :))))

Edited by cristm

• 0
Cezar

Cezar1 un plus din partea mea,m-am distrat copios :) cu harlem shake-ul tau :))))) Deja mi-l si inchipuiam cum se rupe pe melodie :))))

si-asta e doar inceputul cu mine, :lol:

adevarul ca nu prea e de ras.

acum cativa ani politia a omorat un polonez in aeroportul din vancouver cu taserul.

o procedura idioata a aeroportului. n-a prevazut ca e posibil sa fie careva p-acolo sa nu stie engleza, asta a mai venit suparat si din avion, a stat vreo 8 ore acolo, l-au plimbat pe la imigrari sa-i verifice viza, nimeni n-a vorbit cu el. maica-sii cica i s-a spus ca nu e in aeroport in zona inchisa si asta a plecat acasa, la vreo 400km in-land.

asta s-a saturat sa le vada fata alora, si a fortat sa treaca, a inceput sa fie violent sa tipe si sa rupa scaunele si sa-si elibereze singur zona.

s-au strans baietii in 2 minute si l-au cam solicitat la dans.

partea proasta, a murit, stop cardiac. a fost scandal mare s-au schimbat multe proceduri.

ce e de invatat de aici?

cu organu nu te pui. el respecta legea si niste proceduri. si, culmea, o face si-si risca viata sa te apere pe tine.

nu-ti convine cum o face? ii reclami, dar acolo in strada trebuie sa stii ca el e sef, si, daca nu te supui, te poate costa si viata. acolo nu se joaca.

dar, ca deosebire de romania, respectul fata de organele de ordine se invata din familie, de la scoala din gimnaziu, la educatia civica, materie mai importanta decat olimpiada la matematica.

acolo politistul are semnatura de notar.

viteji d-astia de la noi, i-as trimite acolo vreo 2-3 luni. cred ca un sfert s-ar mai intoarce