Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
bogdan19

Arme dezactivate pentru panoplie

Question

bogdan19

Buna seara! As dori sa stiu daca vreau sa achizitionez de pe un site din germania un AK47 dezactivat

am nevoie de autorizatie ceva? Mentionez ca mitraliera o cumpar pt display(pus pe perete) . Multumesc anticipat!

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Warren

Chiar mi-ai starnit curiozitatea :) , cum anume se "dezactiveaza" o arma mai exact, mai ales un AK 47, care, cred eu ar putea fi "reactivat" relativ usor. Strict vorbind de problema pe care ai ridicat-o, din ce am inteles eu din cuprinsul Legii 295/2004 MC, armele de foc automate sunt arme militare si sunt interzise spre detinerea unor persoane fizice sau juridice(cu exceptia institutiilor publice cu atributii in domeniul apararii si sigurantei nationale).

• Upvote 1
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
CITADELA

@warren: cel mai ușor ca să "dezactivezi" o armă (exprimarea lui bogdan19 nu este tocmai una tehnică) se face prin perforarea cu un burghiu a țevii în dreptul camerei cartușului, deși, dacă întrebi un adevărat colecționar ce părere are, te-ar cataloga drept barbar; mai sunt și alte manopere pe care un armurier le poate face, în funcție de caracteristicile tehnice ale armei.

• Upvote 4

• 0
7Coline

Dezactivarea presupune introducerea fortata a unei tije de otel in teava si sudarea acesteaia in interior , gaurirea camerei cartusului , scoaterea componentelor interioare , taierea lacasurilor componentelor , astfel incat sa ramana aspectul exterior intact , dar nu mai poate fi pusa veci in functionare domnule Warren.

• Upvote 1

• 0
bogdan19

Denumirea mai academica la armele astea dezactivate este arma demilitarizata

CITADELA si 7Coline au dreptate armele astea sunt "mutilate" in asa hal incat nici Chuck Norris nu mai poate trage cu ele :)) .Serios vorbind in Anglia,Germania,Franta etc astea se vand ca piese de decor. De adus o aduc ca vine la cutie prin DHL, arma vine cu certificare germana(certificat care atesta gaurirea tevii,scoaterea anumitor piese din ea etc si ca e conform legii germane) ca nu o sa mai traga in veci , poate fi considerata si de jucarie ca face decat pac cand apesi pe tragaci. In primul link e o pusca ruseasca din WW2 dezactivata si in al doilea pagina din Germania (mentionez ca nu fac reclama)

http://www.youtube.com/watch?v=c0fYU6yH-Lo

http://www.zib-milit...tivated-Weapons

As avea nevoie de autorizatie ceva? ca nu de alta nu vreau sa o cumpar imi vine si peste 2 zile sa vina politia la usa sa ma aleg si cu dosar penal aiurea-n tranvai

Edited by bogdan19

• 0
Marius

Eşti colecţionar de arme?

• 0
bogdan19

Din pacate nu sunt colectionar. Intrebare pentru arma de panoplie (ca la categoria asta se incadreaza) trebuie permis colectionar sau

certificat de detinator?

• 0
Marius

Colectionar de arme - persoana care deţine ori intentionează să deţină arme în colecţie şi care a dobândit, în conditiile legii, un atestat de colecţionar.

Citeşte legea din postarea mea anterioară, să nu ai surprize neplăcute.

• 0
bogdan19

M-am uitat in lege si am vazut ca acel certificat de colectionar iti ofera posibilitatea detinerii unui numar nelimitat de arme de foc.

intrebari poate tampite dar na:

1 Dupa obtinerea atestatului pot detine o pusca vanatoare fara ca eu sa fiu vanator?

2Armele panoplie intra la categoria D deci pot fi cumparate fara autorizatie dar trebuie declarate?

3 Armele militare dezactivate cu act doveditor intra la categoria panoplie? pot fi detinute de colectionar?

4Care e diferenta intre certificat de detinator si atestat de colectionar?

si imi cer scuze daca te frec aiurea la cap

Edited by bogdan19

• 0
Batman76

Bogdan19, pana la urma ai primit un raspuns la aceasta problema?