Jump to content
POLITISTI.ro

Folosirea detectorului de metale in spatii publice , parcuri, paduri, plaje


athosh
 Share

Recommended Posts

Buna Ziua !

Sunt posesorul unui detector de metale Fisher . Il am legal si posed autorizatie de la politia municipiului Timis , in raza caruia ma aflu. Vreau sa stiu daca pot folosi detectorul pe camp ,paduri, parcuri , plajele Marii negre si locuri publice...exceptand zonele protejate arhelogic si daca da , In ce conditii. Mentionez ca este stric utilizat ca hobby personal si vreau sa ma bucur de acest lucru . Multumesc anticipat .

Link to comment
Share on other sites

  • Membru

Ce autorizație ai pentru acest obiect?

De detinere.

Exista o evidenta cu posesorii de astfel de "obecte".

Poti sa il folosesti unde vrei, dar daca gasesti vreo comoara, tre' sa o predai statului, ca e "obect" de patrimoniu national.

Pana una, alta, spor la gasit cutii si capace de bere.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

De detinere.

Exista o evidenta cu posesorii de astfel de "obecte".

Poti sa il folosesti unde vrei, dar daca gasesti vreo comoara, tre' sa o predai statului, ca e "obect" de patrimoniu national.

Pana una, alta, spor la gasit cutii si capace de bere.

stii cumva daca primesti vreun ban de la stat dac predai comoara? zi mi legea in care e prevazuta chestia asta ..daca exista...

Link to comment
Share on other sites

OG 43/2000, cu modificările şi completările introduse prin Legea 378/2001, publicate în Monitorul Oficial nr. 394 din 18 iulie 2001, precum şi cu modificările şi completările introduse prin Legea 462/2003 publicată în Monitorul Oficial nr. 820 din 19 noiembrie 2003, si Legea Nr. 258/2006 publicata in Monitorul Oficial Nr. 603 din 12 iulie 2006

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa il folosesti unde vrei, dar daca gasesti vreo comoara, tre' sa o predai statului, ca e "obect" de patrimoniu national.

Nu chiar oriunde. Dacă folosești detectorul în locurile unde există situri arheologice comiți o infracțiune.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Membru

Cum interpretati voi art. 25, alin. 1, lit. d) din OG de mai sus ?

Art. 25. – (1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se face, după caz, de către:

a) specialiştii Direcţiilor judeţene pentru cultură, culte şi patrimoniu cultural naţional judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti;

b) împuterniciţii Ministerului Culturii şi Cultelor;

c) inspectorii teritoriali ai Inspecţiei de Stat în Construcţii, Lucrări Publice, Urbanism şi Amenajarea Teritoriului;

d) organele de poliţie care au şi obligaţia de a da curs oricăror solicitări în exercitarea atribuţiilor personalului prevăzut la lit. a)-c).

Initial am gandit ca poti sa sanctionezi contraventional si sa ridici bunul in vederea confiscarii doar ca urmare a solicitarii organelor din cadrul institutiilor de la lit. a,b,c, dar ma gandesc ca poti face acest lucru si din oficiu

Link to comment
Share on other sites

Se poate și din oficiu. Acel ”și” eu îl interpretez ca și caz în care polițiștii sunt solicitați de autoritățile de la literele a)-c). Altfel cred că litera d) ar fi trebuit să arate ceva de genul ”d) organele de poliție care sunt obligate să solicite în prealabil personalul prevăzut la lit. a)-c).” Părerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.