Jump to content
POLITISTI.ro

Restrictionat dreptul de a conduce pt o perioada lunga

silviusbz
 Share

Recommended Posts

Salutare...

Imi cer scuze daca o sa postez unde nu trebuie..si daca nu o sa fiu inteles in totalitate !

Din nefercire...anul trecut nu prea a fost norocos pt mn...am avut luat permisul de 3 ori... prima oara la sf lui martie pt o linie continua,iar in iunie de 2 ori pt viteza .

Pt contraventia din martie,am lasat permisul pt o luna... iar pt cele 2 contraventii de viteza am facut contestatie.... din pacate le-am pierdut pe amandoua.. si in total va trebui sa stau pe bara 210 zile...

Ash vrea sa imi spuneti,daca eu doresc sa conduc intr-o alta tara din UE..in care permisul nostru e valabil,pot face acest lucru,si daca da,pedeapsa imi va merge in continuare in romania?Daca pot demonstra ca pt o anumita perioada de timp voi locui in alta tara,imi va fi incredintat permisul...si pedeapsa va merge in continuare? In caz de nu mi se poate da permisul inapoi,eu in luna martie termin cu prima pedeapsa cea de 120 de zile...si asta inseamna ca pot lua permisul...pt ca la cea de a2a contraventie inca am timp sa fac recurs...vreau sa stiu daca iau permisul inapoi...voi renunta la recurs..sau il voi pierde...iar eu sunt in alta tara si voi conduce in alta tara...ce se va intampla,daca nu ma duc sa predau permisul,va merge pedeapsa in continuare?

Daca aceste scenarii nu merg,pot sa obtin permisul in alta tara in aceasta perioada ??

Imi cer scuze daca m-am exprimat gresit !

Va multumesc !!!

• Moderator

Dacă ai suspendat dreptul de a conduce nu poți conduce nici în țară și nici în străinătate.

Te sfătuiesc să renunți la această idee pentru că fapta de a conduce autovehicule în perioada de suspendare a acestui drept constituie infracțiune (se întocmește dosar de cercetare penală, etc.) iar pe lăngă sancțiunea prevăzută de legea penală, vei pierde definitiv permisul de conducere (se anulează).

Trebuie să știi că în prezent autoritățile europene pot verifica foarte ușor valabilitatea și starea permisului de conducere în bazele de date românești, iar sancțiunile pentru această faptă în străinătate sunt mult mai drastice decât la noi, în umele țări te poți trezi foarte ușor în arest. Te asigur că nu merită.

dupa ce cai avut permisul retinut de 3 ori intr-un an, nu l-ai predat si acum vrei sa conduci din nou desi nu a expirat perioada de suspendare. In orice tara civilizata nu mai gandeai asa dar suntem in Romania tara tuturor posibilitatilor. Din cauza unora ca tine in cursul anului 2012 pe soselele din tara noastra au decedat 2018 persoane.

Edited by 25tess
  • Upvote 4

Permisul l-am predat....nu ca vreau sa conduc,am o bursa de studii intr-o tara in UE...aceasta este toata chestia...

Din cate stiu am dreptul de a conduce suspendat doar in Romania..daca gresesc va rog sa-mi spuneti....

Si de ce din cauza unor ca mine? am spus cumva cu ce viteza mergeam? sau cunosti scenariul cumva de faci asemenea alegatii..tind sa cred ca daca faci parte din sistemul ministerului de interne...ca ai ajuns acolo prin diferite modalitati...decat cele normale.nu mi se pare normal sa faci afirmatii..presupuneri fara sa stii din ce cauza(e) am permisul retinut... mi-am cerut scuze daca nu am fost inteles..si sunt aici sa fiu intrebat daca nu sunt inteles...

Ca sa se inteleaga.... si motivele pt care am lasat permisul... a fost pt ca am crezut ca e ceva de Sus... de la Dumenzeu , incat prea de tot ce mi s-a intamplat...ceea ce am facut eu nu a fost nimic grav..sau lipsit de constienta...sau ca nu stiu ce... au fost 3 intamplari ciudate...pt care cred ca am fost avertizat de sus sa nu trag de volan pt o perioada.. Nu am permis de cativa ani..nu am 20 de ani ca sa zic ca sunt vreun copil sau ceva de genu...

Si sincer am intrat aici..mi-am facut user..sa obtin si eu niste pareri.. nu sa fiu tras la raspundere..fara sa mi se stie situatia in detaliu,sincer nu cred ca era nevoie sa faci aceste comentarii , care eu le consider grosolane...puteai sa ma intrebi exact d c mi-a fost luat... de 3 ori..iti raspundeam.. si poate pe urma puteai sa faci alegatiile acestea ... mi se pare de prost gust... daca nu m-am exprimat corect si s-a inteles ca sunt un terorist sau ceva de genu... sau ca sunt distrugatoru soseselor... mai ziceam... dar sa fi peste limit cu 1km... sa nu vrei sa dai ceva... si a2a oara sa te prinda ... din nou acelasi agent...si sa te tina minte... si pt ca niste tovarasi de ai tai i-au facut probleme... ti se pare normal??

Edited by silviusbz

• Moderator

prima oara la sf lui martie pt o linie continua...

De multe ori, aceasta manevra poate avea consecinte mult mai grave decat depasirea limitei de viteza. Pacat ca inca nu constientizezi si tot traiesti cu impresia ca exista un politist care sta tot timpul cu ochii pe tine bla, bla, bla...

linia continua a fost depasita la iesirea din sat Spataru... jud Buzau... aveam 30 ..si pe partea stanga era un peco..a iesit o dacie cu porbagaju plin in fata mea... si am depasit.. nu venea nimic din fata... !!! era politia chiar acolo mi-a dat dreptate..dar pt ca am fost filmat mi-a spus ca nu ma poate ierta... am fost de acord am lasat permisul nu a fost nici o problema..

Comuna Movilita Jud.Ialomita. am mers cu 59 pe pilot pana la iesirea din localitate... m-a pus dracu sa apas pe acceleratie si am fost oprit exact la plancarda cu iesirea din Movilita.. ei veneau din afara comunei..pt ca fusesera intro urmarire a unor prieteni de ai mei (aici e de explicat.. prietenul nu era la prima urmarire mai fusesera o data urmarit si blocat la sinesti de catre aceeasi agenti deci stiau masina..dar era in leasing) m-au oprit.. mi-au spus ca aveam 101...si le-am zis ca daca sunt siguri ca au venit cu viteza..si cica erau suparati ca unii cu nush ce masina...si cica intra la mare belea acel sofer... si eu am spus ca-l cunosc...l-am sunat am dat telu la agent.. prietneu meu l-a cam luat la misto pe agent.. si i-a picat pe mn:)) aia a fost... si in alta zi in aceeasi luna tot in Jud.Ialomita..am fost luat cu 158...in afara localitatii..de acelasi agent..hai ca a2a oara mi-am meritat-o recunosc..dar tind sa cred ca prima oara.. nu chiar... si nu ca zic ca una ca alta...

Cam acesta a fost tind sa cred norocul meu..ca presupun ca a fost ceva de la Dumnezeu ca probabil daca nu mi se intamplau aceste lucru..se intampa ceva cu mine...

Am permisul de 10 ani...merg calculat , nu imi bat joc..deci nu ca vreau eu sa fac o smecherie sau ceva de genul...sincer nu vreau sa-l iau...dar doar intreb sa stiu daca am vreo varianta..vroiam sa fiu informat de cineva care ar putea sa ma ajute... nu sunt eu distrugatoru soselor...nu merg baut nu fug de politie .. nu nimic... vroiam sa stiu daca imi pot lua permisul...atata tot

Va multumesc !!!

• Moderator

Permisul l-am predat....nu ca vreau sa conduc,am o bursa de studii intr-o tara in UE...aceasta este toata chestia...

Din cate stiu am dreptul de a conduce suspendat doar in Romania..daca gresesc va rog sa-mi spuneti....

Si de ce din cauza unor ca mine? am spus cumva cu ce viteza mergeam? sau cunosti scenariul cumva de faci asemenea alegatii..tind sa cred ca daca faci parte din sistemul ministerului de interne...ca ai ajuns acolo prin diferite modalitati...decat cele normale.nu mi se pare normal sa faci afirmatii..presupuneri fara sa stii din ce cauza(e) am permisul retinut... mi-am cerut scuze daca nu am fost inteles..si sunt aici sa fiu intrebat daca nu sunt inteles...

Ca sa se inteleaga.... si motivele pt care am lasat permisul... a fost pt ca am crezut ca e ceva de Sus... de la Dumenzeu , incat prea de tot ce mi s-a intamplat...ceea ce am facut eu nu a fost nimic grav..sau lipsit de constienta...sau ca nu stiu ce... au fost 3 intamplari ciudate...pt care cred ca am fost avertizat de sus sa nu trag de volan pt o perioada.. Nu am permis de cativa ani..nu am 20 de ani ca sa zic ca sunt vreun copil sau ceva de genu...

Si sincer am intrat aici..mi-am facut user..sa obtin si eu niste pareri.. nu sa fiu tras la raspundere..fara sa mi se stie situatia in detaliu,sincer nu cred ca era nevoie sa faci aceste comentarii , care eu le consider grosolane...puteai sa ma intrebi exact d c mi-a fost luat... de 3 ori..iti raspundeam.. si poate pe urma puteai sa faci alegatiile acestea ... mi se pare de prost gust... daca nu m-am exprimat corect si s-a inteles ca sunt un terorist sau ceva de genu... sau ca sunt distrugatoru soseselor... mai ziceam... dar sa fi peste limit cu 1km... sa nu vrei sa dai ceva... si a2a oara sa te prinda ... din nou acelasi agent...si sa te tina minte... si pt ca niste tovarasi de ai tai i-au facut probleme... ti se pare normal??

Ei, hai sa stam putin de vorba, daca e pe asa. Domnule utilizator de cont al forumului politisti.ro, ia explicati-mi dumneavoastra ce va face sa credeti ca 25tess a intrat in sistem pe cai anormale? Faptul ca v-a atras atentia cu privire la inconstienta de care dati dovada? Pentru acest lucru veti avea contul suspendat, dar inainte sa facem treaba asta, vreau sa va ascult si parerea dumneavoastra. Legat de partea a doua subliniata. Dati dovada de o ipocrizie crasa si o nesimtire specifica romanilor care se cred miezul din fanta si gaura de la covrig. Suferiti de mania persecutiei? Credeti ca sunteti atat de important incat sa va "urmareasca" un politist si sa va sanctioneze pentru depasirea cu 1 km a vitezei legale? Domnul meu, in legislatia din Romania, sanctiunile pentru depasirea vitezei legale se dau la intervale de 10 km/h, nu de 1 km/h. Iar faptul ca v-a fost suspendat permisul de conducere a fost pentru ca ati depasit viteza legala cu 50 de km/h pe sectorul de drum respectiv, nu cu 1 km/h. Nu incercati sa ne prostiti si sa faceti misto in mod voalat, ca nu va merge. Apropo, faptul ca folositi puncte de suspensie in mod exagerat denota ca aveti o gandire dezorganizata, specifica mincinosilor si persoanelor slabe din punct de vedere al caracterului. Ca sa nu mai zic ca nu respecta regulamentul forumului. Legat de varsta ta si de cand ai permisul, iti spun eu ca il ai de maxim 2 ani de zile, poate chiar un an, pentru ca ai spus singur ca esti student, "ai tovarasi", ai "dusmani" politisti si toata lumea e impotriva ta, aspecte specifice oamenilor netrecuti de pubertate (la barbati pubertatea poate sa duca pana la 26 de ani). Nu mai vinde gogosi, ca pici in ridicol si nu mai jigni oameni care poate au ani de meserie cat ai tu varsta si, nu in ultimul rand, nu ne insulta inteligenta mintindu-ne.

Edited by Cristi
  • Upvote 4

Chiar imi cer scuze ca nu am scris cum trebuia de prima oara,dar nu mi s-a parut ca ar fi nevoie sa specific totul cum trebuie,nu ma asteptam sa fiu persecutat,imi pare rau inca o data !

Dupa cum am spus au fost niste intamplari ciudate..care m-au pus pe ganduri , nu sunt un zmeu al soselelor...Nu sunt student,am sansa la un MBA pe it,de aceea pun si ... la fiecare rand pt ca de obicei la fiecare rand de coding adaug ;

Imi cer scuze inca o data !!!

Va multumesc !!!

• Moderator

Cine te-a persecutat? Iar chestia cu codingul sa o spui colegilor tai IT-isti, nu noua. Arata-mi si mie un string php care foloseste sirul de caractere : ... ca il mananc. Nu mai cauta scuze si nu te mai da lovit in aripa, ca nu iti vrea nimeni raul, dar nu ne mai insulta inteligenta jignindu-ne si mintindu-ne, ok?

$var="";

Nu am insultat inteligenta...e vina mea ca nu am postat absolut totul,nu vreau sa mint.

Scuze,inca o data !

Sincer va spun eu nu vreau sa ridic permisul si nici nu cred ca ash face-o,chiar daca s-ar putea...eu doar vroiam sa stiu daca se poate,nu incerc sa manipulez legile,sau sa fiu eu mai important si mai interesant decat alte persoane,vroiam doar sa-mi cunosc situatia mai bine.

Imi cer scuze inca o data tuturor dupa forum,eu am spus de la inceput,ca imi pare rau daca ma exprim gresit,am un talent de a enerva lumea,chiar imi pare rau baieti !