Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Arma cu aer comprimat

mpara
 Share

Question

va rog sa ma lamuriti intr-o problema ! Detin legal doua pistoale cu bila( pistol si revolver ,calibre diferite). Este posibil sa obtin in aceste conditii autorizatie de cumparare pentru o arma cu aer comprimat ? Va multumesc ! Cu stima !

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Ca sa te ajutam spune execte ce pistoale cu bila ai, si ce fel de arma cu aer comprimat vrei.

• 0

Pe permis tip B poti inregistra doua pistoale neletale , si n arme cu aer comprimat . Aspecte care se regasesc in legea necitita de tine . De ce cand nu stiti ceva legat de aceste permise nu puneti mana pe lege si veniti aici ? Daca de fiecare data cand aveti o nelamurire apelati la lege o sa ajungeti sa o stiti pe de rost.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

@senior-am un mauser 11x22t si un reck*38 gum.M-ar interesa o pusca cu aer comprimat.Vamultumesc mult !

Mai exact cu ce te putem ajuta ? Daca ai doua neletale de autoaparare poti sa iti mai treci pe permis n pusti cu aer daca asta intrebai.

• 0

Va salut cu respect

As dori sa imi achizitionez urmatoarea arma cu aer comprimat , problema este ca vreau sa stiu daca se poate lua pe permisul auto sau mai bine zis cum Dumnezeu.......ca habar nu am , de aceea am si scris in acest forum.

Ma intereseaza urmatoarele aspecte :

1-daca o pot lua cu permisul auto ( sau mai exact cum se procedeaza si ce acte mai ar trebui ,daca mai trebuiesc ceva acte)

2-daca varianta nr 1 nu este posibila atunci exact ce acte imi trebuiesc pentru a procura arma (trebuie sa fi inscris intr-un club de tir sportiv ???)

Astept parerile dumneavoastra in legatura cu aceasta arma sau......cu alte modele cat de cat mai de Doamne ajuta !!!

Cu respect 

• 0

Dupa cum am scris si mai sus vreau sa-mi iau o pusca cu aer comprimat si as dori sa stiu cateva raspunsuri la punctele 1 si 2 !!!

• 0

Stimate domnule 7Coline,

In primul rand dati-mi voie sa observ ca nu sunteti politist si deci sa va sugerez sa nu raspundeti la intrebari in locul lor. De asemenea, va sugerez sa nu mai tratati oamenii cu lipsa de respect si cu o atitudine sperioara.

In al doilea rand, legea despre care spuneti dumneavoastra in atatea randuri este ambigua si, surpriza, s-ar putea sa va contrazica. Dumneavoastra tratati armele cu aer comprimat la gramada, indiferent de viteza glontului. Raspunsurile dumneavoastra sunt atat de generalizate, incat devin absolut inutile. Din ele s-ar deduce ca arme cu aer comprimat se pot achizitiona in orice numar si indiferent de viteza glontului, fara a mai fi nevoie de alte acte inafara de permisul B. Ceea ce este fals. Va sugerez sa mai cititi DUMNEAVOASTRA legea, si apoi sa postati.

Va salut cu respect,

Adrian Georgescu

• Upvote 1
  • Downvote 1