Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
alextz

Trecere la nivel cu linii de tramvai

Question

alextz

Mă puteţi vă rog lămuri cu privire la următorul indicator ?

Trecere la nivel cu linii de tramvai

02_043.gif

Conform încadrării este doar un indicator de avertizare - urmează intersecţia cu liniile de tramvai unde, ca în orice intersecţie se aplică prevederile codului rutier (nu e cazul să intrăm aici în detalii).

Totuşi descrierea lui (cel puţin pe unele site-uri) e puţin confuză, ptr mine:

"Se amplaseaza cu 50-200 m inaintea intersectiilor in care tramvaiele urmeaza sa vireze la dreapta ori la stanga. La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa acorde prioritate tramvaiului."

Din câte îmi amintesc, când am făcut şcoala de şoferi lipsea partea cu obligativitatea.

Până la urmă este un indicator de avertizare sau unul de obligare? (Este greşit undeva sau interpretez eu greşit?)

Vre-o referinţă la cadrul legislativ unde sunt definte şi descrise indicatoarele rutiere, vă rog?

Mulţumesc!

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
maxu08

din cite stiu, ca sofer, daca tramvaiul vireaza la dreapta iar tu mergi inainte/ stinga, esti obligat sa acorzi prioritate.

• 0
25tess

acesta este un indicator rutier de avertizare. Indicatoarele cu rol de obligare au alta forma si culoare. Prezenta acestui indicator rutier avertizeaza ca inainte, la 50-200 m, are loc o trecere la nivel cu linii de tramvai. Conducatorul auto care intalneste acest indicator este obligat sa reduca foarte mult viteza sau chiar sa opreasca, cu scopul de a acorda prioritate tramvaiului care traverseaza intersectia nedirijata.

Art. 59 din OUG 195/02

(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.

Edited by 25tess
  • Upvote 2

• 0
alextz

Da, mulţumesc!