Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Permis suspendat pentru viteza

sheriffu
 Share

Question

am un prieten al carui permis a fost suspendat astazi pe o perioada de 3 luni pentru depasirea vitezei legale in localitate.(114km/h) el este incepator,mai exact are vreo 10 luni de cand a luat permisul Intrebarea ar fi cam in felul urmator: exista vreo posibilitate ,in afara instantelor de judecata, prin care el sa poata primi permisul mai repede de acest termen? (mentionez ca pv-ul nu are vicii) se poate face o cerere in aceasta privinta?unde? multumesc

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Depune contestatie impotriva procesului-verbal si obtine de la Judecatorie un certificat de solutie cu care va merge la Serviciul politiei rutiere si i-se va restitui permisul in perioada in care se va judeca contestatia.

• 0
  • Membru

am un prieten al carui permis a fost suspendat astazi pe o perioada de 3 luni pentru depasirea vitezei legale in localitate.(114km/h) el este incepator,mai exact are vreo 10 luni de cand a luat permisul Intrebarea ar fi cam in felul urmator: exista vreo posibilitate ,in afara instantelor de judecata, prin care el sa poata primi permisul mai repede de acest termen? (mentionez ca pv-ul nu are vicii) se poate face o cerere in aceasta privinta?unde? multumesc

ai zis ceva foarte interesant "mentionez ca pv-ul nu are vicii" ...si cel mai simplu ar fi cele 3 luni sa le stea acum si nu dupa ce se solutioneaza contestatia.

Acum nu mai stiu daca mai este valabila faza cu reducerea pedepsei in cazul in care da testul de 13 din 15. ????

• 0
  • Moderator

Cat avea ma la ora in localitate?!? Eu in locul tau ii spuneam sa stea dracului pe margine 3 luni, chiar patru, ca sa se calmeze...daca moare, dricul nu merge cu viteza...

• 0

incepator ( 10 luni experienta ) + 114 Km/h in localitate = inconstienta la volan = Pericol public pe strada !

Parerea mea ca 3 luni este putin ( sa mai stea putin si sa reflecteze la ceia ce a comis ) , si dupa aceia sa se gandeasca daca exista vreo posibilitate prin care el sa poata primi permisul mai repede de acest termen? :hmmmt:

PS - eu personal, daca il opream, ii rupeam permisul in fata, nu-l merita ! :emo-yessir:

Edited by Eduard

• 0
  • Membru

daca nu v-a face contestatie si nu o v-a castiga si NU v-a lua examenul 13 din 15 v-a ramane pe dreapta 120 de zile, 90 suspendarea plus 30 ca nu a luat testul...emo-yessir.gif

scuze, e incepator, nu poate reduce perioada de suspendare...90 de zile pe dreapta si vorba lui kmcoio, ce facea asta vroia sa-si i-a zborul?ner.gif

Edited by eti79ety

• 0

cred ca nu. din cite imi aduc aminte, ptr reducerea perioadei prin examen ai nevoie de minim 1-2 ani vechime. sper sa nu gresesc

• 0
  • Membru

sigur nu poate reduce perioada, e incepator, exista unele conditii pentru reducerea perioadei de suspendare cum ar fi si fi sa treaca testul 13 din 15, permisul sa fie obtinut cu un an inaintea comiterii faptei, in ultimii 3 ani sa n-o fi beneficiat de reducerea perioadei se suspendare si sa n-o mai fi fost suspendat PC-ul, tot in ultimii 3 ani...parerea mea

Edited by eti79ety

• 0

oricum, o merita din plin. este si multa prostie ca un incepator sa mearga cu +50km/h. nu ma dau mironosita, si eu merg peste viteza legala dar niciodata cu mai mult de +30km/h. macar ptr siguranta mea daca nu de alte motive.

daca cum mergea cu viteza asta, cind s-o crede Senna cu ce viteza o sa mearga?

• 0

Nu poate sa isi reduca perioada.

Daca nu ia examenul de 13 din 15 mai sta o luna in plus.

Aseara a fost un accident in Bucuresti: un incepator (pc de pe 30.09.2010) a calcat pedala cu 4 prieteni in masina. Rezultat: 5 victime si masina tatalui fier vechi.

Iar pe strada pe care alerga el chiar nu cred ca avea timp sa depaseasca 100 km/h pt ca e destul de scurta.

Consider ca 120 zile de suspendare il ajuta mult pe prietenul tau! :clip:

• 0

Cat avea ma la ora in localitate?!? Eu in locul tau ii spuneam sa stea dracului pe margine 3 luni, chiar patru, ca sa se calmeze...daca moare, dricul nu merge cu viteza...

Te inseli amarnic ba merge cu viteza si nici nu respecta regula prioritatii de dreapta , uite dovada aici :

Asta e o gluma sa nu te superi :ner: :beer:

• 0

Fiind incepator nu beneficiaza de nici un fel de reducere a zilelor de suspendare, singura varianta ar fi contestatia, dar asta nu face decat sa amane perioada de suspendare.