Jump to content
  • 0

Ce pot face cu vecina reclamagie?

barbu
 Share

Question

Buna ziua,

Ne-am mutat de curand intr-un apartament cu chirie si fusesem avertizati ca mai sunt "mici probleme" cu vecina de sub noi care se plange de zgomot. Ei bine am aflat ca aceste "mici" probleme inseamna batai frecvente in teava si tavan la cel mai mic zgomot. A venit la usa cand dadeam cu aspiratorul si s-a plans de zgomot, daca mut scaunele cand facem curat incepe sa bata (mi-a reprosat ca mutam toata ziua mobila), se plange ca toata noaptea aude zgomote si bocanituri (in imaginatia ei, bag seama). Am alergat sa raspund la telefonul ce-l aveam in alta camera, a inceput sa bata.

Mai invitam, in weekend, prieteni la masa, dar fara sa dam muzica tare, motiv pentru care ne acuza, spunand ca dam "petreceri"! Ne-a trimis presedintele asociatie de proprietari la usa.

Mai nou ne-am trezit cu politia la usa, la ora 9.30 dimineata, ca au primit o reclamtie sau sesizare (nu mai retin) ca facem mereu zgomote, ca dam petreceri, ca-i punem viata in pericol pentru ca are probleme la inima! Am semnat o declaratie ca am luat la cunostinta prevederile L61/91 si am relatat punctul nostru de vedere.

Personal, ma simt hartuit si terorizat psihic. Consider ca imi este afectata calitatea vietii si sunt supus unei presiuni emotionale continuue (sa ma gandesc daca nu cumva am pus scaunul pe parchet prea tare). Nu mi se pare normal sa incep sa umblu in varful picioarelor si nici sa nu mai invit prieteni/familie la noi pentru ca este vecina sensibila.

Precizez ca suntem persoane de bun simt, nu facem zgomote de nebuni ci pt ca o casa are nevoie de curatenie si nu am fost proiectati sa ne deplasam prin falfait de aripi. Am incercat sa-i explicam ca zgomotele produse nu sunt cu intentie, ci sunt normale convietuirii la bloc si existentei umane pana la urma, insa nu avem cu cine dialoga pentru ca-si invoca obsesiv problemele de sanate.

Intrebarea este ce putem face impotriva unei astfel de persoane? Am analizat prevederile L61/91- art 3, alin 25-27, insa acestea sunt vagi, lasa loc de interpretari si nu ma simt protejat (adica nu pot sa invoc faptul ca nu incalc aceste prevederi). Ma uit la alin 25 "tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă" si nu inteleg ce inseamna "fara drept" (unde e definit acest drept,la ce se refera) si nici cum se defineste "larma", ca sa nu mai zic ca "producerea de zgomote cu orice aparat" nu-mi suna prea bine. Cum ma poate legea proteja pe mine de astfel de comportamente?

Multumesc!

15 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Este in varsta, insa nu cred sa fie asa relevant din punct de vedere legal, caci ne supunem acelorasi prevederi si la 25 si la 75 de ani :)

• 0
  • Moderator

Dar cu ceilalţi vecini cum te înţelegi? La o eventuală reclamaţie confirmă varianta vecinei sau pe a ta?

• 0

Ne-am mutat de o luna si nu am interactionat prea mult cu vecinii (cu exceptia ei). Tind sa cred ca nu ar putea sa confirme varianta ei din simplu motiv ca e exagerata (si nu am primit reprosuri sau observatii de la nimeni), dar mi-ati dat o tema buna, o sa incerc sa vorbesc cu cei din apropiere.

Mie nu mi-e teama ca primesc amenzi sau ce o sa se intample cu sesizarea politiei, insa chiar as vrea sa inteleg cum o pot face sa inceteze sa ma terorizeze. In plus, stiu ca daca intru in acest joc al ei, va continua caci va primi o forma de satisfactie (cred ca astfel de comportamente trebuie stopate din fasa, altfel risca sa se generalizeze).

Ma gandeam ca pe viitor, daca mai face vreo sesizare si nu suntem acasa, atunci politia ne va face citatie, iar cand mergem la sectie sa fim insotiti de un avocat. Cum evident (pt noi cel putin e evident) nu se pune problema sa fi deranjat linistea publica, am putea folosi rezolutia data de politie pentru a-i cere plata onorariului avocatului? N-am facu asta niciodata si poate e copilaresc (nu stiu nici macar daca e posibil) , insa mi-e clar ca nu merge varianta bazata pe comunicare, ci trebuie sa o speriem cumva ca sa nu mai faca plangeri nefondate.....Nu stiu.....

• 0

indicat ar fi si ca proprietarul apartamentului in care stai cu chirie sa aiba o discutie cu aceasta persoana, ma gandesc ca poate o cunoaste mai bine. vreau sa cred ca nu a inchiriat apartamentul si s-a mutat in alta parte din cauza asta.

• 0

Eu as face altceva. As falsifica un contract de asistenta avocatiala pe care la rubrica "obiectul contractului" as trece "asistenta juridica a clientului Barbu la politie, parchet, instanta in cauze penale sau civile cauzate de sesizarile/reclamatiile/petitiile/spumele din creier ale vecinei X (cum o cheama pe cretina aia)". Si la onorariu as trece o suma asa, cat sa-i crape aleia inima numa' citind-o". Si as trece in contract ca onorariul (pe care vezi doamne tu deja l-ai platit) va fi recuperat prin actionarea in judecata a reclamagioaicei, in cazul in care reclamatiile ei se dovedesc a fi nefondate. Inclusiv prin scoaterea la vanzare a casei, a cavoului ma-sii si a borcanelor cu muraturi din boxa.

Si i l-as baga in cutia de scrisori.

Acu', na, la faza asta ori se potoleste, ori din contra, o incingi si mai tare. In functie de cat de dusa e cu capul. E la risc, da' ce ai de pierdut?

• Upvote 3

• 0

25tess, din pacate comunicarea nu merge. Nu stiu daca de aceea s-au mutat proprietarii (poate fi o varianta), insa stiu ca nu ar schimba cu nimic situatia daca ei o contacteaza. Si asta pentru ca ea invoca faptul ca la fel faceau si proprietarii si si mai si....ei i-au produs si un infarct cu zgomotele lor!

• 0
  • Moderator

Dacă această vecină te va reclama la poliţie în repetate rânduri şi reclamaţia nu se confirmă, te poţi îndrepta ulterior cu o plângere împotriva ei pentru denunţ calomnios. Dar e mai mare daraua decât ocaua şi singurul lucru rău ce i se poate întâmpla va fi să primească o amendă. Dar după cum ţi-am spus, te complici inutil, pentru că nu văd ca într-o astfel de situaţie să se ajungă în instanţă.

Varianta de care spui tu, implică să o chemi în judecată pe cale civilă, dar şi aici lucrurile sunt de durată şi nu cred că se va rezolva problema, ba din contră cel mai probabil mai mult o amplifică.

Sfatul meu este, când ai timp, să-l cauţi pe poliţistul de proximitate şi să stai de vorbă cu el. Îi povesteşti exact ce ne-ai povestit şi nouă aici. Şi să-l întrebi cum o ştie pe vecina ta, dacă este clientă fidelă la reclamaţii, dacă cu cei ce locuiau înainte a avut astfel de probleme, etc. Nu trebuie să-l priveşti ca pe un adversar setat să-ţi facă rău imediat ce ai fost reclamat. Interesul lui este să aibă linişte în zona de responsabilitate şi când spun linişte, nu mă refer la obsesia vecinei tale, ci la faptul că interesul lui este să aibă cât mai puţine sesizări sau reclamaţii.

• Upvote 4

• 0
  • Moderator

Ai mai putea incerca o varianta. Sa te apropii de ea. Serios, nu fac bascalie, de obicei batranii de genul asta sufera de singuratate. De multe ori, o vorba buna spusa la timpul ei face minuni. Surprinde-o intr-un mod placut, fa-i un cadou, ofera-te sa ii faci cumparaturile intr-o zi etc.

• 0
  • Moderator

La batranete am auzit ca simturile se mai diminueaza, dar baba voastra cam intrece asteptarile...

Eu pariez ca are aparat auditiv si de aceea e marcata de orice zgomot.

• 0

poti sa iti cumperi incaltari pufoase ca sa nu mai faci zgomot. si sa incalti si picioarele de la scaune :)))

asa-s batranii, au auzul fin....

gluma-i gluma. cred ca cel mai bine asculti sfatul lui catalin.

Edited by 365zileK

• 0

Eu am avut o problema similara cu o baba. Se plangea mereu ca atunci cand fac baie ii curge apa in baie (o inund), asta desi aveam grija sa nu curga apa pe jos. Asta pana intr-o zi cand scoteam niste haine de la spalat si le agatam pe sarma si am observat ca la ea in balcon ardea ceva. Am coborat si i-am batut la usa neobservand ca ea era de fapt pe palier si statea de vorba cu o alta octogenara. M-a intreba ce s-a intamplat si cand i-am spus ca arde ceva la ea in balcon a deschis usa si vazand focul a inceput sa strige "Ajutor! Sariti!". Avea in chiuveta din bucatarie niste vase nespalate, printre care si un ceaun plin cu apa (facuse mamaliga). I-am stins focul cu apa aia cu coaja de mamaliga :)) . Primise pomana un colac cu o lumanare si nu a vrut sa stinga lumanarea asa ca a pus colacul ala in balcon si i s-au aprins ziarele lipite pe peretii blaconului (nu stiu de ce le-a lipit acolo).

De atunci nu mi-a mai batut la usa.

P.S. Nu incerc sa-ti sugerez sa ii dai foc :)):naughty:

• Upvote 3

• 0

buna ziua. am si eu o problema. sunt de doi ani studenta in constanta. stau cu chirie intr-un apartament iar vecina de dedesubt ne-a cauzat mie si colegei de apartament probleme inca de la inceput. ne adresa la inceput injurii de genul "curve" "panarame" sau mai "complexe" la modul "sa va ia dracu de panarame" si multe de genul acesta. asta pentru ca prietenul meu sau al colegei mai ramanea cate o seara la noi. a anuntat atunci administratorul cum ca suntem in apartament mai multi decat este declarat la asociatie, a anuntat-o si pe proprietara de acest lucru. o alta problema cu este ca la cel mai mic zgomot bate in teava.. trebuie sa plutesc, sau sa nu mai scap ceva ca imediat bate in teava. plus ca o deranjeaza ca se aude cand mergem pentru ca scartaie parchetul de la noi. (???? cee????eu ce se presupune ca-s de vina pentru asta). la un moment dat, anul trecut, am trecut pe langa ea pe scara si din neant a inceput sa-mi zica "roscata dracu. a dracu panarama ca nu mai scap de voi". in momentul ala am rabufnit si am inceput sa ma cert cu ea. vara trecuta eu m-am mutat dar am revenit in primavara asta. vechea poveste continua. astazi, cand sa intru in scara, era si ea in fata usii de la intrare vorbind cu cineva. dadea sa deschida usa, si asteptam sa intre si sa-mi vad de drum linistita. ultima parte nu a mers cum voiam eu. (si am sa reproduc monologul pe care l-a tinut, pentru ca eu m-am abtinut in a spune ceva pentru ca ma si grabeam catre casa, si nici nu aveam starea necesara sa ma "iau cu cineva in gura"). "ce? stai acolo ca eu nu-ti deschid (in timpul asta ea intredeschizand usa de la scara). sa-ti deschizi tu. eu nu-s proasta sa te las pe tine in scara. te-ai intors inapoi fir-ai a dracu de vulpe. nu te-au mai sportat aia pe unde ai fost si ai venit iar aici. panarama dracu"). am trecut pe langa ea impingand usa de la scara si vazandu-mi de drum. anul trecut, si proprietara apartamentului si cei de la asociatie ne-au spus sa o ignoram ca nu au ce sa-i faca. dar eu fiind o persoana cu stari de anxietate, mie nu-mi face bine acest personaj. pentru ca de fiecare data cand o vad mereu mi se intampla sa am un episod de anxietate, si uneori atacuri de panica. plus ca nu suport ca cineva sa-mi tot aduca injurii de genul acesta nefondate. ca nu ne cunoastem, nu-mi stie educatia, familia, mediul social. etc..

intrebarea mea este ce pot face in situatia de fata, pentru a-i inchide gura sau ceva, orice.

multumesc anticipat!

• 0
Chiar acum, Steff957 a scris:

pot face in situatia de fata, pentru a-i inchide gura sau ceva, orice.

O veche zicală spune cam așa: „gura lumii nu o astupă decât pământul”. Sfatul meu este să o ignori. După o vreme se va sătura să vorbească singură.

• 0

@iav asta e problema. ca nu se satura. cauta mereu motiv de cearta sau de scandal. dupa incidentul de ieri, astazi m-am trezit cu presul de la usa dat la o parte si dat in fata usii si pe usa cu diluant/motorina (nu stiu ce era exact, pentru mine ambele miros la fel).