Jump to content
  • 0

Stituatie permis de conducere

amp
 Share

Question

Sunt in urmatoarea situatie: am avut permisul suspendat pentru 30 zile in urma unei contraventii. M-am dus la politie sa-mi recuperez permisul dar nu l-am luat pentru ca in 2008 am avut o plangere asupra unui proces verbal de contraventie pentru care nu a ajuns sentinta la politie. Mi s-a spus ca permisul este blocat si nu poate sa mi-l dea. Eu nu am primit nici o solicitare sa duc permisul la politie in 2008. Ce ar trebui sa fac acum ca sa pot conduce?

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Trebuie să cauţi hotărârea rămasă definitivă pentru contestaţia din 2008 şi să te duci acolo cu ea.

• 0

nu primesti instiintare de la politie sa predai permisul de conducere. se considera ca din moment ce tu esti cel care ai depus plangere impotriva procesului verbal ai luat la cunostinta si de termenele de judecata si de sentinta. ai obligatia ca in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti sa predai permisul la Politia Rutiera iar daca nu faci acest lucru in termenul mentionat perioada de suspendare se mareste cu inca 30 de zile.

art 118 alin 4 si 5 din OUG 195/02

4) In termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.

(5) Neprezentarea contravenientului in termenul prevazut la alin. (4), in mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.

• Upvote 4