Jump to content
POLITISTI.ro

Respectul fata de Politie

Daniel24
 Share

Recommended Posts

Respectul fata de politisti din partea locuitorilor de la oras e la fel ca cel de la tara?

Eu am facut practica si acum lucrez in mediul rural, si cand trec prin comuna sunt si oameni care isi ridica palaria sa salute, dar si oameni care se uita chioras la masina de politie.

Recent, tipul care ma ajuta sa cunosc lumea in comuna, mi-a zis ca unuia de i-am dat 200 lei amenda i s-a pus pata pe mine si i-a zis aluia sa imi transmita ca daca ma prinde in haine civile nu mai am acea autoritate ca in uniforma. :pfft:

I-am zis ca o sa ii fac o foaie pe computer cum am programul, cand ies la plimbare, etc. :)) Deocamdata nu am avut placerea sa discut fata in fata, cu cel ce mi-a transmis voalat ca vrea 3 runde cu mine in ringul de box. :emo-box: De mai zice ca respectul il primeste omul si apoi institutia. :hmmmt:

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

Aici nu este vorba de respect, ci de autoritatea acestei instituţii care s-a prăbuşit datorită legilor făcute pe genunchi, a democraţiei prost înţelese şi promovate chiar de cei ce ne conduc şi nu în ultimul rând a ineficienţei justiţiei din ţara asta.

Respectul se câştigă, nu se impune, în schimb autoritatea se impune prin legislaţie şi printr-o justiţie adevărată, care să pedepsească cu adevărat pe cei ce nu respectă legea. Degeaba prinzi tu hoţul, dacă primeşte o condamnare de tot râsul sau chiar este achitat, pentru că ăla va fura din nou din moment ce a văzut că dacă pişe ochii puţin în faţa judecătorului şi îi povesteşte despre situaţia lui familiară o să primească o pedeapsă cu suspendare sau chiar va fi achitat pe motive "socio-umane".

În schimb, dacă ar fi conştient că va ajunge la puşcărie dacă fură ceva sau dacă ultragiază un poliţist, atunci atitudinea lui se va schimba radical şi nu va începe să respecte instituţiile statului, ci se va teme de consecinţele sfidării lor. Asta se numeşte autoritate, nu respect.

Respectul este preţuirea deosebită faţă de cineva sau ceva şi nu trebuie confundat cu autoritatea.

• Moderator

Apropo Daniel24, vezi că poţi să faci un raport către comanda inspectoratului prin care să le aduci la cunoştiinţă despre aceste ameninţări şi prin care să soliciţi "protecţia" celor de la DGIPI. Pentru că cei de acolo în astfel de situaţii trebuie să-şi dovedească utilitatea şi profesionalismul, întrucât asta presupune "protecţia internă". Ei trebuie să fie un fel de "fratele mai mare" pentru poliţişti, iar când apar astfel de situaţii să-şi intre în rol, să-l fileze, să-l monitorizeze şi să facă tot ce este nevoie pentru a preveni ultragierea poliţistului sau pentru a împiedica concretizarea ameninţărilor.

• Upvote 4

Daniel24, omul care te-a provocat astfel, adica prin interpusi, nu cred ca are de gand sa faca ceva...daca ar fi fost mai curajos, iti spunea in fata! Eu, daca as fi fost in situatia asta, mergeam direct la respectivul si il puneam sa confirme sau sa infirme cele transmise! S-ar putea sa ai o surpriza...prin faptul ca va nega, iar atunci tu ai un avantaj! Sigur, exista si varianta cealalta, iar in cazul asta e bine sa fii insotit de un coleg pe care te bazezi! Vreau sa ma fac bine inteles, nu ti-am sugerat sa sari la bataie, ci doar sa-l infrunti pe respectivul, aratandu-i ca nu te temi de el!

• Membru

Catalin DGIPI, cel putin la noi se ocupa numai cu cercetarea politistilor. Nu te apara nimeni in cazurile astea, iti spun din proprie experienta.

• Upvote 3

Catalin, cei de la DGIPI o sa-i spuna lui Daniel24 sa fie atent, sa se orienteze, sa nu se panicheze la orice amenintare, etc...ca in final sa nu faca nimic...

• Upvote 1

• Moderator

Ştiu ce se întâmplă în realitate, de aceea am şi spus că cei de la DGIPI "ar trebui să".

Este o anomalie în ce s-a transformat acest serviciu. Pentru cercetarea poliţiştilor avem pe cei de la inspecţia internă, consiliile de disciplină şi cei de la DGA. Iar cei de la DGIPI după părerea mea asta ar trebui să facă în primul rând.

Totuşi, dacă Daniel24 va întocmi un astfel de raport pe care să-l înregistreze, în caz de ceva, va avea încă o dovadă în plus pentru a demonstra că au existat ameninţări şi el şi-a informat superiorii de acest lucru. ;)

Chiar dacă ăştia nu fac nimic, e bine să vă acoperiţi de hârtii, pentru că ce rămâne scris şi înregistrat ... rămâne şi nu poţi şti niciodată când îţi va fi de folos. ;)

• Upvote 2

Just, din punctul asta de vedere(care, recunosc, mi-a scapat) el trebuie "to cover his ass" caci nimeni nu o va face! Asa e Catalin, ai dreptate! Oricum nu m-am gandit ca nu cunosti realitatea!

Respectul fata de politisti? Hmm...

Mai exista respect pentru cv/cnv in tara asta? Fratilor,traiti in Romania si asta spune multe!! Mai frecventati stirile,si o sa auziti foarte des "politist batut", "politisti injurati,amenintati" etc...

E grea viata de civil cand esti cunoscut ca prezent/fost politist,indiferent de locul unde activati/ati activat; interlopii cu bani fac legea,isi cumpara avocati/mituiesc procurori si nu ai ce sa le faci.

Oricum,respectul tine foarte mult si de educatia primita...

Adevarul e ca peste tot e asa,ca functia nu are putere,iar interlopul abia asteapta sa dea ochii cu tn cand esti civil...si,adevarat e ca si politistilor le e frica si nu umbla ca un cetatean obisnuit,ci prin locuri foarte cunoscute.

Edited by yi12345

nu e vorba aici de boxat ca daca il boxez,nu vad pe unde scoate camasa cu mine,aici e vorba,stiti cum e la tara,se intampla ceva,imediat afla tot satul si poate vor vrea mai multi sa il testeze pe "politistul tanar si detasat aici@ cum mi se zice pe acolo.colegul cu care sunt la post,a fost ultragiat in 2010 de un boschetar care consumase etnobotanice,a distrus cu bata masina de politie si i-a rupt hainele colegului,si saptamana trecuta i-a venit mandat de 4 ani cu executare plus daune de 10000 de lei,insa acesta e fugit din localitate,naiba stie pe unde se afla,are initialele C.I.si am fost 4 masini de politie sa il cautam la domiciliu iar prin asta colegul si-a spalat imaginea in comuna ca "uite domnule,politia pana la urma tot face treaba" :good:

nu e vorba aici de boxat ca daca il boxez,nu vad pe unde scoate camasa cu mine,aici e vorba,stiti cum e la tara,se intampla ceva,imediat afla tot satul si poate vor vrea mai multi sa il testeze pe "politistul tanar si detasat aici@ cum mi se zice pe acolo.colegul cu care sunt la post,a fost ultragiat in 2010 de un boschetar care consumase etnobotanice,a distrus cu bata masina de politie si i-a rupt hainele colegului,si saptamana trecuta i-a venit mandat de 4 ani cu executare plus daune de 10000 de lei,insa acesta e fugit din localitate,naiba stie pe unde se afla,are initialele C.I.si am fost 4 masini de politie sa il cautam la domiciliu iar prin asta colegul si-a spalat imaginea in comuna ca "uite domnule,politia pana la urma tot face treaba" :good:

Deci pana la urma am avut dreptate...te-a provocat ca sa te incerce...pai da-i ce vrea, mai ferit sau infrunta-l in fata daca stii ce-i poate pielea... Dar am o nelamurire cu privire la colegul tau, ala dupa ce a distrus masina politiei, i-a rupt uniforma colegului, pai el ce pazea?

Pai colegul era la pamant ca a avut loc o altercatie si boschetarul l-a lovit cu bata ,iar colegul a fost cu 2 comunitari,aia stateau,erau speriati,unul a strans cartusele colegului meu,deoarece incarcatorul pe care il avea in pistol tot dadea rateuri,a scuipat 4 gloante si toate au cazut din pistol apoi a bagat incarcatorul de rezerva cu care a somat cu un glont si al 2-lea l-a tras in gard,inspre individul care fugea si a disparut in padure,in noaptea aia au venit vreo 40 de politisti care l-au cautat,inclusiv serviciul de interventie rapida.

Poate confund eu autoritatea cu respectul,cum a zis Catalin dar mi se pare corect ca din moment ce un politist te sanctioneaza,nu o face ca vrea musculatura lui ci o face pentru ca ai gresit si sa iti repari greseala si nu trebuie amenintari,ultraj si alte treburi urate. :)

• Moderator

În ultima vreme am văzut că este în trend folosirea acestui termen "respect!!!" în sus, "respect" în jos. Una două văd, mai ales pe "făisbuci" Respect!

Amintiţi-vă de clipul cu poliţistul de la rutieră ce a oprit acel cocalar şi pe care l-a scos cu forţa din maşină întrucât refuza să se legitimeze sau să îmâneze documentele. Atunci împreună cu Bozo, ne-am contrazis pe "feisbuc" cu cineva care găsise nodul în papură poliţistului, invocând lipsa de respect.

E ceva absurd să-i ceri unui poliţist să respecte un infractor sau un contravenient. Cei ce spun că îi respectă sunt doar ipocriţi.

De exemplu tot mai multă lume confundă politeţea cu respectul, dar ele nu sunt unul şi acelaşi lucru.

Faptul că i te adresezi cuiva politicos, nu înseamnă neapărat că-l respecţi, deoarece pot fi şi situaţii unde adresarea în acest mod este ironică şi deci, jignitoare. La fel şi cu infractorii, eu nu mă aştept să mă respecte, pentru că nici eu nu am niciun respect faţă de un infractor.

• Upvote 2