Jump to content
  • 0

Au voie incepatorii sa conduca in strainatate?

wertyhd
 Share

Question

Salut!!! Am si eu o problema, mi-am luat categoria A. acum o luna insa am perimis de patru ani (categoria B.), mi-ar placea sa imi achizitionez o motocicleta insa nu stiu daca am voie s-o conduc in strainatate (olanda mai exact). Multumesc anticipat

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Dacă ai categoria B de patru ani, nu mai ești începător, conform legislației din România. În privința normelor rutiere valabile în Olanda, trebuie să te interesezi la ei.

• 0

Aha am inteles, insa eu vreau sa folosesc categoria A, care o am de o luna? Exista vreo lege care sa imi interzica conducerea unei motociclete daca am mai putin de un an de "experienta"?

• 0

depinde de ce motocicleta vrei sa conduci

Art. 38.din R/OUG 195/02 – (1) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul să conducă o motocicletă cu o putere care depăşeşte 25 kW sau un raport putere/greutate care depăşeşte 0,16 kW/kg ori o motocicletă cu ataş cu un raport putere/greutate care depăşeşte 0,16 kW/kg, numai dacă are o experienţă de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificaţii tehnice inferioare sau dacă persoana are 21 de ani şi promovează un test specific de cunoştinţe şi comportament.