Jump to content
  • 0

Accident pe trecerea de pietoni

IonutIS
 Share

Question

Buna seara!

Poate scapa basma curata un asemenea retardat, dat fiind faptul ca femeia era la vreo 30 de cm de trecere?

Edit: vad ca nu pot pune link-ul cu filmuletul intamplarii. Filmuletul este din Romania si scena s-a petrecut astazi, din cate imi dau seama. Poate ma indruma cineva cum sa-l pun, ca sa nu fie considerat spam. Este de pe un site care are ca obiect de activitate diverse intamplari din trafic, deci nu cred ca poate fi considerat reclama.

L.E.: gata!

Edited by IonutIS

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Inserează direct clipul în post. Folosește link-ul de pe website-ul unde este urcat clipul (youtube, etc).

• 0
  • Moderator

Depinde. În primul rând, trebuie ca victima să depună plângere, asta e o condiție esențială.

• 0

N-am fost eu destul de explicit. Sa zicem cu toate cele sunt indeplinite. Distanta aia amarata in cm, dintre victima si marcaj, poate scapa nenorocitul de la volan de pedeapsa?

Sunt unii care zic ca da. Daca victima nu era efectiv pe marcaj, soferul poate scapa in instanta. Exista vreo marja pe langa trecerile de pietoni sau te poti lega de acei cm in instanta? Mi s-ar parea crunt de aberant.

• 0
  • Moderator

Mașina a stat pe loc. Femeia respectivă a trecut o dată cu grupul de pietoni, nu a alergat pe trecere ori pe lângă, pentru a putea spune că l-a surprins pe șofer și a apărut de nicăieri. În plus cel cu mașina avea și roșu la semafor.

Acum dacă femeia aia a călcat un pic lângă marcaj, a pus talpa un pic și în afara marcajului, după părerea mea, nu schimbă sau modifică cu nimic obligațiile conducătorului auto. Mie mi se pare vinovat fără doar și poate.