Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
cyan

Testul 13/15 obligatoriu sau nu?

Question

cyan

am citit pe sectiunea forumului la rubrica "intrebari frecvente" cand este obligatorie testarea pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, respectiv art. 106 -alin. (1) din Oug 195

Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:

a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

B) când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;

c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.

(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. daca un conducator auto nu reuseste sa promoveze testul in perioada de suspendare primita initial(nu comentam din ce motive cu toate ca ar fi ceva de comentat despre astfel de conducatori auto) sau nu se prezinta pentru sustinerea testului, beneficiaza de prelungirea perioadei de suspendare cu 30 de zile conform alin. (2).

Intrebarea este: conducatorul auto este obligat sa se promoveze testul 13/15 si in perioada de suspendare suplimentara sau se poate prezenta sa isi ridice permisul de conducere dupa trecerea acesteia fara sa mai sustina testul?

2. Daca nu se prezinta nici in perioada de suspendare suplimentara sa sustina testul 13/15 se mai prelungeste cu 30 de zile perioada initiala la care se adauga prima "prelungire suplimentara"? de ex. sa ajunga la 90+30+30 zile suspendare.

3. perioada minima de suspendare stim ca este 30 zile.

Exista o perioada maxima de suspendare incluzand si perioada suplimentara? adica 90+30=120 zile sau avand in vedere intrebarea de la pct. 1 un conducator auto isi poate "prelungi" la nesfarsit perioada de suspendare daca nu promoveaza testul 13/15?

4. Un conducator auto care a omis sa se prezinte ptr sustinerea testului sau din necunoasterea oug 195 si caruia i s-a prelungit cu 30 zile perioada de suspendare, este obligat sa sustina testul 13/15 tinand cont ca nu i se mai reduce perioada de suspendare la 30 zile sau se poate prezenta sa isi ridice permisul dupa trecerea perioadei de suspendare fara sa mai sustina testul?

20 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Catalin

Dacă nu trece testul, indiferent că se prezintă și îl pică sau nu se prezintă deloc, ori nu cunoaște legea, perioada se prelungește o singură dată cu 30 de zile. Iar după ce trec și aceste 30 de zile suplimentare, își poate ridica de la ghișeu permisul fără niciun fel de alte formalități sau obligații.

Faptul că nu cunoaște prevederile legale, ori nu poate ajunge sau ajunge și nu reușește să treacă testul, este exact același lucru dpdv al stabilirii perioadei de suspendare.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
cyan

Multumesc pentru lamuriri.

Din cat am "rontzait" oug-ul 195 si Hg 1391 nu am gasit sa se precizeze undeva ca prelungirea perioadei de suspendare se face o singura data.

Eu am avut permisul suspendat ptr 60 de zile ptr o neacordare de prioritate soldata cu ceva indoituri, am contestat, am pierdut dar nu am predat permisul in termenul prevazut de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.

Asa ca am "beneficiat" de binefacerile prelungirii cu 30 de zile a perioadei de suspendare. la Udriste am fost informat ca trebuie sa sustin testul 13/15 chiar daca s-a prelungit perioada de suspendare cu 30 zile iar daca nu promovez testul sau nu ma voi prezenta sa il sustin voi mai "beneficia" de inca 30 zile si tot asa. bineinteles ca m-am dus si am luat testul.

inteleg ca daca nu ma duceam sa sustin testul nu as mai fi beneficiat de inca un "supliment"! Nu zic ca testul nu este o ocazie buna sa mai pui "mana pe carte" si sa te mai pui la curent cu "noutatile".

• 0
Catalin

Nu confunda obligația de a preda permisul la ghișeu cu obligația de a susține testul. Sunt două obligații diferite.

Din câte înțeleg ți-au fost adăugate 30 de zile pentru că nu ai predat permisul în termenul prevăzut de lege, iar motivul reținerii acestuia face parte din categoria celor ce implică obligația de a susține acest test. Caz în care intervine situația pe care o discutam mai sus ... nu vrei, nu poți să ajungi sau pur si simplu te doare la bascheți de testul lor, chiar dacă se va prelungi perioada cu încă 30 de zile.

Din păcate pentru tine, au dreptate cei de la Udriște, sunt două obligații legale diferite, nu trebuie să le confunzi.

• 0
cyan

Catalin, inteleg punctul tau de vedere si inclin sa iti dau dreptate.

De altfel, nu am contestat nici punctul de vedere al celor de la Udriste, testul l-am dat, l-am promovat din prima "incercare", am efectuat perioada de suspendare (60+30).

Asa cum am spus si mai sus nelamurirea mea era legata de aceasta obligativitate a sustinerii testului.

Dupa cum afirmi si tu, perioada de suspendare se prelungeste o singura data in conditiile in care contravenientul "nu cunoaste legea" sau "nu are timp sa ajunga".

Se presupune ca toata lumea cunoaste legea si nimeni nu poate fi aparat de raspundere invocand necunoasterea prevederilor ei (nemo legem ignorare censetur, parca asa suna dictonul latin) asa ca nu vad de ce sa se faca diferenta dintre cineva care "are obligatia" si cineva care "nu cunoaste legea".

Poti asimila "nu a avut timp sa ajunga sa sustina testul" cu "nu a avut timp sa predea permisul", si ar fi cam aceeasi situatie. :)

In art. 106 -alin.(1) din Oug 195 se prevede ca "Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie(...)".

(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

Nu se prevede ca perioada de suspendare se prelungeste "o singura data" ci "se prelungeste cu 30 zile".

In alin.(1) se mentioneaza "trebuie" iar in art. 219(5) din hg1391 se precizeaza "este obligat", daca "nu te prezinti ca te doare la bascheti" este logic ca nu ai cum "sa promovezi" testul! Cum de altfel in alin.(1) se spune "pana la expirarea perioadei de suspendare" prin asta putandu-se intelege inclusiv perioada de suspendare "suplimentara" care tot suspendare este.

in art. 219-alin. (5) din HG1391 "Contravenientul este "obligat" sa sustina examenul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie, în perioada executarii sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce(...)."

Adevarul o fi pe undeva la mijloc sau poate nu interpretez cum trebuie prevederile oug 195 si hg1391.

O zi buna.

:emo-yessir:

• 0
cyan

Dacă nu trece testul, indiferent că se prezintă și îl pică sau nu se prezintă deloc, ori nu cunoaște legea, perioada se prelungește o singură dată cu 30 de zile. Iar după ce trec și aceste 30 de zile suplimentare, își poate ridica de la ghișeu permisul fără niciun fel de alte formalități sau obligații.

Nu confunda obligația de a preda permisul la ghișeu cu obligația de a susține testul. Sunt două obligații diferite.

Din câte înțeleg ți-au fost adăugate 30 de zile pentru că nu ai predat permisul în termenul prevăzut de lege, iar motivul reținerii acestuia face parte din categoria celor ce implică obligația de a susține acest test. Caz în care intervine situația pe care o discutam mai sus ... nu vrei, nu poți să ajungi sau pur si simplu te doare la bascheți de testul lor, chiar dacă se va prelungi perioada cu încă 30 de zile.

Din păcate pentru tine, au dreptate cei de la Udriște, sunt două obligații legale diferite, nu trebuie să le confunzi.

Prezint succesiunea evenimentelor si sper sa fie logica si inteleasa.

1. Permisul a fost suspendat 60 zile in baza art. 101-alin.(3), lit. a) (neacordare de prioritate, pagube materiale).

2. Conform art. 106-alin.(1), lit. a) "trebuia" ca pana la expirarea perioadei de suspendare sa ma prezint pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie.

3. In baza art. 118-alin.(1) am contestat procesul verbal de constatare a contraventiilor, iar in conformitate cu alin. (2) plangerea a suspendat executarea amenzilor si a sanctiunilor complementare (eu inteleg ca plangerea a suspendat inclusiv "obligatia" de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie).

4. Am pierdut, nu am predat permisul de conducere conform art. 118-alin.(4) in termenul de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti (am uitat, nu am stiut, eram plecat peste mari si tari, m-a durut la bashketi :doh: )

5. Perioada de suspendare a fost majorata cu 30 zile in baza art. 118-alin.(5).

Subtotal (pct.1 la pct.5) = 90 zile (60+30)

Intrebarile vin acum (poate interpretez iar gresit :naughty: )

6. Nu promovezi testul sau nu te prezinti, se mai adauga 30 zile suplimentare in baza art. 106-alin.(2)?

Adica rezulta un total general de 120 zile (60+30+30)?

7. Daca se adauga 30 zile conform pct. 6 nu inseamna ca primesti doua prelungiri ale perioadei de suspendare :hmmmt: (art. 118/(4) + art. 106/(2) )?

O zi buna.

• 0
Kayne

sunt doua lucruri diferite. ai o data zilele pentru fapta facuta (neacordarea de prioritate etc) la care se adauga cele pentru ca nu ai dat testul, si o data faptul ca nu ai predat permisul in perioada stipulata. deci 120 zile. parerea mea...

• 0
Catalin

Perioada se prelungește o singură dată cu 30 de zile în privința obligativității susținerii și trecerii testului. Adică nu se va prelungi de mai multe ori dacă nu te prezinți sau te prezinți la examen și nu treci testul. Indiferent de situație, la cele 60 de zile se mai adaugă încă treizeci dacă nu ai trecut testul. Deci nu se va prelungi de mai multe ori până reușești să treci testul, ci doar o singură dată, după care se consideră că ai depășit aceea obligație de a susține testul.

Această obligație prevăzută de lege, nu are nici legătură cu obligativitatea predării permisului, ce prin nerespectarea ei aduce un alt spor de pedeapsă.

Da, în momentul în care ai contestat procesul verbal obligația de a susține testul s-a suspendat, dar în momentul în care ai pierdut contestația s-a activat și o altă obligație, respectiv obligația de a preda permisul. Dacă nu l-ai predat în termen, deja ți se adaugă la cele 60 de zile încă 30. La acel moment, perioada este de 60+30 termen în care legea îți dă dreptul să te prezinți și să susții testul obligatoriu. Dacă nu te achiți nici de această obligație, la finalul celor 90 de zile compuse din cele 60 plus cele 30 pentru că nu ai predat cartonul, se adaugă încă 30 pentru că nu ai reușit să iei testul.

Sper că am fost destul de clar acum.

• 0
cyan

Multumesc

• 0
hayabusa689

când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

asta sunt eu ( alcoolemie mica + neacordare de pioritate = accident ). Intrebarea mea este daca as putea da totusi examenul avand in vedere ca, in urma unui control de rutina, mi-a fost ridicat anul trecut permisul ( pe 4 august ), putand sa dau examenul p 5 sept.

E o perioada care imi interzice acest drept?

• 0
Marius

Perioada de suspendare se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, ori nu se prezintă la Serviciul Poliţiei Rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

• 0
Adrian94

Buna ziua de aproximativ 1 luna jumate mi-a fost suspendat permisul de conducere din cauza bauturilor alcolice. Dupa aproximativ 2 saptamani am primit acasa o scrisoare in care spune sa ma prezint la politia rutiera pentru a sustine testul de cunoastere a regulilor.As dori sa imi spuneti daca nu dau testul imi pot luna permisul dupa cele 90 de zile + cele 30 care se  suspenda daca nu susti testul . Eu sunt in afara la munca si nu pot veni pentru a sustne testul de aceea intreb . Multumesc !!!

• 0
Catalin

Da, vei putea reintra în posesia permisului după 120 zile (90+30).

• 0
Adrian94

Mersi frumos ..deci in loc sa il iau pe 21 Septembrie il iau pe 21 Octombrie ok ?

• 0
Adrian94

Salut pentru ridicarea permisului poate sa mearga o alta persoana cu procura notariala in locul meu  cu doavada si amenda platita ? Multumesc

• 0
Marius

Cu procură, se poate ridica si de altă persoană.

PS: întrebarea asta e off topic, aici se discută despre testare nu despre recuperarea permisului. Pe viitor te rog să respecți si tu regulamentul asa cum procedează toti ceilalti.

• 0
bodo90

Mi-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe o perioadă de 90 de zile,in baza articolului 103 al1 lit c.

Am înțeles ca nu pot da testul pentru reducerea pedepsei.

Este obligatoriu testul pentru redobândirea permisului de conducere?

Cu stima si respect!

• 0
Nasta74

Buna seara!

La atasamentul din postare, am dat testul obligatoriu, l-am luat si am depus cerere pentru deducere la 30 zile.

Am sanse la deducere avand in vedere că testul era obligatoriu?

Multumesc!

IMG-20181214-WA0011.jpg

• 0
apocalipse

Daca indepliniti conditiile astea, cu siguranta ca vi se va reduce perioada de suspendare Art. 221 din OUG 195/2002 rep.

(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;

b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;

c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;

d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:

a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;

b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;

c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;

d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Edited by apocalipse

• 0
jackiechan

Salutare,

Recent am avut un eveniment neplacut, soldat cu ranirea unui pieton pe trecere. 

Mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile, dar cu drept de a da testul pentur redobandire, dupa o luna.

Stie cineva SIGUR, daca in cazul in care il pic, se prelungeste perioada cu inca 30 de zile? ( Total permis suspendat=120 zile)

De cate ori il pot da? Se poate da inainte de implinirea celor 30 de zile necesare? 

De exemplu, ieri am facut accidentul si dupa 5 zile merg sa dau testul, ramanand sa ridic pemrisul dupa implinirea celor 30 de zile.

Va multumesc anticipat.

• 0
zimbesc

Bună ziua.

Vă rog, o informație dacă se poate.

Am depășit viteza în localitate, mi-a fost ridicat permisul. Am depus plângere contravențională împotriva procesului verbal, am luat certificat de grefă și apoi permisul înapoi. Astăzi a fost primul termen și s-a amânat cauza pentru data de 30 octombrie. Întrebarea mea este: dacă renunț la plângerea contravențională voi mai avea dreptul să suțin examenul de verificare a cunoștințelor rutiere? Dacă da, cum trebuie să procedez? 

Mulțumesc anticipat.