Jump to content

Masina de filaj prea vizibila

yo3ies
 Share

Recommended Posts

Aseara in Bucuresti undeva in jurul miezului noptii mi-a fost dat sa vad in trafic cea mai vizibila masina de filaj, oare sefii vostrii sau cei care au conceput-o nu gandesc de loc? Acum sa va descriu cum stau lucrurile: In microbuzul care ma aduce in fiecare noapte eram cu cativa colegi cand ne oprim la semafor ca era rosu, imi atrage atentia o masina care intoarce in intersectie si in spatele ei la 10 secunde vad cum intoarce si un Logan alb, arnjat foarte frumos cu geamuri fumurii care pare sa urmareasca masina, si doar imi arun ochii si ce vad pe plafonul Loganului pe plafon centru spate o antena de vhf-uhf Sirio Taifun (pentru necunoscatori e o antena ce seamana aproape perfect cu o antena obisnuita de radio) si pe partea din stanga a plafonului o antena Tetra. Oare cine a montat aparatura pe masina aceasta ii crede pe infractori prosti si orbi. Daca mie dupa o zi de munca la 12 noaptea mi-a sarit masina in ochi semanand cu o masina de smecherasi, si am vazut si antenele pe plafon, iar prezenta celor 3 antene (Radio Vhf-Uhf si Tetra) mi-a dat sigur de gandit, dar un infractor versat ce va crede, va dati seama ca puteau la fel de bine sa scrie pe masina cu litere reflectorizante: Masina de filaj. Poate cineva care are ceva atributii in domeniu asta citeste si ia masurile de rigoare, sa nu mai fie atat de vizibile aceste masini.

• Moderator

Te asigur că mașina aia nu era de la filaj dacă avea antenele acelea pe plafon.

• Upvote 1

Filaj, urmarire, masina "civila" de supraveghere, ceva era sigur, dar mult mult prea vizibila pentru o masina "Civila" cu numere de inmatriculare obisnuite de genul B-00-XYZ pana si masinile Logan cu radar pe ele cu numar de MAI sunt mai putin batatoare la ochi (e un logan rosu care isi face veacul pe calea Grivitei si la coborarea de pe pasajul Basarab), pe cea vazuta aseara nu o ajuta nici culoarea care face super vizibile antenele si nici brizbrizurile de golanasi care iti atrag privirea asupra masinii

Edited by yo3ies

iti garantez ca masina nu era de filaj. nu ma pricep la procedura dar am vazut filaje facute de Diicot prin dosarele in care am intrat si nu aveau antene si se pricepeau sa le faca. luni de zile filau cite o retea si nu i-a depistat nimeni- politie, sri, etc.

or fi fost detectivi particulari sau vreo firma de paza folosita si la alte activitati, extra-curiculare :)

• Upvote 1

Exact maxu. Nu eşti din domeniu, dar ai dat cu ochiu prin dosare aşa că ştii tu câte ceva. Nu m-am putut abţine să nu-ţi dau un plus. Marea masă a populaţie trebuie să ştie că pot identifica maşinile folosite la filaj. Cele care chiar fac filaju cam sar din tipare astea ale marilor cunoscători din popor. :P

ok nu tin mortis ca era de la filaj neaparat doar am vrut sa trag un semnal de alarma ca exista masini civile prea vizibile sau mai stii si-or fi facut maidanezii locali serviciu de filaj caci statii tetra am vazut si la maidanezii de la capitala iar cei de la sectorul 4 folosesc mototrobo care e un sistem digital civil in rest clasicul vhf uhf la maidanezii din celelalte sectoare. In rest tetra civil nu gasesti la noi e pretul cam mare al terminalelor sa nu mai vorbim de infrastructura care costa si aia de rupe. Daca mai zaresc loganul respectiv o sa ii notez si nr de inmatriculare poate ne edificam.

• Moderator

Tot polițiști sunt și cei ce fac filajul pentru DIICOT, din câte știam eu. Greșesc?

Și-a făcut DIICOT-ul structură separată sau tot ai noștri sunt?

ps: yo3ies nu putem să știm care era situația cu adevărat acolo. Sunt și situații când se trimite o mașină nemarcată dar care să-și facă simțită prezența, iar cei supravegheați să știe că sunt în atenție. Exstă și astfel de situații unde se dorește așa ceva. Ori la fel de bine, putea fi vorba și despre maidanezii locali, jandarmi sau alte astfel de structuri unde se visează toți niște G.I. Joe.

Edited by Catalin

Fă-i şi-o poză dacă vrei. "Filajul" este o acţiune poliţienească care se face şi de alte structuri nu neapărat cele specializate pe aşa ceva. Judiciarul poate să urmărească o maşină suspectă de contabandă de exemplu, dar nu au maşini "legendate" pentru această operaţiune. Nu trebuie să o iei ca pe o ofensă yo3ies.

• Moderator

maxu08, DIICOT-ul nu face filaje. Politia Romana are structuri specializate pentru treburi de acest gen si va asigur ca sunt foarte profesionisti.

Masina despre care se vorbeste aici cu siguranta nu apartinea structurilor de politie care fac filaj.

Cătălin, tot operaţiunile speciale fac filajul şi pentru DIICOT. doar că ei mai solicită filajul şi de la SRI care sunt muuuuult deasupra poliţiei.

• Downvote 1

nu o iau ca pe o ofensa. asa imi mai fac si eu putina cultura si inteleg si ce e in spatele muncii de politist care e foarte diversificata si nu inseamna doar ce vedem la tv sau pe strada. eu apreciez munca politistilor si daca e cazul oricand dau cu placere o mana doua de ajutor daca mi se cere. iar ceea ce observ iesit din comun si are legaura sau pare ca are legatura cu munca politistilor mi se pare normal sa scriu pe aici pe principiul daca din 100 de idei una e buna si trimite infractorul acolo unde trebuie e mai mult decat perfect.

• Upvote 2

• Moderator

Poate ca tehnică, echipamente și ce înseamnă în general dotare sunt peste ai noștri. Pentru că nu numai o dată am fost la descinderi la care suportul informativ a fost asigurat de ei și niciodată nu s-au comparat datele cu cele obținute de ai noștri. Ba chiar am asistat și la câteva situații hilare.

Nu mai dati din casa.yo3ies a postat novice si a devenit expert datorita voua care ati intrat in jocul lui.La noapte le va povesti colegilor din microbuz cum sta treaba cu filajul, cine-l face si cand.Stie el de la cativa politisti.

• Upvote 1
  • Downvote 1

nu cred ca aflat mare lucru. mai multe afli dintr-un dosar penal din instanta (care este public) decit ce a aflat el aici :)

Edited by maxu08
  • Upvote 1

• Moderator

yo3ies este un tip OK si sper sa fie suficient de matur sa nu dea "din casa"! :naughty:

Nu dam din casa ca nu are rost. Iar pt stelistman nu ma intereseaza sa ma laud in fata colegilor. Ideea era sa trag un semnal de alarma daca eu ca si civil am reusit sa dibuiesc o masina sub acoperire, atunci infractorul care e si mai versat o vede sigur.

• Membru

Nu ai ce sa dai din casa ca nu ti s-a spus nici un secret si nici nu ti se va spune. Stiu ca esti curios dar informatiile astea nu le vei afla, sau cel putin nu de la noi.

Dar stai linistit, aia nu e masina de filaj, iar Romania are printre cele mai bune servicii de informatii si filaj din lume.

• Upvote 2

Oricum nu sunt nici eu un profan in toate jucariile astea care sunt pe piata de la echipamentele gasite pe okazii. ro la TCR1000 si cateodata ma mai distrez cu fictiunea de pe spyology forum. Dar la mine e pasiunea si atat (de fapt o curiozitate pentru tot ce tine de radio si miniaturi de orice fel de la camere video ascunse la trenulete electrice). Insa faza de azi noapte parea asa prea evidenta si prea pe fata ca sa spun asa. Adica o masina intoarce la 180 de grade si imediat in spatele ei intoarce si loganul alb de care va spuneam ca parca scria pe el "sunt cu ochii pe tine".

Pt arcan da sunt radioamator si e indicativul meu de radioamator numele de utilizator

Asa am dedus si eu.Felicitarile mele pentru spiritul de observatie.Pe vremuri am avut si eu clasa I internationala...