Jump to content

Probleme cu glock-ul meu 17 gen4

steff33
 Share

Recommended Posts

Am o problema cu glock-ul meu 17 gen4 si poate ma puteti ajuta cu un sfat.Pana acum am tras cu el de 7 ori cate 50 cartuse/sedinta.

Cu exceptia primei trageri de la a doua, la fiecare tragere am avut incident, adica a ramas tubul blocat in fereastra mansonului(la 50 cartuse cate doua tuburi).

Am tras cu winchester, geco si S&B si la toate s-a intamplat.

Nu mi se pare normal si vreau sa aflu cauza. M-am gandit ca e posibil sa fie gheara extractoare.

Voi ce ziceti?

• Membru

Incearca sa tragi cu alt incarcator, apoi cu alt arc recuperator, eu cred ca problema e de la una din cele 2. Eu am tras vreo 200 de S&B cu GP-ul si nu mi-a dat nici un incident. De fapt nu mi-a dat incident cu nimic pana acum, nici macar cu Sadu.

Daca era gheara ramanea tubul in camera cartusului.

Nu cumva face parte din seria care a fost chemata inapoi pentru schimbarea arcului recuperator?

Tocmai, ca am schimbat arcul cu unul din seria noua. Sa verific incarcatoarele, ca la trageri trag cu amandoua. Mersi

Nu e neaparata vina pistolului pentru incidente de tipul asta...Daca s-a intamplat doar o data, nu e nimic grav.Daca in schimb se intampla constant, atunci trebuie urmarit ce a spus Bozo.

• Moderator

Din ce imi amintesc, mi-ai spus pe PM ca inainte de a schimba arcul recuperator nu ai avut astfel de probleme. Nu?

Daca gheara extractoare ar fi problema tubul ar ramine cum zice Bozo in camera . Daca al arunca afara dar ramine prins , inseamna mai mult ca sigur ca arcul recuperator este tare ca sa ma exprim asa si nu duce mansonul pina la cap ca sa apuce tubul sa iasa din fereastra . Apoi incarcatoarele nu cred sa aibe vreo vina din moment ce nu ai incident de tipul de a nu introduce cartusul pe teava . Parerea mea ! :clip:

• Membru

La carpati cand e prea moale arcul de la incarcator sau ramane blocat se mai intampla asta, de-aia m-am gandit ca poate sa fie de la incarcator. Dar cel mai sigur de pe la arcul recuperator e problema.

Gheara doar trage tubul gol inapoi care e impins afara si de urmatorul cartus, respectiv de placuta din capatul arcului de la incarcator la ultimul cartus si de forta generata prin zmucire.

Am vazut ca la neletale sunt des intalnite astfel de incidente, iar unele s-au rezolvat prin modificarea incarcatorului. Dcrist poate sa ne ajute cu o informatie in domeniul asta.

Edited by bozo

Asa este, cu arcul vechi nu am avut probleme.

O sa ma duc iar la Glock Romania sa-l schimb din nou, si sa trag sa vad dc. mai persista problema.

S-a intamplat la fiecare tragere(pana acum 7 la nr.), la o cutie de 50 aveam 2 incidente cu tubul.

Cu exceptie la prima tragere, dupa care am inlocuit arcul recuperator cu modelul nou.

In acest caz, este aproape sigur ca e de vina arcul.E prea tare si nu lasa mansonul sa isi faca cursa intreaga.Eu am mai patit cu munitia de Sadu asa ceva,dar doar cu ea.

Daca cu arcul vechi nu aveai incidente, pune-l la loc, la neletale problemele se ivesc din cauza diferitelor tipuri de munitii folosite, unde diferentele de presiune in camera cartusului au o plaja foarte mare fata de glont, necesitand teoretic cite un arc recuperator calibrat pentru fiecare tip de munitie folosita.

un cartus netras, daca vrei sa-l bagi in camera cartusului intra usor? intra prea usor si are chiar si un joc semnificativ, sau intra greu ? camera cartusului este PERFECT curata?

Cartusul intra in camera f. usor, are si un joc dc. pui mana pe el si-l misti.

Camera cartusului este perfect curata.