Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
alinboldici

Imatriculare masina urgent va rog!

Întrebare

alinboldici

Buna ziua,sunt pe cale sa cumpar o masina dar nu sunt lamurit cu actele,va rog sa ma ajutati!

Masina a fost luata de la porshe bank,cel care imi vinde mie masina nu este trecut in cartea masinii,este trecuta o persona din valcea(masina fiind acum in bucuresti),cel care imi vinde masina mi-a spus ca aceea persoana nu a mai putut plati ratele la masina si ia fost luata prin ordin judecatoresc de catre porshe.Porshe a scos la licitatie masina si a fost cumparata de cel care imi vinde mie masina(are un contract la notar intre el si porshe cum ca a achizitionat masina,pe rol la fisc masina este pe numele lui,si imi poate da pe loc fiscalul dupa ce facem actul de vanzare cumparare si eu ii dau banii.El nu are fiscal de la vechiul proprietar din valcea,nici de la porshe,doar acel act legalizat la notar cum ca el este actualul proprietar,pot aparea probleme la rar,pot imatricula masina pe numele meu?(eu o sa am urmatoarele acte:act vanzare cumparare,fiscal de la cel care imi vinde,cartea masinii,itp,contractul prin care el a luat masina de la porshe) va rog sa ma ajutati,eventul sa mai raspund la cateva intrebari)

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

14 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Kayne
Publicat (modificat)

Presimt o teapa undeva. Masina ar trebui sa aiba in talon si in carte ca proprietar pe Porsche, cu utilizator gigi care plateste ratele.

L.E. m-am grabit ca de obicei.... sau macar sa aiba ca prim proprietar Porsche, pentru a fi cat de cat sigur de veridicitatea povestii.

Modificat de Kayne

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius

Nu ai certificatul de înmatriculare al fostului proprietar.

Vezi aici

Link către postare
  • 0
alinboldici

ce mia spus ca a fost luat credit de la porshe bank(nu prin porshe leasing),si acesta este motivul pentru care nu este in carte porshe...ma gandesc cum o baga pe rol la fisc....alte pareri?

are certificatul de imatriculare al fostului proprietar(o femeie din valcea care a facut credit la porshe bank si a luat masina) dar el nu apare acum in cartea masinii dar este bagat pe rol la fisc ca fiind proprietar..

Link către postare
  • 0
Kayne
Publicat (modificat)

este posibil.... omul s-a dus si a bagat-o la fisc, dar nu s-a dus sa o si inmatriculeze pe numele lui.

cf legii: În cazul schimbării oricăror date referitoare la proprietar ori vehicul, înscrise în certificatul de înmatriculare, titularul acestuia este obligat să solicite autorităţii emitente eliberarea unui nou astfel de document, în termen de cel mult 30 zile de la data la care a survenit această modificare.

nu stiu cum se sanctioneaza depasirea acestei perioade.

Modificat de Kayne

Link către postare
  • 0
alinboldici

daca ma duc la politie direct cu toate actele,mai exista sanse sa fie o teapa,sa am probleme la imatricularea pe numele meu?

Link către postare
  • 0
Kayne

inainte de politie trebuie sa te duci la RAR pentru obtinerea certificatului de identificare

Link către postare
  • 0
alinboldici

pai la rar te duci dupa ce achiti masina iti da fiscalul si actele masinii,eu asa stiam...eu ma refeream sa ma duc inainte la politie sa intreb daca am toate actele necesare si sunt in regula pentru a incepe procedura de imatriculare pe numele meu(rar etc)

deci cand trebuie sa ii dau banii omului?ce acte trebuie sa imi dea pentru ai da banii???

Link către postare
  • 0
Kayne

identificarea la RAR nu este neaparat in sarcina ta, sincer vorbind, ar trebui sa fie efectuata de catre vanzator ca sa iti ateste ca masina este curata. mereu a fost la mica intelegere, vanzatorul de obicei e reticent sa o faca caci nu vinde neaparat masina in cele 30 zile valabilitate si nu ii convine sa faca cate o identificare dupa fiecare capcaune care se da interesat...

Link către postare
  • 0
alinboldici

da,dar cred k politia poate verifica daca se poate face rar-ul, daca toate acte sunt in regula...daia zic ma duc la politie sa imi confirme

Link către postare
  • 0
Marius

La politie te duci ultima data, cand ai toate actele. Vezi in link-ul din postul meu de mai sus lista documentelor necesare.

Link către postare
  • 0
alinboldici

am sunat la porshe bank mi-au confirmat ca masina este in totalitate a vanzatorului din bucuresti,ca femeia trecuta in carte numai are nicio treaba,acum eu trebuioe sa fac un act vanzare-cumparare,dupa care sa merg cu el la primarie sa scoata fiscalul,si de aici ma descurc eu numai am nevoie de vanzator e ok? el circula cu masina acum neavand rca,primul lucru care trebuie sa il fac trebuie sa fac rca?si cu numerele vechi cat pot circula?se mai iau numere rosii?

Link către postare
  • 0
Marius

Trebuie sa ai documentele care atesta dreptul de proprietate asupra autovehiculului de la persoana trecuta in cartea de identitate si pana la tine. In plus trebuie sa ai si fisa de inmatriculare pentru fiecare proprietar cu viza de la financiar.

Da, iti trebuie RCA - pe care o faci direct pe numele tau, in baza contractului de vanzare-cumparare.

Nu, nu se mai dau numere rosii, vei circula cu cele aflate pe masina pana ti se elibereaza altele (asta daca doresti schimbarea lor).

Link către postare
  • 0
alinboldici

pai fisa fiscala de la primul proprietar nu are,masina ia fost vanduta actualului proprietar de catre un executor judecatoresc,masina a fost scoasa la licitatie de porshe bank,are acte cum ca a fost scoasa la licitatie si el a castigat,cei de la porshe m-au asigurat ca el este proprietarul actual,si ma gandesc daca propriatarul dinainte avea datorii cum baga masina la fisc pe numele lui,persoana de dinainte nu putea sa vanda masina....acum el a spus ca mergem la fisc si el o radiaza de pe numele lui si o baga pe numele meu....corect asa ???

Link către postare
  • 0
Marius

Probabil ca da.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.