Jump to content
POLITISTI.ro

Politist vs forum

videosuzy
 Share

Recommended Posts

Am deschis acest topic pentru simplul fapt ca am fost contrariat de replica primita de la cativa politisti carora le-am povestit de acest forum.

Luand, ca exemplu, indemnul unui forumist de a face cunoscut acest forum, am incercat, la randu-mi, sa atrag noi membri. Din pacate am fost intampinat cu reticenta, replica care m-a contrariat fiind: "un adevarat politist nu are timp de forumuri sau alte chestii de pe net".

Culmea e ca acesti politisti nu sunt simpli contopisti ci oameni care au facut si fac teren. Sunt profesionisi care nu au fost impresionati de replici: "lasa ca vi tu si-mi aduci permisul la birou"... Politist ce a rupt cu bulanul oglinzile celor ce se credeau smekeri si nu trageau pe dreapta cand, din spate, venea in tromba coloana oficiala. Politist care nu s-a pierdut in fata plozilor celor de la IGPR sau DPR si le-a aplicat sanctiuni corespunzatoare atunci cand situatia a impus-o. Si totusi, am primit aceasta replica. Oare dece?

Scuze daca nu a fost tocmai ok acest topic insa am simtit nevoia sa vorbesc cu voi. Puteam sa nu-l deschid. Puteam sa-l tin in suflet, insa m-a deranjat pentru simplul motiv ca, acei politisti ce-si gasesc timp sa scrie doua-trei randuri aici, pe acet forum, nu sunt mai putin politisti decat ei.

Stima

PS: ma simt mai usurat acum, dupa ce am scris aceste randuri si sper ca, cei care mi-au raspuns in doi peri, sa nu se simta tocmai comod, acum , dupa ce vor citi (dupa inregistare) cele de mai sus.

• Upvote 1

• Membru

eu am lipit coli A4 prin politie, cu anuntul : FORUMUL POLITISTILOR PE NET, POLITISTI.RO si au rupt acele anunturi, niste ...stiti voi cum le zic astota, aia de le aia sefilor

• Moderator

videosuzy,

Replica primita e puerila si nu are nicio sustinere argumentata. Nu are nicio legatura profesionalismul la locul de munca cu modul in care ne petrecem timpul liber. In fond, acest site il vizitam de acasa, din timpul liber si este optiunea fiecaruia cum alege sa-l petreaca.

Probabil, politistul de care vorbesti e mai reticient la noile metode de comunicare, ori sta mai rau la capitolul "utilizarea calculatorului".

• Upvote 2

Eu le-am transmis pe mess si pe facebook. Dintre toti doar unul a avut curaj sa posteze si sa deschida un topic. Marea majoritate care au intrat, au citit dar nu si-au dat cu parerea, e adevarat ca majoritatea sunt trecuti de 40 de ani dar totusi au avut bunavointa macar sa intre si sa citeasca posturile noastre. Inclin sa-i dau dreptate lui Marius, nu prea le au cu calculatoarele, si eu lucrez in ture sch 1,2,3 si totusi imi fac timp sa intru pe acest forum.

Ma rog, si eu sunt trecut bine de 40 de ani si nu-mi sunt straine nici forumurile si nici alte mijloace de comunicare prin intermediul bitilor.

Dar m-am mai linistit dupa ce am citit postarile voastre, realizand ca nu-i un caz singular cel prezentat de mine.

Stima,

Cata

Nici mie nu-mi sunt straine forumurile si nici alte mijloace de comunicare prin intermediul internetului, de vreo 5-6 ani si cu toate ca sunt ocupat incerc, in timpul liber in special, sa ma mai deconectez si comunicarea este interesanta, cu toate ca am implinit 50 ani. Da, unii sunt reticenti, dar pierd mult.

concluzia mea este ca nu conteaza varsta, ci sa ai chemare.

Stima,

Daca tot e o discutie despre reticenta unor colegi de a accesa forumul cred ca acest topic trebuia deschis pe Sectiunea privata . Parerea mea...!

Nu, nu, Admini, lasa-l aici, sa-l vedem si noi.:D

Fiecare este liber sa-si petreaca timpul liber asa cum vrea. Doar pentru ca unii nu sunt atat de internauti ca noi, asta nu inseamna ca ar fi ceva in neregula cu ei.:)

Iata ca imi dau si eu cu parerea...nu m-am putut abtine....Cred in principiu ca ar fi doua cauze pentru reticenta colegilor de a posta pe aici...In primul rand, o anumita inchistare in trecut, in practici care ar trebui sa fie demult apuse, in frica de nou, de schimbare...et.c.

In al doilea rand, si ca fost lucrator la SS, pot spune ca am avut si eu ( si poate mai am) strangeri de inima cand postez pe aici...Suntem politisti, si experienta profesionala uneori a ajuns la nivel de instinct...asa ca nu se poate sa nu ne gandim si la asta...este Internet...informatia e publica...iar in Romania inca se mai face politie politica ( intr-un fel sau altul)...nu stiu cine este administrator aici...cine a creat forumul.....cine citeste, aduna, colecteaza si analizeaza aceste informatii.....sunt destule pe aici ca sa poate fi identificati destul de usor cei care posteaza....si mai departe sa fie supravegheati...asa.......k poate sunt elemente turbulente..Sa nu uitam ca sunt afara, in Vest, oameni care au fost concediati pentru ca si-au exprimat parerile pe facebook...Politistii romani sunt si asa destul de stresati...sub plumburiul norilor de reduceri salariale si de personal...oamenii probabil nu vor sa se mai gandeasca si la ce au postat...unde au postat...si cine citeste asta...Securitatea renaste incet incet in societatea romaneasca...inainte erau vecinii denuntatori si beciurile intunecate....acum sunt colegii colorati politic si ratele la banca, preavizul de concediere...In principiu e la fel...Numai ca oficial e democratie. :clip:

• Moderator

Eu cred ca trebuie sa renuntam la astfel de prejudecati.

Nu este nicio ilegalitate sa comunicam, sa socializam, ori sa ne exprimam opiniile.

Treaba asta, cu politia politica ... sa fim seriosi! Nu cred ca suntem chiar asa de importanti. ;)

• Upvote 1

Daca tot e o discutie despre reticenta unor colegi de a accesa forumul cred ca acest topic trebuia deschis pe Sectiunea privata . Parerea mea...!

Din pacate, cel care a deschis acest topic (adica eu) nu are acces acolo asa ca, a deschis si el unde a putut :clip: .

Ca sa-l mute acum in acea sectiune privata, ar fi nedrept fata de initiatorul acestui topic.

Stima,

Cata

• Upvote 1

sunt un simplu cetatean oarecare,ideea asta cu forumul a fost excelenta!!!!sunt multe intrebari care ceilalti ar putea sa le adreseze aici!nu stiu de cat timp e infiintat acest forum,insa l-am gasit din greseala si ma bucura asta:)nu va dura mult,sa afle si ceilalti si peste ceva timp sigur o nu o sa stiti cu-i sa-i raspunde-ti primul:))

Peste acest forum am dat din intâmplare, căutând informaţii despre GlocK 17.

Mie mi se pare o gură de aer proaspăt să vin acasă de la serviciu , să deschid calculatorul şi să citesc părerile colegilor de la alte IPJ-uri, aşa că nu înţeleg reticenţa faţă de poliţişti.ro.

Până în prezent nu au fost publicate posturi care să conţină informaţii clasificate, sau date cu caracter personal, ori propagandă politică, instigare la ură naţională sau rasială, etc.

Singurele posturi deranjante sunt cele care conţin atacuri reciproce la persoană, pe care nici nu mă obosesc să le citesc în întregime.

Cred că iarăşi ne confruntăm cu vechea problemă de dinainte de 1989, respectiv cînd autocenzura depăşea cu mult cenzura oficială a Securităţii.

• Upvote 3

• Moderator

Muhaahhaaahhaaa....eu sunt turbulent, recalcitrant si vertical...in relatia cu infractorii...ii mananc pe paine, iar legat de sefi, esti pupincurist, te bag in originea matii, esti cumsecade, tot respectul, imi dau si viata pentru tine. In alta ordine de idei, ce mama dracului am ajuns ma? Noi suntem POLITISTI, nu infractori....noi reprezentam legea in tara asta si NU trebuie sa ne fie frica sa ne exprimam parerile, mai ales ca sunt niste pareri pertinente ale unor oameni care inca sunt lucizi si au capul pe umeri intr-o societate bolnava. Poate asa se trezeste si lumea la realitate. Mesaj pentru toti coclitii de sefi : Am intrat in politie sa fiu POLITIST! LASATI-MA SA FIU POLITIST! Colegii care gandesc la fel ca mine vor intelege ce vreau sa spun...si pentru cine vrea, ii spun oricand unde lucrez, cum ma cheama si chiar si in ce ture lucrez...nu mi-e frica de nimeni. De aia s-au ridicat regimurile totalitare, din cauza fricii nefondate a oamenilor. Ei sunt cativa, noi suntem o droaie. Si nu suntem prosti cum vor ei sa ne faca sa credem. In cazul meu si al multor colegi de-ai mei, ar trebui sa se gandeasca de doua ori infractorul inainte de a actiona...eu nu cred in legendele insuflate de diversi diversionisti cum ca daca trag cu pistolul am belit-o. Reality check : Decat sa planga mama, sa planga mata! Double reality check : Ca mine sunt majoritatea! Am incredere in colegii mei!!!

Da, si voi posta in continuare pe forum.

Stima!

P.S. : Cam dur si neortodox limbajul, insa sper sa il luati ca atare.

• Upvote 4

Nota 10 draga coleg de forum. Nici eu nu ma ascund, ca dovada ca e foarte usor sa asociezi videosuzy cu numele meu si sa vezi ce iese (sunt sigur ca, prin natura profesiei, exista colegi care au facut-o deja). Cu toate acestea nu ma feresc sa spun ceea ce am de spus.

Sper si eu ca nu s-a murit in van acum 20 de ani.

Pios omagiu pentru cei cazuti,

Stima si respect pentru cei ca tine...

Cata

Edited by videosuzy

• Moderator

Cum editez, ca de nervi am gresit exprimarea...este lasati-ma...nu cum am scris eu...vai ce rusine imi e...:((

Sunt sigur ca vom forma o comunitate stransa. Totul depinde de noi! :clip:

Acum pot spune ca de tine era vorba atunci cand am precizat ca am luat ca indemn statusul unui coleg de a face cunoscut acest forum, rezultatul dezamagindu-ma initial.

Nu regret clipa cand am hotarat sa ma integistrez.

Stima,

Cata

• Upvote 1

• Moderator

Eu sunt atat de bucuros ca am dat de acest forum sa imi vars of-ul, ca prea mi se parea ca ma lupt cu morile de vant. Apoi am dat de forumul asta si am zis...vai mama, ia uite oameni care , in fapt, gandesc CA MINE! Mi-a revenit speranta fratilor...MULTUMESC!

• Upvote 1

• Moderator

Avantajul pe care îl avem cei ce accesăm acest forum, este acela că aici putem știi unii de alții, putem afla ce se întâmplă prin alte părți și astfel nu vom mai fi „izolați”.

Iar cu timpul sunt sigur că vom reuși să ne cunoaștem și off-line, să legăm prietenii adevărate.

Sunt sigur ca vom forma o comunitate stransa. Totul depinde de noi! :clip:

Pacat ca aceasta comunitate s-a format doar pe forum (cativa politisti care au simtul raspunderii) .

Daca eram si la serviciu o comunitate, nu ne taiau astia din salariu. " Numai uniti vom putea merge mai departe" >