Jump to content
POLITISTI.ro

SorinAdrian

ture serviciu

Recommended Posts

SorinAdrian

salut! sunt politist de frontiera,sunt nou aici,am si eu o nelamurire,as vrea sa stiu daca este o baza legala a programului in ture serviciu 12 cu 24 12 cu 48?pentru ca eu nu gasesc,problema mare e ca decand cu reorganizarea teritoriala nu se mai poate decala concediul de odihna cu una sau doua zile in asa fel incat concediul sa nu inceapa in repauzul de 48, daca ai planificat concediul sa zicem pe data de 14 04 2012,iar aceasta data cade in repauzul de 48 de ore,cum se procedeaza?

eu as vrea sa fac un raport prin care sa cer acordarea timpului de repauz dupa tura de noapte conform .......? nu am baza legala,

orice ajutor ar fi binevenit,multumesc!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

privind programul de lucru al politistilor, formele de organizare a acestuia si acordarea repausului saptamanal

Citeste si aici:

SorinAdrian

da asta e valabil la programul de 8 ore,ca,dupa vorba sefului itpf ''unii castiga,altii pierd ':)ok in fisa postului scrie clar cum se executa serviciul in ture,dar pe mine m-ar interesa baza legala dupa care se face fisa postului.

Elvis

Spune-i sefului tau sa-si dea mama in judecata ca l-a facut tare prost.

Dupa 12 ore de noapte ai dreptul la 48 de ore de odihna si refacerea capacitatii de munca.

Cauta Codul Muncii si studiaza.

ART. 115 – Reglementari speciale privind durata zilnica a timpului de munca

(fostul art. 112 anterior republicarii din 2011)

(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unitati sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durata zilnica a timpului de munca mai mica sau mai mare de 8 ore.

(2) Durata zilnica a timpului de munca de 12 ore va fi urmata de o perioada de repaus de 24 de ore.

In cazul sefului tau a castigat natura...........

Fisa postului este singurul act care iti reglementeaza raporturile de serviciu cu ITPF-ul.

Vezi ca pe 12.03.2012 sindicatele au semnat un Acord cu MAI-ul in conformitate cu Legea dialogului social iar la art. 25 este stipulat foarte clar cum se desfasoara programul de 12 cu 24 ,12 cu 48. Da-i cu el in cap ,,donului" ofiter.

Concediul de odihna incepe dupa cele 48 de ore de repaus.

Edited by Elvis

SorinAdrian

multumesc tare mult eu sunt primul care fac asta si sper sa creez un precedent,cu respect.

• Upvote 1

SorinAdrian

am rezolvato multumesc,

Elvis

Vezi ca daca te indruma cineva si iti arata unde sa cauti nimic nu este imposibil daca este legal.

Nu aveti lider sindical cu care sa va consultati la frontiera?

Edited by Elvis