Jump to content
POLITISTI.ro
Danny

Angajat civil in Politie

Recommended Posts

Danny

Vreau sa salut pe toata lumea pentru inceput. Am si eu niste nelamuriri in ceea ce priveste un loc de munca in politie sau la SRI dar nu ca ofiter, ca civil. Exista asa ceva?

Eu vreau sa ma specializez in informatica dar mereu am vrut sa lucrez in domeniul Politiei. Exista locuri de munca in aceste institutii pentru un absolvent al Facultatii de Informatica?

Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie si multumesc pentru raspunsuri.

Cristi

Incadrarile in Politia Romana din sursa externa au fost sistate si asa speram sa ramana. Daca vrei sa devii politist, urmeaza cursurile unei scoli de profil, respectiv Academia de Politie sau una dintre scolile de agenti de politie. Nu se mai sare gardul in cadrul acestei institutii.

• Upvote 1
  • Downvote 1

teolucian63

Foarte bun sfatul lui Cristi, daca esti deja absolvent al Fac. de Informatica, incearca sa intri la Academie, iar la specialitate, alege crima organizata, "Ciber crime"- Combaterea infractiunilor informatice, unde sunt sigur ca toate cunostintele tale din domeniul informatic iti vor ajuta enorm de mult!!!

Succes, indiferent ce alegi, insa retine, nu mai poti intra in politie fara o pregatire corespunzatoare, iar daca alegi totusi politia, din motivele stiute de tine, dupa pregatirea din Academie sigur vei fii un real castig pentru aceasta "breasla".

Totul este sa alegi cu sufletul, ca din motive pecuniare nu mai este cazul!!!

Danny

Va multumesc pentru raspunsuri. Cred ca asa o sa fac teolucian63. Dar in cadrul SRI se accepta personal civil - de curiozitate

Cristi

Da, dar numai pentru structuri neoperative, asa-numitele structuri de suport.(paza, contabilitate, chestii din astea).