Jump to content
  • 0

Accident auto in depasire

MrA
 Share

Question

Buna ziua,

Am nevoie de parerile dumneavoastra, dat fiind ca imi pare cel putin confuza situatia, in legatura cu urmatorul incident:

Ma aflam pe Sos. Bucuresti - Targoveste (in apropiere de Branesti - pe sensul spre Bucuresti) cu viteza de aproximativ 60-70 km/h. Soseaua in zona respectia are o banda pe fiecare sens. M-am asigurat (la momentul respectiv nu am vazut nimic in oglinda in apropiere) , am semnalizat (banda era discontinua) si m-am angajat in depasire.

Aproape depasisem masina din partea dreapta cand un autovehicul marca Audi m-a acrosat pe partea stanga (intrand practic in paralel cu mine) venind cu o viteza estimativa de peste 140 -150 km/h (dupa modul in care a trecut de mine dupa impact desi aveam la momentul respectiv in jur de 80-90 km/h). In momentul impactului am tras dreapta cat sa nu-l lovesc pe cel pe care il depaseam cu partea din spate a masinii mele dar nici ca cel cu Audi sa iasa de pe carosabil.

Am oprit masinile pe marginea drumului, l-am invitat la politie pe cei din Audi (2 indivizi de etnie roma) dar au evitat sa mearga. Au incercat sa ma "intimideze" ca sa le platesc daunele (portiere partea dreapta in cazul lor).

Aveam in masina un formular de intelegere amiabila vechi de ani de zile (am observat ca intre timp au aparut altele usor diferite!) si practic fortat de ..."circumstante" am completat datele de pe polita mea si cele necesare. Schita au facut-o cei din Audi si este neclara si mazgalita, masina lor fiind undeva la distanta (in spate) in depasirea unei "mazgalituri" iar masina mea undeva pe sensul normal de mers cu o sageata spre sensul opus.

Din cate mi-am dat seama nu i-am vazut in oglinda pentru ca depaseau in continu fara sa reduca viteza dupa ce reveneau pe sens si fara sa se asigure iar in momentul in care se angajau intr-o noua depasire - practic slalom pe carosabil. Au venit din spate cu circa 150 km/h, au intrat direct in depasirea masinii din spatele meu - fara sa se asigure banuiesc -, eu ma aflam deja in depasirea masinii din fata mea iar drept rezultat m-au acrosat pe mine, diferenta de viteza dintre noi fiind de circa 60 km/h si nemai putand frana eficient.

1. Spune-ti-mi va rog a cui vina este situatia data conform legii (conform logicii mele consider ca cel cu Audi este vinovat.)

2. Ma gandesc sa merg la Politie si sa declar ceea ce s-a intamplat desi sunt sigur ca nimeni nu o sa ma creada pentru ca a. nu pot sa dovedesc ce viteza a avut Audi-ul 2. nu pot sa dovedesc ca nu se afla el de exemplu in depasirea mea si eu eventual sa fi tras de volan subit si spontan in el asa cum vor ei sa "prezinte" situatia. c. nu pot sa dovedesc ca au facut presiuni ca sa nu mergem la politie si sa facem intelegerea amiabila. Am martori dar si soferul Audi avea si bineinteles isi vor sustine povestea deci e cuvantul lui impotriva cuvantului meu. In plus nici nu stiu daca trebuie sa merg la Politia din zona respectiva sau daca pot si in Bucuresti (unde am domiciliul) ?!

4. Formularul de intelegere amiabila este valabil in conditiile descrise (formular vechi, schita neclara, nu are copie dupa asigurarea mea , nici dupa buletin, nici dupa talon etc.) ?

Din cate imi dau seama am doua variante legale.

Avand in vedere ca nu am cum sa dovedesc nimic si nimeni nu o sa ma creada oricum, ma gandesc sa refac intelegerea amiabila cu el daca aceea nu e valabila, prin care sa-mi "recunosc vina" , sa rezolv cu asigurarea RCA - constatare - ca sa am dreptul sa imi repar masina si sa nu ne mai complicam mergand la Politie asteptand un "verdict".

Ce ar trebui sa fac si care sunt consecintele celor descrise ?

Ori la asigurari ori la Politie ? Unde sa merg ?

Nu am avut parte de multe accidente (de fapt doar mi-am gasit masina lovita in parcare pana acum) si nu sunt familiarizat cu procedurile.

Daca descrierea nu este in totalitate clara va rog sa-mi scuzati neatentia dar a fost o zi lunga.

13 answers to this question

Recommended Posts

• 0

1. daca ai intrat in depasire inaintea masinii audi, este culpa lui ptr ca u avea voie sa te dubleze,

2.trebuie mers la politia unde s-a produs evenimentul si nu la bucuresti. daca nu poti reface intelegerea in 24 de ore trebuie sa mergi la politie sa raportezi accidentul altfel vei pierde permisul ptr 30 de zile.

3.nu stiu sigur dar daca formularul nu este cel aprobat de CSA atunci nu este valabil si deci trebuie mers la politie in 24 de ore sa raportezi accidentul. daca recunosti culpa ta, nu iti vei putea repara masina pe rca deoarece esti vinovat si rca repara masina celuilalt.

in plus, daca se constata ca urmele accidentului nu corespund cu cele declarate, asiguratorul nu va plati nimic si vei fi bun de plata.

• 0

1. Cum pot sa dovedesc ca m-a dublat ?! Nu vad cale prin care as putea sa dovedesc asta.

2. 24 de ore inca nu au trecut si deci as putea reface intelegerea amiabila daca cumva aceea nu mai este valabila.

Stiu ca nu imi va plati rca-ul dar voi obtine acea asa zisa 'autorizatie de reparatie' daca nu ma insel ,sau dreptul de a imi repara masina ,nu ? Poate cunosc eu gresit.

Intuiesc ca ma voi duce la politie. Vor vedea ca partea mea stanga e lovita si partea lui dreapta e lovita. Individul cu Audi va zice ca am intrat eu in el iar eu n-am cum sa dovedesc ca el m-ar fi "dublat".. Semnele indica ca eu am intrat in el dat fiind ca asta e cea mai simpla explicatie si probabil des intalnita. Eventual parcurg de la Bucuresti pana la Targoviste (cred ca Politia de acolo se ocupa de zona apropiata de Branesti) atata drum , nu ma crede nimeni , imi iau si amenda si evident ramane sa-mi repar si masina singur.

Gresesc ?

De aceea parca as prefera sa refac amiabila ca sa nu mai bat un drum degeaba ca oricum nu ma ia nimeni in seama.

Repet, poate ma insel, neavand eu experienta necesara cu accidentele desi conduc de aproape 8 ani.

Daca credeti ca situatia ar decurge altfel bineinteles ma pot duce la Politia din zona respectiva..

Edited by MrA

• 0

mergeti si declarati accidentul impreuna cu martorii pe care ii aveti, persoanele din masina. aveti grija sa nu minta, se mai intimpla :)

asta daca nu functioneaza intelegerea amiabila. daca ei nu il declara in cele 24 de ore, isi va pierde permisul :)

in functie de va constata pv intocmit de catre politie, in mod cert va si contestat fie de catre dvs fie de catre ei. abia instanta de judecata va decide cine are dreptate si cine nu, mai ales ca asiguratorul nu va achita un accident neclar

• 0

Va multumesc pentru raspuns si in teorie sunt de acord in intregime dar din motive lesne de inteles nu imi doresc sa ajung in instanta (nimeni nu cred ca isi doreste indiferent de motiv). Sa includ si persoanele din masina in acest balci iar nu este de dorit caci asta ar insemna sa ii tarasc intr-un intreg circ chiar si cu "dreptatea de partea mea".

Sunt deja obisnuit sa-mi gasesc masina vandalizata (cu cheia) sau stearsa in parcare, locul platit la ADP ocupat , semnul cu "nu parcati etc" smuls periodic...si alte multe astfel de peripetii de tip "surpriza de dimineata cand cobori la masina sa pleci la munca". Trist dar cred ca incep sa ma resemnez caci s-au adunat prea multe si nici bani sa mai repar nu mai am si nici perseverenta necesara ma mai "lupt" pentru cauze pierdute. In plus ma astept din moment in moment ca cei de la santierul de langa sa toarne asfalt iar - sa nu-l semnalizeze ca fiind proaspat turnat si sa intru cu masina in el - iar la iarna plugul sa indese bolovani de gheata in si sub bara fata a masinii (de altfel ca in iarna precedenta). Probabil si ca vecina din blocul vecin sa mai treaca inca o data cu carutul cu copil si sa-mi crape eventual si cealalta aripa izbindu-l in masina mea in timp ce-l da jos din masina dansei, ca in cazul - aripa stanga -. etc. etc. etc.

Scuza-ti-mi "frustrarile" dar... :)

• 0
  • Moderator

Masina dvs. are avarii in partea stanga fata, iar Audi-ul are in partea dreapta tot fata?

De unde incep urmele de avarie si unde se termina, atat la masina dvs. cat si la Audi?

• 0
  • Moderator

Sincer, din ce povestești, pare că tu ești cel vinovat.

Nu se pune deloc problema că nu vei fi luat în seamă, dar după cum ai și intuit, în astfel de cazuri, avariile existente pe mașini spun aproape totul și nu mint niciodată.

Cel mai probabil că mașina coloraților se afla în unghiul mort al oghinzii tale retrovizoare în momentul în care te-ai uitat în oglindă. Iar asta înseamnă că tuciurii erau deja în depășire și în momentul în care ai ieșit de pe banda ta, i-ai agățat. E mult mai puțin probabil ca cel ce vine din spate și vede că o mașină i-a ieșit în față, să nu frâneze și să încerce să dubleze, mai ales când este la o oarecare distanță și vede că o mașină pe care urma s-o depășească a apucat și a ieșit în fața sa. Instinctul de conservare îl va determina involuntar să frâneze și nu invers. Așa că fie că ne place sau nu, după umila mea părere păsăroii ăia colorați, cam au dreptate.

• 0

Masina dvs. are avarii in partea stanga fata, iar Audi-ul are in partea dreapta tot fata?

De unde incep urmele de avarie si unde se termina, atat la masina dvs. cat si la Audi?

La mine : incep din : partea stanga - aripa spate ondulata in partea de jos, bandou sarit de pe portiera stanga si se incheie cu oglinda stanga sarita si putin ciupit plasticul. (pe aceeasi parte mai am din intamplarile descrise mai sus - mai vechi - bara spate julita (gasita dimineata in parcare - camerele benzinariei de langa aveau rezolutie prea slaba ca sa distinga numerele vinovatului) si aripa stanga crapata de un carucior al unei vecine - daune pentru care nu am avut bani de reparatii - care daca stau sa ma gandesc iar nu arata bine la Politie banuiesc).

La el din ce am putut vedea : partea dreapta : ambele portiere julite si posibil aripa fata si oglinda sparta.

Practic a trecut atingandu-mi toata partea stanga si cu tot cu frana nu s-a oprit la o departare destul de mare de la producerea incidentului.

@ Catalin , sunt dispus sa accept ca se aflau in unghiul mort in spatele meu - deja partial aflat in depasire deci - dar eram deja eu in curs de depasire de cateva secunde bune (2-3)...poate gresesc dar la viteza respectiva nu ar fi trebuit sa ma loveasca aproape instant daca le "taiam fata" ?

A trecut glont pe langa mine iar eu aveam 80-90km/h. Cat despre frana nu stiu exact de cand a inceput sa franeze ci doar ca nu a putut opri decat la o distanta exagerat de mare cu tot cu frana. Daca era in spatele meu in unghiul mort, iar eu mergand cu 80 si bagandu-ma in fata lui cand a avut timp sa accelereze viteza pe care o avea in cativa metri ?

Depasea din ce am putut sa-mi dau seama pe moment masina din spatele meu care la randul ei mergea cu aceeasi viteza ca si mine , ceea ce ma face sa cred ca a venit cu o viteza foarte mare din spate, nu a incetinit cand a vazut masina din spatele meu si s-a bagat direct in depasirea ei intrand in mine care eram la randul meu eram angajat in depasirea celui din fata mea , neputand sa mai franeze indeajuns incat sa ma evite fiind diferenta de viteza prea mare si incercand sa ma fereasca m-a dublat pe partea mea stanga. Totul s-a petrecut destul de subit - neasteptat, de unde si starea de neclaritate.

Ce stiu cert e ca ma aflam deja in depasire, ca au trecut cateva secunde (2-3) pana sa ma loveasca, ca aveam o masina in spate care mergea cu aceeasi viteza ca mine si ca el avea o viteza aproape dubla fata de mine si ca ma asigurasem + semnal anterior dar nu am observat nimic in oglinda.

Sunt constient ca oricum ar fi - aproape de sigur imi voi plati singur reparatia. Nu incerc sa ma dezvinovatesc.Trebuia macar sa fi prevenit o astfel de situatie - nu stiu exact cum dar trebuia - poate sa ma asigur si a doua oara macar - nu stiu.

Am dorit sa stiu insa daca sunt vinovat "pe bune" sau nu dpdv legal (macar informativ) si care e cursul cel mai simplu si legal al lucrurilor de acum.

Asa cum banuiam , cel mai simplu ar fi sa-mi asum vina prin intelegerea amiabila, din cate inteleg si refacut formularul daca cumva acela deja completat este iesit din uz.

Edited by MrA

• 0

1. Domnule Mr.A dvs sunteti vinovat de producerea tamponarii intrucat nu v-ati asigurat conform art 54 alin 1 din RAOUG 195/2002. Daca cel cu Audi se afla intr-o depasire regulamentara, nu era restrictionata in nici un fel, conform regulilor de depasire, nu este vinovat.

2.Daca aveati dubii trebuia sa mergeti in termen de 24 de ore de la producerea evenimetului la cea mai apropiata unitate de politie.

• Upvote 1

• 0

Buna seara,

Ma deplasăm pe un drum de tara,iar în fata mea o altă mașină care mergea în aceeași direcție 

Masina din fata mea s a încadrat si mergea pe partea dreapta foarte aproape de acostament

Eu am semnalizat si am intrat în depasire(din sens opus era liber);cand mai aveam putin si terminam depășirea (Si urma sa ma încadreze inapoi pe partea mea de mers) mașina pe care k depaseam a virat stânga și m a agățat la bara din spate.....motivul pt care a virat stânga:ocolea gropile

Deci nu m a vazut in oglinda .....

Sunt vinovat?

• 0

Am intrat in depășirea unui autovehicul,semnalizând regulamentar iar acesta la rândul sau a virat stanga pentru a intra pe un drum neasfaltat(ulita) fara sa se asigure,vazand-ul ca a semnalizat in doar 4-5 m de ulita respectiva cand eu eram aproape in paralel cu acesta am frânat brusc și am intrat in coliziune cu acesta,eu cu dreapta fata(aripa,roata,bara,far) iar el cu stanga fata(roata aripa) acesta a sunat la politie care au venit fara uniformă(îmbrăcați in civili) și au zis ca e vina mea după aceea am mers la sediul poliției unde ne-au testat in vederea alcolemiei de unde a rezultat ca amandoi avem 0,după aceea au spus ca avem timp sa ne înțelegem in privința daunelor,unde bărbatul a zis ca imi da asigurarea lui pentru reparațiile mașinii mele iar eu la rândul meu sa ii dau banii pentru reparațiile mașinii sale,am depus amandoi declarație iar polițiștii au întocmit un proces verbal in care au spus următoarele “A condus autoturismul marca vw sharan cu nr de înmatriculare ** ** *** ajungând la intersecția cu Nr ********** nu s a asigurat corespunzător la schimbarea Direcției de mers spre stanga intrând in coliziune cu auto marca vw Passat nr ** ** ***  care era angajat in depășirea sa”. Iar polițiștii au spus ca dacă nu ne înțelegem cum a spus bărbatul respectiv,au timp 6 luni sa întocmească un nou proces verbal in care sa mergem in instanța după aceea,eu nu inteleg nimic,pana la urma care e vinovatul?nu exista nici o reglementare in vederea depășirii (linie discontinua)mentionez ca accidentul s-a produs in data 26 10 2018.

Edited by Iulian19

• 0

In situatia unui accident rutier in conditiile precizate mai sus, respectiv sofer auto 1 cu cedeaza trecerea, intentie viraj stanga ( incadrat corect, cedand trecere dreapta in stanga acestuia aflandu-se o  coloana lunga stationata de masini,  la culoarea rosie a semaforului) care este lovit  de catre  sofer auto 2 ce vine pe contrasens, fara nicio  intentie de franare in vederea evitarii impactului probabil si evident). Mentionez si faptul ca avem drum. cu  2 benzi de circulatie, una pe un sens, una pe celalalt sens, fara posibilitate de depasire decat prin manevra intrare contrasens. 

INTREBARI POLITIE RUTIERA-1.pdf

• 0
  • Membru

Formularea ta este foarte încâlcită ...

De fapt, s-a vrut a fi o afirmație sau o întrebare?

Încearcă sa te exprimi mai clar și poate vei primi un răspuns....