Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
yo3ies

Verificarea calitatii unei persoane

Question

yo3ies

Pun o intrebare deoarece m-a oprit de multe ori politia jandarmeria si chiar SPP-ul pe strada si de multe ori in civil pentru motive care mie mi se pareau puerile dar care poate pentru ei aveau in acel moment pesemne importanta mare. Problema mea este simpla si nu o data mi s-a intamplat sa ma opreasca un politist pe strada care imi arata un portofel cu o legitimatie si un fel de insingna si imi cere sa prezint actele, o data am avut norocul sa treaca si doi jandarmi pe acolo si i-am oprit eu pentru ca respectivul nu prea parea a politist, dar in cazul in care in zona respectiva nu gasesc vre-u politist in uniforma sau jandarm ce trebuie sa fac daca am dubii cu privire la faptul ca persoana care e in fata mea e politist, pot suna si cere sprijin la 112? sau ce ma sfatuiti sa fac

(Motivul opririi mele pe strada e un rucsac voluminos in care car doua laptopuri si o gramade de cabluri mufe si alte lucruri necesare zilnic un desfasurarea activitatii de inginer de sunet)

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Elvis

Nu raspundem la cei care au respect pentru criminali. :hmmmt:

• 0
maxu08

daca doar te identifica - asa cum au dreptul sa o faca - nu ai de ce sa suni la 112. daca iti cer bani sau incep sa te abureasca cu confiscarea rucsacului ca este dubios de mare fii sigur ca nu sunt politisti ci doar hoti. Eu zic ca poti sa-i deosebesti pe politisti de cei are se prefac. Si in 99% din cazuri falsii politisti se baga la cetateni straini.

in plus, ai dreptul sa citesti de pe legitimatie numele politistului, sectia de care apartine (sau serviciul) si gradul si poti sa-l retii sa-l verifici ulterior daca vrei sa fii mai catolic decit Papa de la Roma.

• 0
Administrator

in plus, ai dreptul sa citesti de pe legitimatie numele politistului, sectia de care apartine (sau serviciul) si gradul si poti sa-l retii sa-l verifici ulterior daca vrei sa fii mai catolic decit Papa de la Roma.

O mica rectificare, pe legitimatia de seriviciu nu este mentionata unitatea unde lucreaza (sectia sau serviciu), doar gradul, numele complet si prenumele tatalui.

Putei vedea cum arata o legitimatie de politist aici:

• 0
maxu08

n-am stiut. am mai invatat cite ceva pe ziua de azi. ms ptr info