Jump to content
POLITISTI.ro
vionora

Pastrarea salariului de merit la mutare

Recommended Posts

vionora

Salut colegi. Sunt nou aici.

Pot spune ca aflu informatii folositoare , dar am si eu o intrebare la care va rog sa-mi raspundeti argumentat.

In urma mutarii la cerere in cadrul altui Inspectorat Judetean, se pierde salariul de merit?

Daca in 2009 am beneficiat de salariu de merit si in cursul aceluias an m-am mutat la cerere in cadrul altui Inspectorat Judetean ( cu 15 12.2009), salariul de merit fiindu-mi platit pina la 15.12 2009 de fostul Inspectorat, noul Inspectorat nu trebuia sa-mi plateasca diferenta salariului de merit de 15 zile, iar incepind cu 01.01.2010 sa se includa in salariul de baza?

Marius

Cand mutarea este la cerere, nu iti pastrezi drepturile salariale ale functiei anterioare.

Elvis

Daca mai asteptai 15 zile :ner: poate aveai sanse.

Te-ai cam grabit.

Cu respect :emo-yessir:

vionora

Multumesc. Dar eu cred ca, conform noii legi a salarizarii, trebuia prinsa in salariul de baza dupa 1 ianuarie si suma celor 15 zile a salariului de merit.

Elvis

Multumesc. Dar eu cred ca, conform noii legi a salarizarii, trebuia prinsa in salariul de baza dupa 1 ianuarie si suma celor 15 zile a salariului de merit.

Pe 15 decembrie ai luat salariul pentru luna noiembrie. Decat norma de hrana ai luat-o pentru luna decembrie. :clip:

Edited by Elvis

vionora

Pe 15 decembrie ai luat salariul pentru luna noiembrie. Decat norma de hrana ai luat-o pentru luna decembrie. :clip:

Fostul Inspectorat mi-a platit in ianuarie 2010 salariul pe 15 zile din decembrie 2009, cu 15 zile de solda de merit .

Elvis

Fostul Inspectorat mi-a platit in ianuarie 2010 salariul pe 15 zile din decembrie 2009, cu 15 zile de solda de merit .

Pai atunci fa o adresa serviciului financiar si cere explicatii.

Daca nu iti raspund ca functia pe care ai venit la cerere nu era bugetata cu salariu de merit ii poti actiona in instanta pe contencios administrativ si fiscal. :emo-yessir: