Jump to content
  • 0

Intersectie cu probleme...(de intelegere)...

Cromatic
 Share

Question

Pentru ca n-o scoatem la capat in alta parte, prin amabilitatea voastra, hai sa vedem care sunt conditiile in care se poate executa virajul la stanga in intersectia de mai jos:

Schita:

intersectie.jpg

O parte a intersectiei reale:

dsc01737yq.jpg

Probabil ca cei care locuiti in Piatra Neamt stiu despre ce vorbesc.

22 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Panourile aditionale care se monteaza sub semafoare au rolul de a indica directiile la care se refera acestea din urma.

• 0

Din ce am inteles nu exista indicator de interzicere stanga, intersectia apare in ansamblul ei ca in schita. Drumul cu 2 benzi pe sens este artera principala cele laterale dreapta stanga sunt artere secundare nu foarte circulate dar au prioritatea reglementata de semafoare.

Cum vad eu problema: intru in intersectie indiferent de culoarea semaforului (deoarece sunt precizate sensurile la care se refera) si acord prioritate:

-pe culoarea verde celor care circula din sens opus pe directia inainte, cei de pe strazile laterale au rosu deci n-am cui sa dau prioritate(practic e mai dificil pentru ca drumul principal este intens circulat);

-pe culoarea rosie celor care circula din cele 2 laterale pe directia inainte in sensul lor de mers pentru ca acestia au acum verde(cei de pe contrasens au tot rosu) dar nefiind drumuri intens circulate la un moment dat o sa pot executa virajul(mi se pare mult mai usor de a executa manevra in cazul asta).

Daca am gresit asta e, ma intorc la Constanta cu o dovada inlocuitoare(fereasca Domnu' de altceva).

Edited by Cromatic

• 0

Da, sunt sigur(semaforul are specificat directiile pentru care se aplica) dar cu mentiunea ca initial acord prioritate in modul cum am scris mai sus.

E prima oara cand vad o asemenea intersectie, spune-mi te rog de ce n-ar fi asa cum am spus mai sus, macar sa-nvat ceva din asta.

Edited by Cromatic

• 0
  • Moderator

De exemplu, culoarea rosie a semaforului interzice patrunderea in intersectie, iar pentru o astfel de fapta se suspenda dreptul de a conduce.

• 0

nu era mai simplu sa faci dreapta apoi sa intorci unde iti permitea drumul si sa o tii inainte? eu de ex asa procedez cand nu am cum sa fac stanga.. :emo-yessir:

sper ca m-am facut inteles :blink:

• 0

De exemplu, culoarea rosie a semaforului interzice patrunderea in intersectie, iar pentru o astfel de fapta se suspenda dreptul de a conduce.

Chiar si pentru sensurile la care nu face referire?In cazul asta ce rost mai are acea placuta aditionala?

• 0

Nu se pune problema asa,este o intersectie reala nu o intrebare la examenul pentru obtinerea permisului de conducere, variante ocolitoare si de evitare se gasesc intotdeauna, ideea e sa intelegem intersectia si sa executam manevra corect.

Edited by Cromatic

• 0

eu interpretam placuta de linga semafor ca o interdictie la stinga :) chiar daca greseam, varianta mea este mai safe :)

Si eu am interpretat-o astfel. Sa revad codul rutier?

• 0
  • Moderator

Inclin sa cred ca informatiile oferite nu sunt complete si exista indicatoare rutiere de reglementare a prioritatii de trecere.

In cazul in care nu sunt alte indicatoare, virajul la stanga este permis cu obligatia respectarii semnificatiei semaforului electric si de a acorda priritate de trecere autovehiculelor care circula din sens opus.

• 0

Iti respect parerea dar (inca) nu sunt de acord cu tine deoarece nu exista explicatie pentru placuta aditionala, daca circulatia in toate directiile se face respectand in primul rand culoarea verde a semaforului atunci ce s-a avut in vedere prin montarea placutei aditionale?

Edited by Cromatic

• 0
  • Moderator

Cromatic, crede-ma pe cuvant!

Conform art. 64 din HG 1391 din 2006 indicatoarele instalate pe drumurile publice sunt:

a) de avertizare;

b) de reglementare, care pot fi:

1. de prioritate;
  2. de interzicere sau restrictie;
  3. de obligare;

c) de orientare si informare, care pot fi:

1. de orientare;
  2. de informare;
  3. de informare turistica;
  4. panouri aditionale;

Sper sa intelegi acum. Panourile aditionale fac parte din indicatoarele rutiere de orientare si informare.

• 0

Tot nu vad care e legatura, tocmai, fiind de informare si orientare de ce trebuie sa respect eu un indicator care NU face referire la mine?

• 0

ca sa nu mor prost - indicatorul de la semafor (inainte si la dreapta) se refera la interdictia de a face la stinga? personal, asa as interpreta in sensul ca daca nu ar fi interzis la stinga, atunci ce rost are? nu cred ca iti permite sa intri pe rosu in intersectie (daca virezi la stinga), mi se pare absurd si periculos dpdv al circulatiei, mai ales in cazul in care au prioritate (verde) cei din dreapta/stinga.

• 0
  • Moderator

Panourile aditionale (cel montat sub semafor) fac parte din indicatoarele rutiere de orientare si informare, nu sunt indicatoare de reglementare.

• 0
  • Moderator

Dacă nu mai există și alte indicatoare rutiere în aceea intersecție, atunci ăia de la primărie sunt niște retardați. Eu nu am văzut până acum o astfel de intersecție, cu instalație de semaforizare (ce costă destul de mult, eu știam că era undeva pe la un miliard de lei vechi), fără indicatoare care să reglementeze prioritatea de trecere în cazul în care se defectează semafoarele și fără alte indicatoare acolo.

Plăcuțele cu semnele adiționale sunt aiurea puse acolo, dacă nu există și vreun alt indicator care să oblige să se circule pe direcția înainte și să interzică virajul la stânga.

Ori au dispărut din indicatoare, ori există și cel ce a făcut fotografia nu le-a surprins, ori cei de la sistematizarea circulației din primăria respectivă sunt retardați.

• 0

ca sa nu mor prost - indicatorul de la semafor (inainte si la dreapta) se refera la interdictia de a face la stinga? personal, asa as interpreta in sensul ca daca nu ar fi interzis la stinga, atunci ce rost are? nu cred ca iti permite sa intri pe rosu in intersectie (daca virezi la stinga), mi se pare absurd si periculos dpdv al circulatiei, mai ales in cazul in care au prioritate (verde) cei din dreapta/stinga.

Marius ti-a raspuns corect cu termeni "tehnici" . Mai clar, acea placuta aditionala are rolul de a informa participantii la trafic cu privire la sensul sau sensurile de circulatie pentru care este valabila semnificatia semnalelor luminoase ale semaforului deci semaforul trebuie respectat strict de catre cei care circula inainte si la dreapta. Pentru cei care vor sa vireze stanga nu exista nici-un fel de reglementare privind prioritatea de trecere si atunci am zis asa, ii lasam intai sa treaca pe cei care au reglementata prioritatea de trecere iar apoi trecem si noi.

"atunci ce rost are"-credeam ca numai eu imi pun problema asta-motivul pe care il intuiesc eu este acela de a nu mai monta inca un semafor deoarece directiile laterale sunt cu trafic redus si ar fi aparut timpi morti la semafor.

"nu cred ca iti permite sa intri pe rosu in intersectie (daca virezi la stinga)"- e mai usor sa intri in intersectie pe rosu, gandeste ca ar exista semafor pentru cei care vireaza stanga dar nu ar functiona, nu e clar ca atunci cand cel de stanga e verde, cel pentru inainte e rosu?(exista si cazuri cand au verde si stanga si inainte) deci nu vad care e problema sa intri in intersectie pe rosu, sigur, initial acordand prioritate celor care au acest drept, in cazul de fata celor care patrund in intersectie de pe strazile laterale.

Edited by Cromatic

• 0
  • Moderator

deci semaforul trebuie respectat strict de catre cei care circula inainte si la dreapta.

Eu nu am afirmat asa ceva.

Chiar si cei care vireaza la stanga trebuie sa respecte semnificatia semaforului electric.

In cazul expus semnalizarea rutiera nu este completa si din cauza asta am intrebat in posturile anterioare ce indicatoare mai sunt montate in apropierea intersectiei.

Chiar daca e montat sub semafor, panoul aditional respectiv nu anuleaza semaforul. Nu trebuie sa uitati ca legea spune ca trebuie respectata cu prioritate culoarea semaforului fata de indicatoarele rutiere. Panourile aditionale nu pot impune restrictii sau obligatii peste semnificatia semaforului.

Sper ca acum m-am facut inteles.

• 0

Chiar daca e montat sub semafor, panoul aditional respectiv nu anuleaza semaforul. Nu trebuie sa uitati ca legea spune ca trebuie respectata cu prioritate culoarea semaforului fata de indicatoarele rutiere. Panourile aditionale nu pot impune restrictii sau obligatii peste semnificatia semaforului.

Sper ca acum m-am facut inteles.

Abia acum am inteles ce-ai vrut sa spui la postul #16.

Acum consider problema lamurita.

Mersi fain pentru precizari. :emo-yessir: