Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Amenda cu caracter administrativ

justice92
 Share

Question

Buna.Mi-am depus dosarul pentru AdP-Jandarmi si agenti Cluj.Anul trecut(aveam 17 ani) am fost cercetat pentru furt calificat(am rupt un numar de inmatriculare din greseala) si dupa vreo 2 luni mi-a venit acasa o rezolutie de scoatere de sub urmarire penala si o amenda cu caracter administrativ(150 lei).Oare voi avea probleme la inmatriculare din aceasta pricina?am auzit ca pe cativa elevi de la Campina nu i-au inmatriculat tot din aceasta cauza.Cine face aceste verificari?Se verifica fisa operativa? va rog mult sa ma ajutati,orice informatie imi este de folos.VA multumesc anticipat!!

24 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Si daca va verifica,ma vor da afara sau nu ma vor inmatricula?Cui as putea sa ma adresez pt a "sterge" aceasta amenda din evidentele politiei?

• 0
  • Moderator

Pentru că ai rupt un număr de înmatriculare ai fost cercetat de furt calificat!!! :hmmmt:

Ești sigur?

• 0

Conform art.217 Cod Penal alin.1, distrugerea, degradarea ori aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun apartinand altuia sau impiedicarea luarii masurilor de conservare ori de salvare a unui astfel de bun, precum si inlaturarea masurilor luate, se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 ani sau cu amenda.

Alineatul 2 prevede ca in cazul in care bunul are deosebita valoare artistica, stiintifica, istorica, arhivistica sau o alta asemenea valoare, pedeapsa este inchisoarea de la unu la 10 ani.

Conform alineatului 3, distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare a unei conducte petroliere sau de gaze, a unui cablu de inalta tensiune, a echipamentelor si instalatiilor de telecomunicatii sau pentru difuzarea programelor de radio si televiziune ori a sistemelor de alimentare cu apa si a conductelor magistrale de alimentare cu apa, se pedepsesc cu inchisoare de la unu la 10 ani.

In alineatul 4 este stipulat faptul ca, daca distrugerea, degradarea sau aducerea in stare se neintrebuintare se savarseste prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc si daca rezulta pericol public, pedeapsa este inchisoarea de la 3 la 15 ani.

Dispozitiile prevazute in alin. 2, 3 si 4 se aplica chiar daca bunul apartine faptuitorului.

Daca bunul este proprietate privata, cu exceptia cazului cand acesta este in intregime sau in parte al statului, actiunea penala pentru fapta prevazuta in alin. 1 se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

• 0

Il cunosteam pe cel vatamat, a dat si el o declaratie le sectie cum ca nu are nicio pretentie...etc.Dar cunosc si cazuri asemanatoare cu al meu si respectivul este la scoala de subofiteri jandarmi...o fi IGJR mai pasuitor??

• 0
  • Moderator

Da, la jandarmerie, singura conditie este sa fie posesor al unui act de identitate, exact ca ratele de la altex, doar cu buletinul. :ner:

• 0

Ii la misto sau chiar is mai permisivi??mersi

Nota:

Citeste cu atentie aici !

Nu mai cita inutil postul anterior.

• 0
  • Moderator

Domnule GSPI, omul vrea să se înscrie la un examen de admitere la o școală de poliție. Nu a spus nicăieri că dorește să se angajeze la comunitari.

Nu înțeleg de ce îi tot răspunzi și te bagi aiurea în seamă, când tu ești unul care ai încercat să devii polițist și pentru că nu ai reușit ai ajuns un comunitar.

Eu l-am întrebat ceva, iar tu răspunzi neîntrebat total pe lângă. Omul a spus că a fost cercetat pentru furt calificat, articolul la care ai dat copy/paste se referă la o cu totul altă infracțiune, cea de distrugere.

Chiar vrei să ne convingi că selectarea și respingerea candidaților ce intenționează să devină polițiști se face corect, fără nicio excepție?

• 0

Domnule GSPI, omul vrea să se înscrie la un examen de admitere la o școală de poliție. Nu a spus nicăieri că dorește să se angajeze la comunitari.

Nu înțeleg de ce îi tot răspunzi și te bagi aiurea în seamă, când tu ești unul care ai încercat să devii polițist și pentru că nu ai reușit ai ajuns un comunitar.

Eu l-am întrebat ceva, iar tu răspunzi neîntrebat total pe lângă. Omul a spus că a fost cercetat pentru furt calificat, articolul la care ai dat copy/paste se referă la o cu totul altă infracțiune, cea de distrugere.

Chiar vrei să ne convingi că selectarea și respingerea candidaților ce intenționează să devină polițiști se face corect, fără nicio excepție?

As vrea sa stiu si eu ce trbuie sa fac pentru a fi in situatia "exceptii", daca numa asa se poate...si am mai auzit ca IGJR ar fi mai tolerant in astfel de situatii...orice parere sau exemplu este binevenit.Va multumesc

Da, domnule Catalin,furt calificat,deoarece era pe timp de noapte cred...

Edited by justice92

• 0

@justice: Pentru distrugerea numarului de inmatriculare nu se poate sa te fi incadrat la furt calificat,decat daca ti-ai fi insusit acel numar de inmatriculare ori suport de numar! :blink:

Ceva lipseste din "povestea" ta!

• 0

@justice: Pentru distrugerea numarului de inmatriculare nu se poate sa te fi incadrat la furt calificat,decat daca ti-ai fi insusit acel numar de inmatriculare ori suport de numar! :blink:

Ceva lipseste din "povestea" ta!

Pai da,l-am rupt cand treceam pe trotuar,eram rupt de beat si nah...nu mai tin minte exact ce s-a intamplat,dar m-au vazut niste agenti ,si la 3 saptamani dupa ce am dat declaratie la post,m-au pus sub urmarire penala si restu...

• 0

...e can can. :lol:

E cam ciudata povestea ta. :hmmmt: poate din cauza ca nu mai tii minte toate detaliile. Cum zicea si Tudor, ceva nu se leaga.

• 0

Scoate-ti cazierul si daca este alb poti sa dai la ce scoala vrei tu.

Insa lasa mai usor bautura ca ai inceput cam tinerel. :emo-yessir:

• 0

Scoate-ti cazierul si daca este alb poti sa dai la ce scoala vrei tu.

Insa lasa mai usor bautura ca ai inceput cam tinerel. :emo-yessir:

Pai este alb, asa au zis probabil si cei de la campina,si-au fost dati afara....am retinut cu bautura...putin sau chiar deloc :doh:

• 0
  • Moderator

De ce nu te interesezi la IPJ-ul din judetul tau de domiciliu?

Mergi la Serv. Resurse Umane si clarifici problema. Din auzite, se spun multe!

• 0

Pai daca ai cazierul alb de ce sa fi dat afara????????

Eu cred ca orice om trebuie sa aiba a doua sansa ,dar ce ai facut tu nu prea este in regula.

Daca ai ceva cu cineva nu trebuie sa te razbuni pe masina lui.

• 0
  • Membru

E o problema destul de complicata aici.

In mod normal, la conditiile de inscriere, se mentioneaza:

Condiţiile legale şi criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor

Pentru a participa la concursul de admitere în instituţiile de învăţământ proprii candidaţii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii legale de recrutare:

să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;

să cunoască limba română scris şi vorbit;

să aibă capacitate deplină de exerciţiu;

să fie declaraţi „apt” din punct de vedere medical, fizic şi psihic; verificările privind starea de sănătate medicală, fizică şi psihică vor fi efectuate de structurile de specialitate ale Ministerului Administraţiei şi Internelor;

să aibă vârsta de minim 18 ani împliniţi sau să îi împlinească în cursul anului 2010;

să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat; dovada absolvirii se face cu diploma sau adeverinţă din care să rezulte faptul că au susţinut şi promovat examenul de bacalaureat;

să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;

să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;

să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;

nu au desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;

au luat la cunoştinţă de condiţia prevăzută de art. 10 alin (3) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, cu modificările şi completările ulterioare;

îndeplinesc criteriile specifice pentru ocuparea prin concurs a funcţiei publice cu statut special.

In mod teoretic, daca iti scoti cazierul sa te angajezi la electrica, o sa fie curat, dar pentru verificarile efectuate la admitere apar toate mentiunile operative (pedepse amnistiate, reabilitate, amenzi administrative, etc)

Problema adevarata consta in interpretarea amenzii administrative ca antecedent penal...

Eu stiu un caz la DGPMB, unde, pentru o astfel de amenda primita la 14 ani, nu a fost primit la admitere...

• 0

parca faptele savirsite in timpul cit era minor nu sunt considerate antecedente penale :hmmmt:

in SUA asemenea dosare sunt inchise si sigilate, devin accesibile doar politiei / FBI si numai ptr anchete penale.

• 0

Poti sa imi dai mai multe informatii te rog despre caz?ms

Edited by Administrator
Te rog nu mai cita postul anterior, este inutil. Foloseste butonul Add Reply.

• 0
  • Membru

Orice condamnare savarsita in minorat nu se considera recidiva, atat...

Daca ai savarsit o fapta penala vreodata, nu inseamna ca nu a existat vreodata, chiar daca ai fost minor, reabilitat, amnistiat, gratiat, etc...

Ti-am zis, este vorba strict de interpretare.

In mod normal, ar trebui sa dai examen fara probleme, pentru ca nu ai fost condamnat pentru savarsirea vreunei fapte penale, dar interpretarile structurilor de resurse umane sunt uneori extrem de subiective in acest domeniu.

Uite cateva definitii a ceea ce se intelege prin antecedent penal:

-Antecedentul penal reprezinta starea juridica a persoanei ce apare din momentul raminerii definitive a sentintei de condamnate generind consecintele de drept nefavorabile pentru condamnat pina la momentul stingerii acestora sau reabilitarii persoanei;

-Condamnari anterioare suferite de o persoana, a caror cunoastere prezinta interes pentru stabilirea starii de recidiva, precum si pentru aplicarea corespunzatoare a sanctiunii, in cazul savarsirii unei noi infractiuni;

Discutii interesante dn acest domeniu mai poti gasi si pe alte site-uri, cu privire la alte domenii.

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_56713/antecedent-penal-vs-cazier-judiciar.html

Eu zic sa te interesezi si sa incerci.

Bafta !

• 0

Cei de la resurse umane din judetul meu se ocupa de "interpretarea" asta?Cei de la institutia in care voi fiadmis nu vor afla de asta pana dupa ce voi fi declarat admis....oare nu cei de acolo vor face verificari in acest sens? :( Multumesc

Cui credeti ca m-as putea adresa pentru a face acea amenda mai "putin vizibila"??

• 0

Buna ziua,

Am si eu o problema: cu o amenda administrativa am sanse la politie? Am luat examenul pentru reincadrare si as vrea sa stiu daca o sa ma incadreze.

• 0
On 29.06.2016 at 16:01, oniska a scris:

Buna ziua,

Am si eu o problema: cu o amenda administrativa am sanse la politie? Am luat examenul pentru reincadrare si as vrea sa stiu daca o sa ma incadreze.

Salut,cum ai rezolvat?