Jump to content
POLITISTI.ro

Sign in to follow this  
benkb

Cumpar kimono

Recommended Posts

benkb

Va salut! As vrea sa cumoar un kimono pt. inaltimea 1.77. Vreau sa ma apuc de mma si antrenorul mi-a zis ca as avea nevoie de asa ceva.
Daca ati putea pune si cateva poze cu el ar fi super.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

anamaria1292

Vrei pentru judo?

benkb

Pentru MMA (Mixed Martial Arts). Ma voi antrena cu cineva care a facut mai multe sporturi din aria grappling-ului.

danpin
anamaria1292

Am inteles,doar ca ma gandeam ca poti folosi si unul pentru judo(singurele diferente sunt greutatea si grosimea)..

Dan

Ai uitat rezistenta la tragere de revere,etc. anamaria1292 . Pentru MMA nu ai nevoie de kimono benkb. Daca ai sa urmaresti meciurile celor din MMA ai sa vezi ca nu folosesc decat sort si manusi, eventual casca pentru antrenamente. :clip:

anamaria1292

E na :P ..vroiam sa fac si eu o afacere aici.. :D

minutzu

Are nevoie de kimomo. Ceva intre karate-gi si kimono-ul de judo. Cel mai bun este cel folosit in ju jitsu. Personal second nu stiu, dar gasesti pe siturile de specialitate. Oricum iti urez bafta in viitoarele meciuri.

Dan

Pentru practicarea MMA nu are nevoie de kimono. Dovada în clipul de mai jos. Dacă va practica judo, karate, quan qi do, ju jitsu, kung fu, atunci da, are nevoie de kimono specific sportului enumerat. Nu faceţi confuzie între MMA şi sporturile mai sus menţionate.

anamaria1292 succes la afacere ! Am făcut şi eu judo la Câmpulung 12 ani cu sensei Duţă. Mai antrenează ?

Echipament antrenament MMA.

Edited by Dan

benkb

Merci mult Dane! Inseamna ca respectivul antreneaza mai mult grappling decat MMA, deci nu am gasit ce cautam eu. Iar legat de echipament, daca spui ca doar manusi si sort sunt necesare, e perfect. Acelasi echipament ca la antrenamentele de kick.

Multumesc tuturor pentru recomandari!

anamaria1292

Dan,sensei mai antreneaza si eu tot cu dansul am facut,dar eu am facut doar din placere nu pentru performanta.

Eduard

Imi pare bine ca mai vad pe aici cativa judoka !!! ...REI ... :good:

@benkb , este posibil sa-ti ceara kimomo, deoarece esti incepator si vrea sa faca cu tine tehnicile din judo ( altfel nu le intelegi ) .

Edited by Eduard

bozo

Prizele din jodo pe kimono nu au ce cauta in MMA. E chiar imposibil sa practici MMA in kimono... Mai bine cauta alt instructor...

Edited by bozo
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Alien

poate vrea sa spune Ju Jitsu brazilian....sau poate Sambo ...cu aplicabilitate in MMA. Scoala Gracie ( ju jitsu brazilian ) a scos multi campioni in circuitele MMA.

MMA nu este un stil de lupta ...este mixt martial arts ( la fel e si cu K1 ...doar o intrecere intre stiluri ) unde fiecare scoala isi valorifica stilul in limitele impuse de regulament.

Bozo - te referi la Judo sau la Jodo ? ca sunt a` naibii de diferite!

uite exemplu

si asta cate ceva din antrenamente (deci trebuie Kimono! )

Edited by Alien
  • Downvote 1

bozo

Judo am vrut sa scriu. Si imi mentin parerea, nu are ce cauta kimono in MMA. Nu vad kimono la nici un sportiv din videoclip. Iti formezi unele deprinderi, si apoi te chinui sa scapi de ele.

Alien

mai adaugasem un al 2-lea videoclip ..din timpul antrenamentelor dar nu stiu din ce motive nu a fost postat. MIXT MARTIAL ARTS se bazeaza pe faptul ca luyptatorii isi pun in valoare avantajele si ca exploateaza eventualele dezavantaje la celalalte stiluri. Kiomono-ul in MMA nu este interzis ca echipament dar luptatorii prefera shortul pentru a nu se expune. Folosindu-se de kimono prizele adversarului sunt MULT mai puternice.

Revin cu un clip ..imediat ce il gasesc.

Tin sa ma corectez ...in UFC am vazut folosindu-se kimono-uri ...nu cred ca fi vazut in MMA.

asta este unul din clipurile la care ma gandeam. Edited by Alien
  • Downvote 1

CITADELA

Pentru discutii despre arte martiale, va rog sa deschideti un topic separat, eventual in zona "Timp liber".

• Upvote 3

Sony

Daca te mai intereseaza, am eu kimono de judo, competitional, facut de Adidas si cumparat din Germania, pe vremea cand luptam. :)

BGeorge

Eu zic ca ai nevoie de asa ceva pentru antrenamentele de mma/grappling:

tricou_mma_cu_maneca.jpg

Foarte folositor tricoul impotriva arsurilor, o cochilie si un sort mai mulat.

Am si eu ceva asemanator :)

Osu!

Edited by BGeorge

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Similar Content

• arcan
      By arcan
      Cumpar Glock 19 in stare foarte buna.
    • Ramtha
      By Ramtha
      Salutare.
      Cumpar monitor second-hand, LED sau LCD, de minim 19 inch.
      De preferat din Bucuresti sa nu fie transportat ca exista riscul sa se deterioreze.

• politistcluj
      By politistcluj
      Va salut dragi colegi.
      am nevoie de
      -"suport grade maneca" pt sacoul de reprezentare de ofiter superior(cele doua dungi albe),
      -cascheta ordine publica ofiter superior(cu doua randuri de frunze) marimea 57.
      la monica design(firma cu un magazin in bucuresti in zona garii de nord) am sunat de mai multe ori si nu au. am sunat la firma de la care se aprovizioneaza monica design, denumita condor style. acolo raspunde un tip care iti spune ca si-a notat ce doresti si o sa te sune el, lucru ce nu se mai intampla.
      pt. cascheta pot oferi la schimb (daca posesorul doreste) cascheta de OP de ofiter inferior marimea 57(folosita, dar in stare buna) sau cascheta de OP de ofiter superior marimea 59(folosita, dar in stare buna).
      daca stiti vreo firma unde as putea gasi suportul de grad pt. maneca, va rog sa ma sprijiniti. va multumesc!
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.