Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Alien

Autovehicul radiat fiscal

Întrebare

Alien

Buna ziua. Am o serie de nelamuriri privind un autoturism achizitionat in 2009 de la un coleg de serviciu. Autovehiculul a fost radiat de colegul meu in momentul intocmirii / semnarii actului de vanzare cumparare urmand ca eu sa urmez procedura legala pentru inmatriculare. Am tot amanat, si am circulat cu autovehiculul pana zilele astea cand m-am hotarat sa il inmatriculez. De mentionat: pe toata durata cat am circulat cu auto respectiv am avut toate actele in regula ( asigurare/itp/rovigneta/ mai nou cauciucurile de iarna).

Nelamuririle ar fi urmatoarele:

1. ma astept sa fie si o amenda - poate ma ajuta cineva in privinta asta sa imi zica si mie cat urmeaza sa-mi "sara din buzunar"

2. voi intampina probleme la inmatriculare ( dupa plata amenzii ) ?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

9 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Dan

Se mai discută şi în topicul

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Alien

desi va spun, sincer, ca m-am uitat de mai multe ori atat pe topicul mentionat de dumneavoastra cat si pe altele care au legatura cu subiectul topicului deschis de mine. NU AM GASIT raspuns la intrebarile de mai sus.

Ma poate ajuta careva cu un raspuns concret sau sunt nevoit sa recurg la vechea metoda ( si afara ploua ploua... ) si anume sa me deplasez frumos la un ghiseu si sa intreb un functionar public din cadrul directiei de fiscalitate sau la vreo sectie de Politie ( eventual unde au de a face cu auto /inmatriculari/radieri ..etc ), unde sa intreb un domn care cu siguranta ma va lamuri? ( nu e sarcasm ..da` asa ce mi-e ciuda ca ploua afara :)) )

Link către postare
  • 0
Marius

Politia nu are nicio atributie in privinta colectarii taxelor si impozitelor, iar din anul 2002 nu mai are legatura nici cu inmatricularile auto, aceste servicii fiind preluate de prefecturi. Intereseaza-te la Primarie sau la Prefectura, iar daca nu iti convin raspunsurile de aici trebuie sa stii ca nu e nimeni obligat sa-ti rapsunda.

Link către postare
  • 0
Dan

Pe topicul te-ai uitat ? Amenda de la fisc era în jur de 100 lei.

Link către postare
  • 0
Alien

Marius Multumesc de raspuns, desi nu erai obligat sa raspunzi.

Dan, de asemenea multumesc ptr timpul acordat.

Cred ca voi rezolva la Primarie, si evetual o sa postez aici, exact, consecintele neglijentei mele.

O zi buna.

Modificat de Alien

Link către postare
  • 0
povi

vezi ca o sa iti dea un fel de amenda de la impozite pentru ca nu ai declarat auto on max. 30 zile de cand l-ai cumparat....Sa ne zici daca te vor obliga sa platesti si impozitul pentru cei doi ani in care nu ai declarat auto.la fisc....

Modificat de povi

Link către postare
  • 0
Alien

dupa cum am spus, zilele astea o sa postez " numarul de curele" primit din partea autoritatilor locale. Tinem legatura.

Link către postare
  • 0
Godi

Am o mașină care a fost radiata din pricina ITP expirat din 2012 cum o radiez și fiscal

Link către postare
  • 0
Marius

Poliţia Română nu are şi nici nu a avut vreodată atribuţii ori competenţe privind operaţiunile de impunere, colectare şi/sau încasare a taxelor, impozitelor ori alte venituri bugetare sau a celor extrabugetare. Instituţia abilitată în asemenea probleme este Primăria, ori după caz ANAF-ul. Drept urmare, problemele referitoare la certificate sau vize fiscale, taxe, impozite, vânzări-cumpărări şi aşa mai departe nu au absolut nicio legătură cu activitatea poliţiştilor.
Mai mult, Poliţia Română nu mai are absolut nicio legătură cu înmatricularea ori radierea din circulaţie a vehiculelor încă din anul 2002. Aceste activităţi sunt desfăşurate de Serviciile Publice Comunitare, care au fost infiinţate şi funcţionează sub coordonarea Prefecturilor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti de mai bine de 16 ani. Pentru informaţii detaliate cu privire la activităţile de înmatriculări auto trebuie să vă adresaţi instituţiilor competente, nu poliţiştilor. 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.