Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
b990rvn

Cât pot circula cu auto cumparata fara a perfecta actele?

Question

b990rvn

Am cumparat o masina acum cateva zile vreo 30 adica si maine expira valabilitatea certific fiscal dat de fostul proprietar ... Mai pot circula dupa alea 30 de zile ? Ca m-am interesat la taxe si imp si mi-a spus ca daca nu o bag o sa platesc o amenda .. nu asta e prob ... ma int daca mai pot circula cu ea ...app mi-a trecut pe talon instrainat catre .. .bla bla pe 14.11.2011

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0
vlaicans

Din punct de vedere legal neperfectarea actelor in termen de 30 zile atrage dupa sine sanctionarea contraventionala + masura retinerii certificatului de inmatriculare.

In concluzie nu mai poti circula cu masina de maine.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
b990rvn

si cum fac sa ajung la rar cu ea ? dupa ce o fac ?

• 0
Tiesto

Platforma?

• 0
b990rvn

nu face masina cat dau la platforma :))

• 0
maxu08

dar un dosar penal+permis anulat 1 an de zile face? cam asta se intimpla daca vei fi oprit in trafic.

• 0
drAGO5

Poti merge cu masina,daca nu afost radiata din circulatie.Este o obligatie de perfectare a actelor in 30 zile de la cumparare, insa se sanctioneaza contraventional si cu retinerea certificatului pana la perfectarea actelor, insa nu este vorba de infractiune, pentru ca masina este inmatriculata.

• 0
maxu08

asa este, ma gindeam la un dosar al meu si am confundat spetele :) greseala mea!!

• 0
b990rvn
:)) mi-ai dat un pic de bataturi de inima :D oricum o fac sapt viitoare , stie cineva care sunt si ce trebuie sa mai platesc inafara de rar ... si ce talon , numere pref , a si app daca au trecut alea 30 de zile cum fac rost de fiscal din nou ?

• 0
pvm

Trebui sa ai fisa de inmatriculare cu viza de la financiar vizata de la vanzator si cumparator, cererea de inmatriculare pe ca o obti de la ghiseul de informati, taxele de 52+ 37 lei CEC, copie dupa CI + original, copie dupa RCA + original (trebui facut pe numele tau si sa aiba valabilitate minima 6 luni), copie si original dupa contractul de vanzare cumparare sau factura, certificatul de autenticitate de la RAR in original, Cartea de identitate a autovehicululuui in origina si copie, certificatul de inmatriculare (Talonul) in original si placutele numerele de inmatriculare ale autoturismului iar cand depui actele soliciti verba numar preferentia si platesti 85 RON la ghiseu. Daca a trecut 30 de zile de la cumparare nu trebui sa mai scoti un nou certificat de atestare fiscala i l folosesti pe cel care la primit la cumparare.

• 0
b990rvn

multumesc mult , sarbatori fericite

• 0
Clara89

De curând am cumpărat o mașină cu act vanzare-cumpărare dar respectivul care a avut-o nu mi-a putut radia mașina pentru ca nu este el proprietar el la rândul lui cumpărând mașina de la altcineva nu de la proprietar. Întrebarea mea este dacă găsesc proprietarul mașinii și nu vrea sa îmi radieze mașina ce pot face? Și care sunt consecințele în cazul în care sunt oprita în trafic mașina nefiind radiata? Multumesc

• 0
Cristi

Masinile nu se radiaza cand se transcrie dreptul de proprietate. Risti sa ramai fara placute si certificat, plus o amenda.

• 0
Clara89

Dar cande se radiază mașina?

• 0
Cornelia25

Bună ziua! 

Sunt intr-o situatie neplacută. In anul 2015 am acizitionat un autoturism . La vremea respectivă am factut toate demersurile pentru a inmatricula masina respectiva dar vanzatorul nu a putut sa-mi ofere cerificatul fiscal. Am "cazut de acord" sa merg cu masina pe numele fostului proprietar. Toate bune si frumoase pâna acum. Astazi a venit un echipaj de politie la mine acasă si mi au spus ca in maxim 48 de ore sa ma prezint la sediul politiei cu numerele de inmatriculare si talonul auto, deoarece au primit o sesizare de la fostul proprietar care doreste sa si recapete numetele de inmatriculare folosite de mine pana acum. In situatia data ce este de facut? Mai pot circula cu masina? Astazi eu am refacut dosarul de inmatriculare am facut programare la serviciul de inmatriculari. Dar ce fac fara talon la dosarul acesta? Pot inmatricula masina doar cu o dovadă? Si fara numere?

Vă multumesc !

O zi bună