Jump to content

Conditii si documente pentru obtinerea permisului pt arma letala


povi
 Share

Recommended Posts

Trebuie sa faci un raport cumva pe care trebuie sa ti-l aprobe insp. sef? am vazut celalalt topic cu do. care iti trebui pt arma letala dar nu ziceau nimic de acest raport.mie mi-a zis un coleg ca a auzit el ca alt coleg de al nostru din judet a stat foarte mult pana i a aprobat raportul acela...

Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

E un drept al tău, prevăzut de lege. Iar unde e lege nu-i tocmeală şi nici nevoie să-ţi aprobe cineva.

Nu te mai lua după colegul respectiv, nu ştie ce vb.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

De vreo 2 luni s-au modificat conditiile de obtinere a dreptului de port arma letala, in sensul ca, in afara documentatiei valabila si pana acum, trebuie completata o adeverinta semnata de inspectorul sef, dupa ce in prealabil s-a obtinut viza unui medic psiholog (contra cost, bineinteles), semnatura sefului nemijlocit si inca vreo doua pe care nu mi le mai amintesc. Nu sunt foarte greu de obtinut, e doar mai multa alergatura.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

Eu am efectuat toate formalităţile necesare chiar în această perioadă şi nici vorbă de aşa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Acum doua saptamani mi-am scos permisul de port arma letal si mi-a trebuit sa fac raport catre comandant pe care sa fie pusa rezolutie de la medicul unitatii si psiholog-dar te sfatuiesc sa mergi la cei de la arme si munitii ca sa iti dea un formular tip. (pt jandarmi)

Link to comment
Share on other sites

Intreaba-i pe cei de la arme si munitii pt ca altfel faci controlul medical si psihologic pe bani tai. Am vazut colegi care le-au gresit adeverinta si s-au dus sa faca analizele pe bani lor.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

Cei ce sustin aici ca trebuie intocmite rapoarte pentru aprobarea sefilor, ori alte aberatii, nu fac altceva decat sa dezinformeze.

In Legea 295/2004 repubilcata, mai exact la art. 15 sunt prevazute documentele necesare pentru unde nu e nici vorba de rapoarte catre sefi.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

o fi posibil sa fie cazuri in care sefii sunt genul vechi care iti cer sa spui si in ce pozitie dormi noaptea ( ca sa nu zic altceva ) ? vezi discutiile pe tema concediilor si plecarii din tara...

doar traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor...

Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

In legea armelor si munitiilor sunt precizate foarte clar conditiile ce trebuiesc indeplinite si documentele necesare pentru obtinerea permisului de arma, iar niciun sef, indiferent de genul sau (vechi, comunist etc.) nu poate modifica aceste prevederi doar pentru ca asa vrea el. Daca vom pleca urechea la toti habarnistii si zvonacii nu vom ajunge niciunde, mai mult pe langa faptul ca personal am solicitat si obtinut permis de arma, in ultimele luni am 5 colegi care si-au achizitionat arma letala si nu a fost vorba de niciun raport pentru aprobare sau alte asemenea aberatii.

Link to comment
Share on other sites

eu am facut raport la seful unitatii, dar nu pentru a-i cere voie, ci doar pentru a cere adeverinta ceruta de lege. totul a fost gata intr-o singura zi, fara alte semnaturi sau drumuri. am inteles dela secretariat ca trebuie raport pentru a justifica eliberarea adeverintei, pe care scrie ca s-a eliberat la cererea subsemnatului.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

post-4516-0-60004000-1322915768_thumb.jp okai cum zici tu.dar alaturat ai modelul de adeverinta de la arme si munitii in care specifica clar(scuze ca este cam sifonata)
Link to comment
Share on other sites

Pentru a indeplini conditia impusa de art 14 alin 2 lit a) din Legea 295/2004 este necesara o adeverinta semnata de sefu' si poate fi obtinuta, de la caz la caz, fie in urma unui raport scris sau a unei solicitari verbale daca se accepta la nivelul institutiei . Daca nu vrea s-o dea, cei poti face? Mai ales daca are stele pe umar.

Link to comment
Share on other sites

sa te anunt ca de aproximativ -2 3luni sa schimbat legislatia cu privire la arme si munitii -acum pistoalele cu gaz si bila de cauciuc se trec pe permis de portarma si trebuiesc vizate o data la 10 ani

Pentru a indeplini conditia impusa de art 14 alin 2 lit a) din Legea 295/2004 este necesara o adeverinta semnata de sefu' si poate fi obtinuta, de la caz la caz, fie in urma unui raport scris sau a unei solicitari verbale daca se accepta la nivelul institutiei . Daca nu vrea s-o dea, cei poti face? Mai ales daca are stele pe umar.

ai doua variante- de jos in sus --- nici o sansa sau de sus in jos -sigur ai sanse

Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

Acest site se numeste politisti.ro si se adreseaza politistilor, in niciun caz jandarmilor sau alte categorii socio-profesionale. Presupun ca v-ati ratacit pe aici, iar cu siguranta daca veti utiliza cu rabdare motorul de cautare Google, veti gasi site-uri dedicate categoriei profesionale din care faceti parte.

Aici nu sunt utile si nici nu intereseaza pe nimeni procedurile valabile pentru jandarmi.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

Ca de obicei, nişte jandarmi se bagă şi ei aiurea în seamă, trăind cu impresia că ei sunt tot un fel de poliţişti şi crezând că peste tot există aceea căprăreală şi prosteală cum se întâmplă la ei. :doh:

Acest site se adresează numai poliţiştilor, iar în cazul lor nu sunt necesare decât documentele prevăzute de lege.

Topicul acesta se închide.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.