Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Intrebare rutiera

karlos12
 Share

Question

Care ma ajuta si pe mine cu un raspuns:

In imaginea de mai jos o intersectie fara semnul de giratoriu: Eu sunt cu semnul negru si vreau sa ies pe la a 3-a iesire pe prima banda.Cel cu rosu intra in intersectie pe a doua banda banda si vrea sa iasa la iesirea unde se intersecteaza cu mine.Intr-un giratoriu stiu ca poti intra si pe prima banda iesind pe la orice iesire si ai prioritate fata de cel ce circula pe a doua banda.Cine are prioritate in imaginea de mai sus, si daca un sens ca cel de sus poate fi considerat giratoriu fara sa aiba semnul distinctiv.

post-3611-0-32065500-1319365872_thumb.jp

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Intr-un giratoriu stiu ca poti intra si pe prima banda iesind pe la orice iesire si ai prioritate fata de cel ce circula pe a doua banda.

Unde scrie in Codul Rutier acest lucru?

• 0

Atunci cei care circula pe banda apropiata de centrul giratoriului au prioritate fata de cei care circula pe banda exterioara? Eu nu sunt obligat sa o iau pe prima la dreapta cand intru in giratoriu de pe prima banda neavand nici un semn.Daca gresesc spuneti-mi unde scrie.

Edited by karlos12

• 0
  • Moderator

Faci o confuzie. Nu e vorba de prioritate, ci de obligaţia de a te asigura la schimbarea direcţiei de mers atunci când schimbi banda de circulaţie. Este diferenţă între prioritate şi asigurarea la schimbarea benzii de circulaţie.

• Upvote 2

• 0
  • Moderator

Din schita facuta de tine, daca impactul celor doua vehicule are loc unde se intersecteaza cele doua trasee, cel cu rosu nu s-a asigurat la schimbarea directiei de deplasare. Nu e vorba de neacordare de prioritate.

• 0
  • Moderator

Tu.

Dar daca cel cu rosu ar fi mers inainte?

Edited by danpin

• 0

Buna ziua,

In urma unui eveniment rutier am fost declarat vinovat de catre agentul constatator. In afara de a contesta la judecatoria de care apartin, mai este va rog vreo cale de atacare pe linie de Politie?

Atasez filmul evenimentului:

Mentionez ca eram oprit pentru a acorda prioritate de trecere pietonilor iar masina de pe banda 2 s-a pus in miscare atingandu-mi ariba si bara fata (zgomotul se aude pe inregistrare). Am fost declarat vinovat pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers.

Multumesc.

• 0

singura cale de atac a pv este plingerea contraventionala ce se depune in 15 zile la judecatorie. nu exista o procedura administrativa de anulare sau modificare a pv.