Jump to content
POLITISTI.ro

Modificarea raporturilor de serviciu sub efectul unei sancțiuni


Calliope

Recommended Posts

Buna ziua!
Îmi puteți spune, vă rog, dacă modificarea raporturilor de serviciu  (mutare, delegare, detașare, punere la dispoziție) se pot aplica și în cazul în care respectivul polițist se află sub efectul unei sancțiuni disciplinare??

În Legea 360/2002 nu am găsit specificat nimic în legatura cu imposibilitatea detașării în perioada cât ești sub efectul unei sancțiuni disciplinare. Poți sau nu poți fi detașat dacă ești sancționat disciplinar?

Mulțumesc!

Link to comment

Poti fi detasat. Nu poti fi detasat doar daca esti cercetat disciplinar, nu cand esti sub efectul unei sanctiuni disciplinare.

Edited by ScanBlu
Link to comment

@ScanBlu, presupun că situaţia este similară şi în cazul mutării?!? Poliţistul poate fi mutat chiar dacă se află sub efectul unei sancţiuni disciplinare?
Mulţumesc pentru răspuns!

Link to comment

Da, doar cercetarea disciplinara pune bete in roate la mutare/delegare/detasare/imputernicrie. O prostie marca MAI, dar legiferata in Statutul politistului (vezi art. 626 din Legea nr. 360/2002).

Faptul ca esti sub efectul unei sanctiuni disciplinare (exemplu mustrarea scrisa are efect 6 luni), poate avea cel mult un impediment moral si subiectiv, in sensul ca atunci cand te muti undeva, trebuie si avizul sefului structurii unde te muti si acesta poate invoca acest aspect (de multe ori neoficial), dar care nu e definitoriu pt. mutare (idem si seful inspectoratului). Ca pot sa aiba un impact mult mai mare, alte date despre tine, gen experienta profesionala, calificative obtinute, situatia familiala, proximitatea fata de domiciliu/ingrijire membrii de familie bolnavi, etc.

Edited by ScanBlu
Link to comment
  • Moderator

Efectele unei sancţiuni disciplinare asupra poliţistului:
- recompensa "ridicarea unei sancțiuni disciplinare aplicate" se acordă prioritar, în raport cu celelalte recompense.
- ofiţerul de poliţie nu poate fi împuternicit pe o funcţie de conducere şi nici nu poate participa la concursul pentru ocuparea unui post de conducere vacant
- agentul de poliție care a absolvit studii superioare nu poate participa la concursul pentru ocuparea unui post de execuție vacant de ofițer

Link to comment
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.