Jump to content
POLITISTI.ro

Avansarea cheltuielilor prilejuite de către martor, interpret


Catalin2o14

Recommended Posts

  • Active member

Va salut, ați emis ordonanțe prin care ați dat curs cererilor de achitare a unor sume de bani solicitate de martorii chemați intr un dosar? 

am căutat și citit tot ce am găsit despre acest subiect, însă tot ce am aflat a fost de genul ca au dreptul in anumite situații, însă despre modalitatea practica nimic

In cazul expertizelor exista o procedura de sistem, in cazul avocaților exista un protocol între MP și UNBR, despre martori și interpreți nimic, sau n am găsit eu

este clar ca asupra acestor sume se pronunța organul judiciar care ii cheamă, de cele mai multe ori, polițistul, așadar, care este cursul ordonanței emise de mine prin care dispun achitarea sumei solicitate de martor? Ce probleme ați întâmpinat? Ce sfaturi aveți ?

stiu ca in practica martorul nu cere nimic, însă exista și Ambițioși 🫣

 

va mulțumesc 

 

Link to comment
  • Active member
în urmă cu 2 ore, Catalin2o14 a scris:

Va salut, ați emis ordonanțe prin care ați dat curs cererilor de achitare a unor sume de bani solicitate de martorii chemați intr un dosar?

presupun ca e vorba de banii de transport pana la organul judiciar care il citeaza  

N-am facut asta niciodata si nu cunosc cazuri, dar, cel mai probabil, pe langa ordonanta prin care te pronunti cu privire la acordarea acestui drept al martorului, parerea mea este ca mai trebuie un si raport catre S. Financiar sau Logistic (avand in vedere ca ei se ocupa cu decontarea expertizelor). Daca nu au fonduri alocate expres pt asa ceva sau nu pot incadra acest gen de cheltuieli pe un fond deja existent, va fi greu sa obtii banii pt martor. 
Trebuie discutat cu ei. Baza legala exista, doar ca nu si practica. Ar fi interesant sa ne spui cum o vei rezolva. 

Sumele acordate potrivit alin. (1), (3) şi (4) se plătesc pe baza dispoziţiilor luate de organul care a dispus chemarea şi în faţa căruia s-a prezentat martorul, expertul sau interpretul, din fondul cheltuielilor judiciare special alocat.

Edited by Ben
  • Upvote 3
Link to comment
  • Active member

Legal, poate primi și banii pentru timpul care a lipsit de la munca, făcând dovada venitului pentru acel interval 

_________

Te rog să nu mai foloseşti funcţia de citare pentru postarea anterioară! Funcţia de "Citare"("Quote") se foloseşte în momentul în care se doreşte citarea unui pasaj dintr-o altă postare (proprie sau aparţinând altcuiva), pentru a face referire expresă la el. Acest lucru are sens doar dacă respectiva postare nu este chiar ultima, în caz contrar acesta se repetă în mod inutil. Pentru a face referire la o anumită postare există şi posibilitatea menţionării utilizatorului respectiv prin folosirea semnului "@" înaintea numelui acestuia. Mulţumesc pentru înţelegere!
Edited by Marius
Eliminare citat
Link to comment
  • Moderator

Pentru timpul cât a lipsit de la muncă, din câte ştiu eu, în baza citaţiei şeful trebuie să-i acorde o învoire plătită. Sper să nu spun prostii, am să caut prevederea legală, dacă o exista o astfel de prevdere.

Link to comment
  • Active member

@catalin 

Prin raportare la dispozitiile art. 152 alin. (1) din Codul muncii – (in cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Art. 153. [concediul fara plata]
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern), aceasta situatie poate fi calificata ca o situatie personala a salariatului, si, pe cale de consecinta sa poata beneficia de concediu fara plata.

Numai daca angajatorul doreste sa-i acorde o zi libera platita salariatului, poate proceda in acest sens, dar nu este obligat prin lege. Deci ii acorda zi libera salariatului in cauza, dar nu neaparat platita.

 

ar fi și puțin contrar Codului de procedura întrucât citația poate fi și telefonică 

 

Link to comment
  • Active member

Cred ca te duci prea departe cu interpretarile. 
Audierea ca martor nu e in niciun caz un eveniment familial deosebit sau o situatie personala. 
Eventual pt un suspect sau inculpat ar putea fi ceva personal. 😅

In cazul audierii unui martor, e vorba d e un interes public raportat la o cauza penala. 

  • Upvote 1
Link to comment
  • 2 months later...
  • Active member
On 6/1/2023 at 7:17 PM, Ben said:

Cred ca te duci prea departe cu interpretarile. 
Audierea ca martor nu e in niciun caz un eveniment familial deosebit sau o situatie personala. 
Eventual pt un suspect sau inculpat ar putea fi ceva personal. 😅

In cazul audierii unui martor, e vorba d e un interes public raportat la o cauza penala. 

Doctrina și jurisprudența e unanima in sensul expus de mine.

Link to comment
  • Active member

Bravo! Pai si atunci de ce mai intrebi pe aici daca doctrina si jurisprudenta e unanima in sensul expus de tine? 

Trei oameni si-au rupt din timp sa-ti raspunda pe aici, dar tu deja stiai ce intrebai si aveai o convingere formata. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.