Jump to content
POLITISTI.ro

Tractare / ridicare autoturism avariat

AlexandruAdm

Recommended Posts

Vă salut! Un polițist rutier care să îmi explice o chestiune?  

Se consideră în legalitate intervenția unei platforme-tractare la un accident cu pagube materiale(un auto propulsat intr-un șanț datorită neadaptării vitezei) fără încuviințarea poliției și fără ca , conducătorul autoturismului implicat(singur) să anunțe organele de poliție rutieră?

Mai e de menționat și faptul că acesta s-a apucat de tractat respectivul auto fără nicio solicitare a pol. ,  iar după o sesizare din oficiu a unui lucrător PR acesta a împiedicat organele de politie să efectueze dirijarea traficului rutier prin adresare de injurii. 

Mulțumesc!

• Marius changed the title to Tractare / ridicare autoturism avariat

Mă refer la faptul că eu eram la permanență, la 24/h iar când am trecut , spre casă (pe raza de competenta ) am observat auto respectiv în șanț. Am oprit ( cu auto personal) și am desfășurat procedurile legale. Acolo se afla deja o platformă de ridicare/tractare. Conducătorul platformei a început sa mi adreseze injurii și la fel, și amenințări de genul " o sa ne întâlnim fără uniforma" . Eu fiind singur ( ulterior au  venit și colegii de patrula) I am spus ca să între în auto și sa plece ca rămâne fără permis. A continuat la fel cu injurii și amenințări în condițiile în care eu desfășuram  activități de dirijare și de legitimare a persoanei implicate. 

Nu știu unde să o încadrez și ce să fac exact. 

Mai menționez că el a remorcat respectivul auto cu o chingă în conditiile  în care direcția autoturismului era defectă . Știu foarte clar ca era trimis de cineva . Azi s a prezentat la sediu de față cu conducetea și îmi știa tot istoricul : unde am lucrat, unde locuiesc,  ce vârstă am, și altele și nu a recunoscut nimic. Ba  din contră , a fost mai tare în gură de față cu conducerea iar tamponarea  respectiva a fost întocmită de către alt lucrător rutier( mai vechi) fără ca eu sa fi fost anunțat deși eu I am spus foarte clar conducatorului auto (căzut în șant) să se prezinte la ora 14:00 pt întocmire. El s a prezentat la 10:00 împreună cu un patron local și s-au dus la respectivul lucrător rutier (vechi)

Eu zic că se încadrează la impiedicarea organelor de politie toată tevatura asta , dar aștept din partea dvs. o părere. Vă mulțumesc!

• Active member

@AlexandruAdmdacă accidentul s-a soldat doar cu pagube materiale, poți și este chiar indicat sa muți mașina, după care ai obligația de a declara accidentul la Unitatea de Politie pe a cărei raza teritoriala s-a produs, în termen de 24 de ore, cu excepția situației când este implicat un al doilea autovehicul și se încheie o constatare amiabilă.

Edited by Roby