Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
eldoc

Vanzarea de produse cu specific politienesc

Question

eldoc

sar peste orice fel de introducere salutandu-va pe toti cu admiratie.

Am dat peste un link cel putin interesant: ***link-eliminat***

Un utilizator al siteului de licitatii pune in vanzare niste portofele grosolane cu diverse insigne ( cuc, etc. ) sustinand ca sunt "de politie si de jandarmerie".

In ultimul timp am observat ca se vand din ce in ce mai multe obiecte ce au legatura intr-un fel sau in altul cu politia, jandarmeria, ministerul justitiei ( petlite si scut brodat ), etc.

Ba mai mult decat atat, au fost cazuri cand s-au pus spre vanzare insigne IPA ( suport parbriz in principiu ). Mai nou, se incearca prejudicierea si falsificarea insemnelor asociatiei antidrog A.M.A.

Nu gasesc nicio forma de a incheia acest mesaj. Am vrut doar sa va (re)aduc la cunostinta, sperand ca sunt macar cativa pe acest forum care pot face ceva in acest sens.

PS: as dori sa mentionez ca NU sunt cadru; am sustinut examen de 2 ori la academia de politie, l-am picat imediat sub linie de fiecare data ( vina mi-o asum :) ), sunt membru al asociatiei mai sus mentionate si practicant al ANA. Mai am un an de facultate dupa care voi sustine iar admitere. ( asta ca sa nu existe loc de speculatii si interpretari ).

Cu aceeasi admiratie, va urez servici usor.

23 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Catalin

S-a mai discutat pe aceasta tema, vanzarea unor astfel de produse nu este incriminata de lege, ci numai portul fara drept (cu alte cuvinte, impostura).

De exemplu colectionarii cumpara si vand astfel de produse in cercurile lor si nu e nimic rau in asta.

Si ca sa intelegi mai exact ... este la fel ca si in cazul comercializarii de cutite. Unii le folosesc in bucatarie si altii le folosesc pentru a injunghia adversarii/dusmanii, etc. Dar asta nu inseamna ca trebuie interzise spre comercializare cutitele, datorita celei de-a doua categorii.

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
eldoc

revin cu alte linkuri cel putin "interesante" :

Caciula iarna: ***SPAM***

Scurta blana: ***SPAM***

Pelerina ploaie: ***SPAM***

Insemn brodat MJ: ***SPAM***

Produse care s-au vandut/nu mai sunt in actualitate:

***SPAM***

Edited by Catalin
Eliminare link-uri. Aici discutam despre subiect, nu facem o inventariere a tuturor link-urilor cu astfel de produse.

• 0
Bogdanel

multumim pentru link-uri!

presupun ca o petitie la minister ar rezolva cumva problema :emo-yessir:

• 0
eldoc

Imi cer scuze, nu am gasit un buton de "edit".

Revin cu alte linkuri:

***SPAM***

Dar cu pompierii ce-au avut ?

***SPAM***

Bineinteles, nici Gardienii Publici Functionarasiii politienizati ai primariilor nu au scapat de fenomen. Nu are rost sa postez linkuri cu obiecte insemnate specifice lor.

Later edit: Multumesc pentru interventie lui Catalin, am observat ca s-a mai discutat, voiam doar sa REaduc in vedere acest... fenomen ( desi, ca civil, as numi-o problema :) ).

Imi imaginez deja cum proaspetii James Bond ( posesori ai grotescului portofel ce contine embleme cuc vechi ) vor incepe sa fluture pe la colturi insigne dubioase fara legitimatii bagand contribuabili in sperieti... sau mai rau - aluzie Maradonica. ( sigur, am exagerat pentru a demonstra un punct de vedere; fiti blanzi va rog :) )

Edited by Catalin
Eliminare link-uri. Aici discutam despre subiect, nu facem o inventariere a tuturor link-urilor cu astfel de produse.

• 0
Catalin

Daca mai postezi un singur link de acest gen, voi considera ca tu comercializezi astfel de produse, iar acest subiect de discutie l-ai initiat doar ca un pretext pentru a-ti face reclama la ceea ce vinzi. Si acest topic il voi inchide.

Aici discutam despre subiect, nu facem o inventariere a tuturor link-urilor cu astfel de produse de pe internet. Un exemplu este suficient.

• 0
eldoc

bun. am inteles :) no harm intended. las loc liber comentariilor de orice gen.

'traiti.

• 0
biki

Am intrat si eu pe link-ul de la prima posatre......o mare prosteala......

1. Faza cu AMA se vede clar ca e o poza a legitimatiei......

2. Insigna care apare nu mai e in uz (daca nu ma insel) la colegii nostriii jandarmi si este un simplu "cuc" de coifura

3. Insigna cu IPA o poza pusa peste cea cu insigna de la jandarmi....

4. Fratilor asta CHIAR ISI FACE RECLAMA???!!!

Edited by biki
  • Downvote 1

• 0
biki
Page 1 of 1

eldoc

Today, 09:09 PM

:) daca vrei sa ma gasesti pe okazii cauta "snkzoxis" .

Deci trebuie inchis topicul.....Pentru cei ce trebuie sa vada.....

Edited by biki
  • Downvote 1

• 0
eldoc

of, of, of.

ce-am postat eu, si la ce s-a ajuns. singura chestie pe care o vand pe net e un ceas. citeste biki, te rog, inca o data (!) toate posturile.

problema pe care am creat-o eu este ca am trecut un milion de linkuri, cu un milion de diverse produse ( catalin poate confirma, desigur, daca doreste; el este moderatorul care mi-a editat posturile ).

am trecut la o ( citez ) " INVENTARIERE " a produselor care sunt puse si care AU FOST puse spre vanzare. Nu am vandut niciodata nimic de genul.

Dupa cum spuneam, sunt membru al asociatiei antidrog mai sus mentionate (, etc. toate cele din primul post ) si urmaresc sa intru la o scoala de politie in momentul in care imi termin facultatea.

Surprinzator, se pare ca am reusit sa imi atrag mici antipatii cu acest post :), desi, intentia mea a fost cu totul alta. Sunt sigur ca deja frazele de acest gen sunt un tertip pe acest forum. Multumesc anticipat pentru intelegere(a corecta a lucrurilor).

Deci trebuie inchis topicul.....Pentru cei ce trebuie sa vada.....

Biki, sper sa nu fii mai tanar ca mine, si sper sa fii debutant in cariera de politist ( daca esti politist ).

Altfel, nu ai nicio scuza. Atentia, suspiciunea si calmul de care un politist ar trebui sa dea dovada te-au ocolit in situatia de fata. Dupa cum BINE poti observa, utilizatorul care a pus in vanzare porcariile respective nu are nicio legatura cu nickul meu de pe okazii. Da un search, arunca cu piatra dupa.

Multumesc.

• 0
Marius

Vanzarea unor astfel de obiecte (si ma refer la cele exemplificate in primul post al acestui topic) nu este pedepsita de lege, pentru ca nu sunt oficiale.

Cei ce cumpara astfel de obiecte, nu sunt decat niste fraieri care habar nu au cum arata insigna si legitimatia de politist.

Folosirea fara drept a unei calitati oficiale constituie infractiune si este pedepsita de Codul Penal cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.

• 0
eldoc

Foarte bine punctat. Fraieri intr-adevar, dar cum reactioneaza cetateanul neinformat, care nu a avut "ocazia" sa vada o insigna de legitimatie ?

Nu este totusi aceasta insigna jandarmeriei?

post-3827-040870300 1314737927_thumb.jpg

Edited by eldoc
  • Downvote 1

• 0
Marius

Domnul cetatean se poate informa singur consultand Hotararea Guvernului nr. 1.061/2002 privind stabilirea uniformei, echipamentului specific, insemnelor distinctive, insignei si documentului de legitimare pentru politisti care este publicata in Monitorul Oficial.

Daca cautai pe forum, gaseai detalii aici:

• 0
eldoc

stiu, stiu :) urmaresc forumul de ceva vreme. Multumesc pentru interventie.

Personal, m-am lovit de o mica idiotenie. Am un caz concret: un coleg de facultate, avocat ( aprox. 31-32 de ani ) a intrat in timpul studentiei ( la drept ) intr-o SECTIE DE POLITIE de undeva din moldova cu un permis de biblioteca, dandu-se drept avocatul amicului sau condus la circa pentru a raspunde unor intrebari. Bineinteles, vremurile au trecut, oamenii s-au schimbat, mentalitatile la fel, si imi este imposibil sa cred ca ar mai putea exista astfel de cazuri. Mai ales intr-o sectie de politie.

Intrebarea mea era alta ( da, pe colectionari ii inteleg - oricine are o pasiune care trebuie alimentata cu ceva. apropos, ce ar face un colectionar cu o insigna cuc plasata intr-un portofel ? eu daca as fi colectionar, as incerca probabil sa fac rost de lucrurile reale, as incerca sa pun fiecare piesa de puzzle la locul ei. Nu asta e frumusetea in a fi colectionar? ): Nu cumva se inlesneste metoda Maradona ? ; nu cumva, cineva, folosindu-se de o insigna pentru coifura ( :)) ) poate ajunge in atentia presei, si deci a intregii opinii publice? ( au fost cazuri ! ) ; exemplele pot continua. Imi cer scuze pentru off-topic.

Revenind, sunt sigur ca politistii si jandarmii isi pot comanda parti din uniforma, etc. de la magazine specializate. Si sunt sigur ca un colectionar, pasionat deci de acest domeniu, va sti metodele prin care poate face rost de ceea ce are nevoie pentru colectia sa. Sigur, nu se prea poate face nimic legat de vanzare-cumparare... politia aplica legea, nu o creaza (apropos, viitoarea generatie de politicieni este cel putin identica cu cea de azi. daca nu chiar mai avara); dar se pot deschide bine ochii pentru depistarea specimenelor de genul; ceva imi spune ca cel care isi va cumpara un portofel de genul, il va purta aproape sigur, in cel putin 90% din timp, asupra sa.

De ce ar vrea cineva sa poarte o insigna "de politie" in portofel ?

• 0
Catalin

Este o minciuna ceea ce ti-a povestit "colegul tau de facultate" referitor la permisul de biblioteca, ce se datoreaza imaginatiei bogate si a faptului ca habar nu are pe ce lume traieste.

Orice avocat ce doreste sa reprezinte sau sa asiste un client, depune o hartie (ce este inregistrata, adica are regim special), care ramane la dosarul respectiv, nu se legitimeaza cu vreo legitimatie. Asa ca spune-i "colegului tau" sa se trezeasaca la realitate si sa nu mai povesteasca tot ceea ce el viseaza noaptea.

De ce ar vrea cineva sa poarte o insigna de politie in portofel?

E simplu, datorita inclinatiei si a cultului catre impostura a romanului. Datorita parvenismului ce caracterizeaza aceasta natie, unde toata lumea vrea sa para ceea ce nu este.

Iar un caz elocvent este si asociatia aia obscura din care spui ca faci parte.

La ce ii foloseste unui membru al asociatiei respective insigna?

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
eldoc
;) am sa ii transmit. e foarte probabil sa fie asa. de fapt, cred ca de-asta e si specializat pe ramura "civila". Edited by eldoc

• 0
videosuzy

.......................

Sigur, nu se prea poate face nimic legat de vanzare-cumparare...

........................

Teoretic, la achizitionarea unor elemente ce compun uniformele (MAI, MApN etc), trebuie identificat cumparatorul prin solicitarea legitimatiei vizate la zi. Insa, din pacate, nici un vanzator nu m-a intrebat de sanatate pana-n prezent.

• 0
Kayne

la magazinul de pe lizeanu cel putin, pe mine da...

• 0
Bogdanel

Raspuns primit astazi de la M.A.I. :

11411973127653797416.jpg

• Upvote 2

• 0
eldoc

Va salut din nou.

Revin cu acelasi subiect. Este un utilizator pe "okazii" care vinde o gramada de piese de uniforma si de accesorii mai mult sau mai putin actuale.

Va scriu din nou, in speranta ca nu o sa fiu IAR inteles gresit, si ca cineva poate face ceva.

Am dubii mari in ceea ce priveste postarea linkului. Daca are cineva competente il rog insistent sa spuna, si ii furnizez linkul printr-un mesaj.

• 0
Catalin

Ai citit postul anterior?

După cum vezi, Bogdănel a făcut o sesizare către MAI prin email. Și tu poți face acest lucru, nu trebuie să aștepți să o facă alții.

• 0
iceraoul

Salut,

O parte dintre cetatenii patriei noastre isi fac (cumpara) diverse legitimatii + insigne pentru a scapa de anumite probleme legate de tarficul rutier. Altii, pe care eu sincer ii consider mult mai periculosi de cat prima categorie, isi fac sau cumpara aceste insemne pentru a-si crea un profit personal de pe urma lor. parerea mea este ca ar trebui luata o masura constand intru-un mic program eventual pe site-ul politiei romane unde cel patit sau in curs de patzire :) sa poate verifica veridicitatea unor asemnea insemne. Poate este o idee buna sau nu. :)

• 0
Catalin

Găseşti astfel de informaţii, chiar şi aici pe forum ... şi sunt postate de câţiva ani:

• 0
pincky123

salut cu respect pe toata lumea, sunt nou aici, imi cer scuze daca a mai fost o data intrebarea aceasta. eu m-am uitat un pic pe forum inainte sa postez, pentru a nu crea spam, dar nu am gasit un raspuns asa ca m-am gandit sa fac aceasta postare

am vazut ca de pe internet se pot cumpara insigne militare, de politie, de jandarmerie, insigne ale ipa si nu numai.

am inteles ca am voie si e perfect legal sa cumpar asa ceva.  

intrebarea mea vine in felul urmator: eu daca imi cumpar o insigna, am voie sa o tin la mine, sau un portofel spre exemplu , in ceva buzunar, in timp ce ma plimb pe strada? eu nu vreau sa imi cumpar asa ceva pentru a ma da politist sau mai stiu eu ce. vreau sa imi cumpar asta pentru mine, ca imi place cum arata, eventula poate imi cumpar mai multe modele si le pun acasa intr-o cutie frumos ordonate.