Jump to content
POLITISTI.ro

Calcularea zilelor de concediu medical

Cata S

Recommended Posts

Buna seara,

Stie vreun coleg daca la programul de 8 ore in 3 schimburi, acordarea concediului medical afecteaza liberele din decursul lunii?

Precizez faptul ca, CM-ul l-am avut dupa planificarea in schimburi, ulterior celor 3 zile de CM  pe care le-am avut s-a refacut planificarea si mi-au fost taiate 3 zile libere aferente lunii August.

CM-ul l-am avut in zilele cand eram la serviciu. 
Multumesc!

• Marius changed the title to Calcularea zilelor de concediu medical
  • Moderator

Concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă se acordă în zile calendaristice. Nu înţeleg despre ce calcul vorbeşti din moment ce discutăm de zile calendaristice.

11 hours ago, Marius said:

Concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă se acordă în zile calendaristice. Nu înţeleg despre ce calcul vorbeşti din moment ce discutăm de zile calendaristice.

In ce lege gasesc specificatia asta?

• Moderator

Spre exemplu, în OUG 158 din 2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la art. 10 alin. (8) se precizează:

"(8) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare."

PS: @Cata S, te rog mult, să citeşti Regulamentul acestui website şi să te conformezi. Funcţia de citare a postărilor are sens doar dacă respectiva postare nu este chiar ultima, în caz contrar acesta se repetă în mod inutil şi deranjant. În concluzie, te rog nu mai cita postarea anterioară! Mulţumesc pentru înţelegere.

• Upvote 1