Jump to content
POLITISTI.ro

Curs de instruire teoretica si practica in domeniul armelor si munitiilor

teolucian63
 Share

Recommended Posts

Buna seara tuturor! Am o mare problema...respectiv "f. certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretică şi practică în domeniul armelor şi muniţiilor, organizat de o persoană juridică autorizată în acest sens, în original şi copie;"

M-am pensionat din 15.07.2011, nu am avut nici timpul necesar si nici bani pt achizitionarea unei arme...mai mult am aflat ca dupa 21 de ani de serviciu, in care am purtat arma pe toata perioada serviciului(judiciar, C.O.), pana la sectie...am nevoie de un curs "de initiere teoretica si practica in domeniul armelor si munitiilor..."

Am ramas paf, asta e, alti bani, alta distractie( am auzit ca un curs de genul asta e in jur de 600 lei!?) Oare ce mai poate persoana autorizata sa ma invete?

Ce parere aveti, e buna aceasta masura, ma refer strict pentru fosti politisti!

Edited by teolucian63

Am gresit ..cursul este unul de " instruire teoretica si practica..." nu de initiere..cum am postat mai devreme. Scuze!

• Moderator

Ai dreptate, este o mare tampenie.

Hotararea Guvernului nr. 130/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor

Art. 5 alin. (6)

Prin derogare de la prevederile alin. (1) lit. c), e) si f), persoana care este dotata cu arma de serviciu letala poate face dovada indeplinirii conditiilor prevazute la art. 15 alin. (1) lit. e) si g) din Lege prin prezentarea unei adeverinte eliberate de angajator sau, in cazul sportivilor si profesorilor de tir ori biatlon, eliberata de clubul din care fac parte, prin care se certifica faptul ca solicitantul a fost examinat din punct de vedere medical, psihologic si al cunostintelor de specialitate si ca a fost declarat apt sa poarte si sa foloseasca arme letale.

[ ... ]

Art. 5 alin. (1) In vederea autorizarii procurarii armelor letale, cetateanul roman sau strainul cu domiciliul ori cu resedinta in Romania, care doreste sa devina titular al dreptului de detinere sau, dupa caz, de port si folosire, trebuie sa depuna la organul de politie competent [...]

c) un certificat medical eliberat de o unitate sanitara specializata cu cel mult 6 luni inaintea depunerii cererii, din care sa rezulte ca nu sufera de una dintre afectiunile stabilite de Ministerul Sanatatii, care fac imposibila autorizarea pentru a detine sau, dupa caz, a purta si a folosi arme si munitii letale, si ca este apt sa detina astfel de arme si munitii;

e) aviz psihologic din care sa rezulte ca solicitantul este apt sa detina, sa poarte si sa foloseasca arme si munitii letale, eliberat, cu cel mult 12 luni inaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat in conditiile legii;

f) certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretica si practica in domeniul armelor si munitiilor, organizat de o persoana juridica autorizata in acest sens, in original si in copie;

Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor - actualizata

Art. 15. - (1) Autorizatia de procurare a armelor letale se acorda persoanelor prevazute la art. 14 alin. (2)- (5), daca indeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:

e) sunt apte din punct de vedere psihologic si medical si nu sufera de alte afectiuni stabilite prin ordin al ministrului sanatatii, care ar putea pune in pericol propria viata sau a altora, daca ar detine sau ar folosi arme si munitii;

[ ... ]

g) au absolvit un curs de instruire teoretica si practica, organizat de o persoana juridica autorizata pentru aceasta activitate, in conditiile prevazute in normele metodologice de aplicare a prezentei legi;

Este o timpenie sa-ti ia banii, nu ai ce sa inveti mai mult decit ai acumulat in anii de servici, este bun pentru cei care nu au pus mina in viata lor pe o arma si vor sa isi i-a (vinatori, arme neletale, etc)

• Upvote 1

Problema e ca sunt bani aruncati in vant. Normal ca nu mai au ce sa ma invete, dar cineva castiga bani frumosi din asta...Un fost coleg de-al meu afland ca trebuie sa faca acest curs, a discutat cu cei de acolo, chiar gasind o cunostinta printre instructori, acestia raspunzandu-i ca nu au ce face, sa"marce banul", eliberandu-i chitanta fara doar si poate, dupa care l-au salutat din mers...O alta cunostinta mi-a spus ca unul din instructori s-a incurcat la demontarea pistolului MAKAROV, l-a ajutat unul dintre cursanti, dupa care a comis-o si la CARPATI....

In alta ordine de idei, chiar cu aceste neajunsuri, trebuie sa obtin autorizatia de port arma, in conditiile actuale imi pot gasi mai usor un loc de munca, ma bate gandul sa incerc la transport valori, am inteles ca se plateste bine...

In trecut( ce nasol suna..) mergeam cu un coleg la poligon la UTI sa tragem la o singura linie, cu pistolul lui, fiecare cate o cutie de cartuse, asta cand era timp pt asa ceva...

• Moderator

E o eroare legislativa, intrucat daca doresti poti obtine atestatul de instructor in poligonul de tragere fara a mai urma niciun curs, chiar daca nu mai esti in activitate.

Tot in Hotararea Guvernului nr. 130/2005 pentru aprobarea Normei metodologice din 24 februarie 2005 de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, in Sectiunea a 8-a ce prevede modul de acordare a atestatului de instructor in poligonul de tragere, la Art. 89. alin (2) este prevazut:

Prin derogare de la prevederile art. 85 alin. (1) lit. h) si alin. (2) lit. b), urmatoarele categorii de persoane pot solicita acordarea atestatului de instructor in poligonul de tragere fara sa fi obtinut certificatul de absolvire a cursului de instruire teoretica si practica pe linie de arme si munitii, pentru instructor in poligonul de tragere:

a) persoanele care sunt sau au avut calitatea de politist sau militar, atestata prin adeverinta eliberata de institutia unde sunt sau au fost incadrate;

Iar cu stupoare veti constata ca la art. 85 alin. (1) lit. h) si alin. (2) lit. b) gasim mentionate prevederile privind cursul de instruire teoretica si practica pe linie de arme si munitii si certificatul de absolvire a cursului.

Art. 85. -(1) Poate dobandi atestatul de instructor in poligonul de tragere persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

[ ... ]

h) poseda cel putin studii medii si a obtinut certificatul de absolvire a cursului de instruire teoretica si practica pe linie de arme si munitii, pentru instructor in poligonul de tragere, in conditiile prevazute la sectiunea a 7-a din prezentul capitol.

[ ... ]

(2) Persoana care indeplineste conditiile prevazute la alin. (1) trebuie sa depuna la organul de politie in a carui raza de competenta teritoriala se afla domiciliul acesteia o cerere scrisa insotita de urmatoarele documente, in original si in copie:

[ ... ]

b) certificatul de absolvire a cursului de instruire teoretica si practica pe linie de arme si munitii, pentru instructor in poligonul de tragere;

In concluzie, poti devenii instructor in poligonul de tragere, dar nu poti obtine permisul de port arma.

Bafta Teo!

Da, e ciudat...oricum nu ma vad instructor intr-un poligon de tragere, desi imi place sa merg si sa trag( i-am si uitat mirosul de pulbere arsa...), e o munca statica...eu am nevoie de miscare...oricum e o varianta(ca job), insa si o contradictie in lege...ca la noi...

Multumesc mult!

............................................

trebuie sa obtin autorizatia de port arma, in conditiile actuale imi pot gasi mai usor un loc de munca, ma bate gandul sa incerc la transport valori, am inteles ca se plateste bine...

............................................

Ai grija ca e interpretabil. Arma pe care o vei purta, dupa toate demersurile respective, e arma de paza si aparare si, conform L295 cu toate completarile si chiar ultimele modificari survenite, nu cred ca vei avea dreptul sa o folosesti pentru insotiri valori in interes de serviciu. S-a mai discutat in paginile acestui forum, dreptul de a purta si folosi arma personala de paza si aparare in interes de serviciu.

Arunca-ti un ochi si in aceasta sectiune:

Stima :emo-yessir:

Edited by videosuzy

dreptul de a purta si folosi arma personala de paza si aparare in interes de serviciu.

In topic se discuta despre utilizarea armamentului personal in timpul serviciului la politie, el vrea sa-l foloseasca la un serviciu privat ;) ceeace este cu totul altceva.

Asta nu schimba cu nimic datele problemei. Tot iese din litera legii daca foloseste arma in alt scop decat acela de aparare personala (paza si transport valori se incadreaza in alta sectiune a aceleiasi L295, art.69 alin.1 coroborat cu art.15 alin.1 lit. c,f,h,i).

Parerea mea. Daca gresesc, imi cer scuze.

:emo-yessir:

Edited by videosuzy

Din pacate nu vei putea folosi arma personala fiind angajat la o firma privata de transport valori, e specificat in legea 333 ca nu ai voie cu nici o arma la tine in afara de cea de serviciu in timpul cit esti la munca.

• 7 months later...

Consider ca este o necesitate stricta absolvirea unui curs de instruire teoretica si practica in domeniul armelor si munitiilor pentru cei care nu satisfacut stagiul militar.....

Priviti cum se comporta un " neinstruit " , este adevarat , in tara tuturor posibilitatilor .

Nu este cazul celor care au tocit manualul de ITAD ( Instructia Tragerilor cu Armamentul din Dotare ) in scoala de subofiteri de militie / politie pe vremuri ( agenti de politie in zilele noastre ) .

Oare se mai preda aceasta materie ?

• Downvote 2

• Membru

Nu stiu cat de real este clipul asta, se descarca prea usor arma, iar omul e prea ...slab, sa poata folosii arme.

ca o paralela.. legea/dispozitia asta e ceva de genul sa-l pui pe un tehnolog iesit la pensie sa dea examen de cunoastere a desenului tehnic. :(

• 1 year later...

Am absolvit acum câteva luni cursul respectiv şi am avut colegi care aveau armă de serviciu dar tot li s-a cerut să facă

acest curs, inclusiv un jandarm "operativ", motivul fiind faptul că nici armată nufăcuse, nici şcoală de profil, era încadrat

"din sursă externă" şi, cu toate că de ani buni purta arma de serviciu, pentru armă personală i s-a cerut să facă acest

curs, motivaţie neoficială fiind şi celebrul caz de la Perla. Ce de obicei, suferă nevinovaţii pentru greşelile altora...

Cat de retardat sa fi ca sef sa pui un cadru activ sa faca un curs de instruire din cauza lui Vladan?? Pai Vladan STIE sa traga cu pistolul dovada ceea ce a facut, daca nu stia nu se intampla asa ceva .....ugh! Iar imi aduc aminte de cercetarea aia ....

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.