Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
JFYalex

Deplasare in afara localitatii pe timpul starii de alerta

Question

JFYalex

Buna ziua,

Sunt din Brasov si as vrea sambata, 16 mai, sa merg in Curtea de Arges.

Motivul: mi-am cumparat masina noua care nu are cauciucuri de vara. In Curtea de Arges am gasit cauciucuri de vara de ocazie (aproape noi, bune dupa cum mi-a povestit cel care le da) si vreau sa ma duc sa le iau.

Nu as dori sa le iau prin curier, ci as vrea sa merg personal.

Este posibil acest lucru sau sunt pasibil de amenda? 

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Motivele deplasării în afara localității sau zonei metropolitane pot fi:

1. interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;

2. în scop umanitar sau de voluntariat;

3. realizarea de activități agricole;

4. pentru comercializarea de produse agroalimentare de către producătorii agricoli;

5. îngrijirea sau administrarea unei proprietăți din altă localitate; eliberarea de documente necesare pentru obținerea unor drepturi;

6. participarea la programe sau proceduri în centrele de tratament;

7. asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;

8. activități recreativ-sportive individuale desfășurate în aer liber (ciclism, drumeție, alergare, canotaj, alpinism, vânătoare, pescuit și altele) cu participarea a cel mult 3 persoane;

9. participarea la evenimente familiale, cu un număr limitat de persoane și respectarea regulilor de distanțare socială;

10. pentru achiziția, service-ul, efectuarea ITP sau alte operațiuni de întreținere a vehiculelor, activități care nu pot fi efectuate în localitatea de domiciliu;

11. alte motive justificate (precum: îngrijirea/însoțirea copiilor/membrilor de familie; îngrijirea unei rude/afin sau persoană aflată în întreținere; asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități; deces al unui membru de familie).

• Upvote 1

• 0
MirelaC

Buna ziua! Urmeaza sa reincep lucrul si din pacate nu avem cu cine lasa copilul decat daca il duc la bunici la Buzau noi fiind din Oradea. 

Intrebarea mea este daca ne putem deplasa cu copilul de 1 an si 8 luni de la Oradea la Buzau si daca da,ce trecem in declaratie? Oare pentru el trebuie sa am ceva,sa completez o alta declaratie?? Multumesc frumos!

• 0
viobra
Posted (edited)

@MirelaC, în postarea anterioară, a menționat @Marius care pot fi motivele deplasării, conform legii. La pct. 11 din postare, alte motive justificate, este exemplificată și însoțirea copiilor.

În concluzie, asta poți trece pe declarație.

Nu trebuie făcută declarație pentru copil.

Edited by viobra