Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
teebee357

Sancţiune pentru depăşirea greutăţii maxim admise

Question

teebee357

Buna ziua!

As avea nevoie de putina consiliere intr-o problema legata de atitudinea si procedura unui agent de politie rutiera. Transport produse de cariera si am fost oprit pe drumul national de politistul rutier, care mi-a evaluat greutatea vizual, a decis ca depaseste tonajul admis, dupa care m-a directionat in spatiul privat al unui afacerist din zona care detine cantar, a costatat depasirea (nu semnificativa, dar totusi depasire), dupa care a cerut sa basculez intreaga cantitate de nisip pe spatiul privat al unui alt afacerist din zona, in parcarea acestuia. 

Normal, m-as fi asteptat sa ma amendeze ISCTR-ul, dar sunt putin confuz! Inspectorii nu erau prezenti, eu m-am ales cu avertisment, dilema e cine incarca nisipul? Intreaga procedura mi se pare putin abuziva, dar sunt convins ca ar putea exista si o parte legala. Cum sa fac sa decelez unde se termina legea si unde incepe abuzul, daca exista?

Fireste, accept si putina morala legata de necunoasterea perfecta a legislatiei, daca mai ales e facuta si cu putin stil (am observat ca vreo cativa colegi de forum chiar exceleaza la asta), cred ca voi supravietui! :)

Multumesc anticipat!

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet