Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Sign in to follow this  
Asy

Urmarita de un barbat rus in propriul meu oras

Question

Asy

Buna seara. Ma confrunt cu o problema a carei rezolvare imi este greu s-o gasesc. Acum un an am vorbit cu cineva in mediul online (pe steam, o comunitate de jocuri). Nu i-am dat acestei persoane absolul nicio informatie legata de mine, nici macar varsta mea reala. Nu i-am dat poze, nici macar o adresa de email falsa. Nu i-am zis nici macar in gluma ca vreau sa ne intalnim. 

Am incetat sa comunic cu acest om dupa ce a lasat sa se inteleaga, subtil, ca stie cu ce ma ocup, stie ce hobby-uri am; ba la un moment dat a inceput sa copieze modul de a vorbi a celor cu care conversam prin email. Am inceput sa primesc apeluri cu nr ascuns si sa vad videouri rusesti recomandate pe conexiunea mea de internet. Drept urmare, in luna septembrie 2018 m-am abonat la alta firma de internet. 

Prin decembrie 2018 l-am auzit pe acest barbat vorbind cu prietenul unui vecin (am o vaga banuiala ca ar fi detectiv particular) in timp ce au trecut pe langa usa mea. I-a spus ceva in rusa, si i-am recunosc vocea, dupa ce am auzit-o atata timp pe serverul unde ma jucam. Am impietrit in acel moment si mi-am zis ca nu are cum sa fie adevarat. Imi joaca mintea feste. 
Mi-am schimbat nr de tel si am inceput sa primesc apeluri cu nr ascuns si pe acel nr. Am decis sa raspund la un moment dat dar persoana care m-a sunat nu a vrut sa vorbeasca. 

De atunci, am avut neplacerea sa vad aceiasi barbati in locuri diferite, privindu-ma insistent. I-am vazut asteptandu-ma in cartierul in care imi vizitam familia, la supermarket (nu cumparau niciodata nimic, doar se plimbau), pe strada, etc. Pe unul din ei l-am vazut intr-o mica vacanta in Spania, pe 20 feb 2019. Dupa aceea l-am vazut in Iasi, Cug. Acesti oameni nu aveau de unde sa stie ora si locul destinatiei noastre, avand in vedere ca nu avem prieteni comuni, si deciziile se iau numai in familie. Banuiesc ca ne-au urmarit prin gps si ne-au interceptat ilegal conversatiile. 

Avand in vedere ca asa ceva este greu de dovedit, ce optiuni am? Am notat datele si orele la care i-am vazut pe acesti oameni, inclusiv descrierile fizice. Dar asta cat ar ajuta? Daca depun plangere, ar putea verifica politia romana daca aceasta persoana a vizitat Romania in 2018? Exista sanse sa se descopere ca acest om a venit aici cu scopul de a face rau si de a incalca legea? Nu ma mai simt in siguranta cand ies din casa, de un an de zile. 

Rus blond, ochi caprui, in jur de 1,70, slab, alb, spalacit. Vorbeste destul de bine limba engleza.

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Andrei1969

Părerea mea sinceră e că trebuie să te duci la un doctor ceva.....visezi ruși ce te urmăresc prin concedii exterior făcute și prin orașul natal...da pe bune ești cumva vedeta sau fotomodel gen Bianca Drăgușanu??

Apropo..asta mai lipsea politiei sa verifice asemeni aberații că altceva nu are de făcut! La cite probleme reale sunt in societatea noastră!

• 0
Andrei1969

Am eu o pista!!! Rusul ăla spălăcit și de 1.70 înălțime e varianta rusească a agentului 007! Iar tu ești fiul său fiica nelegitimă a unui șeic extrem de bogat și influent de prin Arabia saudita! Așa se pot explica toate ce ți se întâmplă! Oricum sa ne tii la curent cu ce observi prin jurul tau! Posibil să apară și extratereștrii de pe la baza americana zona 52!!! Apropo faci foarte bine că nu prea mai ieși din casă de un an de zile! E foarte periculos afara!! Ai idee ce aer poluat exista de la atitea mașini ce circula? Iașul e pe pe primele locuri inclusiv zona cug a ta! E mai sănătos și bine in casa și stai cît vrei pe saiturile cu jocuri!! Mare grija la vecinul ăla al tău...posibil sa fie și el un spion plantat in bloc de mossad!!!

Edited by Andrei1969
  • Downvote 1

• 0
Marius

@Andrei1969

Utilizatorii noi şi cei care nu sunt poliţişti, NU trebuie să se substituie acestora şi să ofere răspunsuri, sfaturi, recomandări etc. în locul poliţiştilor recunoscuţi pe forum. Secţiunea aceasta se numeşte "Întreabă un poliţist" - în concluzie, lasaţi pe cei cărora le sunt adresate întrebările să răspundă.

Mulțumesc pt înțelegere!

• 0
marius1976

@Asy cred ca ar trebui in primul rand sa iti anunți părinții de problema ta și să le explici in detaliu toata situatia și să mergeți la poliție in cazul in care ajungeți la concluzia ca acest pas este necesar.

• 0
Andrei1969

Marius1976 spune te rog ceva...ce ai vrea să facă politia? Să caute un rus de 1.70 așa mai spălăcit și care vorbește bine engleza, intrat in tara in ultimii ani? Care nu are nimic de făcut decât să urmărească prin GPS și să intercepteze convorbirile cuiva ce sta pe saituri cu jocuri non stop?  Acu pe bune eu am următoarea varianta. Jocurile și statul prea mult pe calculator creează o proprie lume și o altă dimensiune a realității. Cea mai simpla cale să scapi de acest superus este sa lași jocurile și să faci ceva util în viața!

• 0
Cristi

Andrei1969, esti politist? Daca nu, de ce dai raspunsuri aici? Pentru initiator : Mergi la sectia de politie de care apartii si discuta cu politistii. Hartuirea este o infractiune serioasa. Mai bine sa previi decat sa combati efectele. 

• 0
Jogeo

Bună ziua, am si eu o problemă cu fostul soț, suntem divortati de 4 ani si jumătate, avem împreună un copil, copilul a ramas la mine, problema este ca , copilul nu îl agreează pe tatăl lui si nu vrea sa mearga la el in vacanțe si nici sa il mai vadă , judecatoria a decis ca tatăl copilului sa vină la el in vizită  in fiecare  duminică la copil de la ora 10 pana la ora 13, de la începutul anului ma amenința ca ma da in judecată ca nu respect ordinul judecătoresc, ca nu îi dau copilul in vacanțe, ce pot face dacă copilul nu vrea la el si nu vrea sa il vadă, țin sa menționez ca pe această temă a depus plângeri la poliție fostul soț, va mulțumesc .

Edited by Jogeo

• 0
Andrei1969

Singurul lucru pe care e normal sa îl faci e să respecți ordinul judecatoresc! Copilul vede numai partea ta de adevăr stind numai cu tine mereu. Dar dacă copilul era încredințat tatălui și tu nu îl puteai vedea? Ce ziceai in situația asta?