Jump to content
POLITISTI.ro

Depanare IT - da-ne si noua o mana de ajutor!


Postare recomandată

Publicat

As stricat calculatorul!Ce ma fac?Alti bani,alta distractie.Dar pana cand?Daca tu vrei ma poti ajuta si pe mine cu un sfat gratis si eu iti multumesc.Am intrat pe forumuri de specialitate dar am observat ca acestea au trafic doar in wekend si sarbatori legale.

Publicat

Nu stiu pe ce forumuri ai intrat tu, dar pe unde activez eu, la aria cu computere, raspunsurile vin si la orele devreme ale diminetii. :)

Publicat (modificat)

Ce problema ai?

Nu mai puteam deschide Internet explorer ,insa aveam doua conturi unul de Guest si unul de administrator.era distrus chiar cel de administrator si nu imi permitea sa mai fac nici o setare si din dorinta de a repara am stricat tot,insa am bagat picioarele in apa rece si a revenit mintea la locul ei,am creat un alt cont cu denumirea de" administratori" ca administrator nu imi mai permitea,am intrat in contul respectiv ,am schimbat denumirea vechiului cont din administrator in altceva ca sa il pot sterge,dupa care am putut sa fac ce setari doream .Am Laptop cu Windows 7 de pe 15 aprilie a.c si nu ma prea obisnuisem cu el insa incetul cu incetul l-am descoperit.

Eu intru pe forumurile SOFTPEDIA,Troubleshot PC, dar cand am dat cautare pe google acolo iti indica ultimul reply si pe la toate e acum o luna, acum doua luni....... acum un an........

'" Voi pe ce forumuri puneti intrebari despre depanare PC?

Modificat de copreddog
Publicat (modificat)

copreddog iti recomand browser-ul Firefox Mozilla

Daca vrei, poti instala Firefox in limba romana

E mult mai sigur si mai usor de utilizat decat Internet Explorer.

In privinta forumurilor pe care poti pune intrebari si solicita sfaturi, incearca si Romania Forum

Nu folosesc firefox mozilla deoarece urmaresc pe internet meciuri de fotbal(GSPTV,DIGI SPORT) iar acestea sunt disponibile doar cu browserul de la Internet Explorer.

Multumesc domnule Marius!

Modificat de copreddog
Publicat

Salut colegii... daca mai aveti probleme de soft si inca va functioneaza totusi pc-ul putand fi conectat la net poate as putea da o mana de ajutor. Bineinteles in limita timpului liber pe care il am ... si eu am win7 pe laptop si merge struna ... in fine, ca sa nu fiu off topic, daca pot ajuta - ajut bucuros.

P.S. Uitati si adresa mea de mess in caz de nevoie ( e si de mail) "swat_delta1@yahoo.com"

Publicat

@Copredog,

In ce sens era distrus?

toate folderele si iconurile de pe desktop aratau sigla internet explorer si cand dadeam clik pe oricare din ele nu raspundeau.Ce comanda ar fi trerbuit sa-i dau pt remediere?

Apropo am o nelamurire.Eu nu sunt expert in jocuri,fiul meu e pasionat nu disperat dupa GTA,Need for Speed,etc....Un coleg mi-a spus ca de asta nu imi merg jocurile ca nu am programul daemon tools.l-am descarcat,l-am instalat dar cu toate astea jocurile tot nu merg.laptopul pe care il am este compaq Cq31 procesor AMD dual core 2,1,3GB ram,hard 320GB,placa video ATI Mobiliti radeon HD 4200,sistem de operare Windows 7 ultimate.

Cand am instalat Daemon Tools imi arata in loc de DVD RW DL la My computer ca am si CD ROM si DVD Rom.Care era motivul?Cand am dezinstalat programul a disparut si problema.

As dori sa ma ajutati si sa-mi spuneti si mie ce programe trebuie sa am in calculator pentru a putea juca aceste jocuri.

Va multumesc!

  • Moderator
Publicat

Daemon Tools este un soft care imita functionarea unei unitati optice CD/DVD, practic iti pacaleste sistemul de operare sa creada ca tu chiar ai o unitate optica noua. Dupa instalare, cand deschizi "My computer" vei vedea ca a mai aparut un drive care arata continutul imaginii respective, ca si cand ai fi inscriptionat imaginea pe un CD/DVD.

Vezi aici:

Cum se monteaza si cum se instaleaza un joc cu daemon tools

Publicat

toate folderele si iconurile de pe desktop aratau sigla internet explorer si cand dadeam clik pe oricare din ele nu raspundeau.Ce comanda ar fi trerbuit sa-i dau pt remediere?

Ce antivirus folosesti? Firewall? Probabil e un virus ... sau mai multi.

Publicat

Ce antivirus folosesti? Firewall? Probabil e un virus ... sau mai multi.

Avira free

Publicat

Daemon Tools este un soft care imita functionarea unei unitati optice CD/DVD, practic iti pacaleste sistemul de operare sa creada ca tu chiar ai o unitate optica noua. Dupa instalare, cand deschizi "My computer" vei vedea ca a mai aparut un drive care arata continutul imaginii respective, ca si cand ai fi inscriptionat imaginea pe un CD/DVD.

Vezi aici:

Cum se monteaza si cum se instaleaza un joc cu daemon tools

Multumesc mult !Ma bucur ca am aflat de existenta site-ului videotutorial.ro.

Publicat

Recent, cu antivirusul update-at ai efectuat vreun full scan?

Zilnic dau update si full scan deoarece intru pe foarte multe siteuri si virusii se agata usor.

Azi dupa ce am citit articolul tau ,eram la servici si aveam net mobil si nu am putut urmari video de pe videotutorial insa am putut descarca din nou daemon tools,si cand am ajuns acasa am descarcat need for speed carbon si need for speed undercover si functioneaza super.

Raman dator!MULTUMESC!

Publicat

Zilnic dau update si full scan deoarece intru pe foarte multe siteuri si virusii se agata usor.

Azi dupa ce am citit articolul tau ,eram la servici si aveam net mobil si nu am putut urmari video de pe videotutorial insa am putut descarca din nou daemon tools,si cand am ajuns acasa am descarcat need for speed carbon si need for speed undercover si functioneaza super.

Raman dator!MULTUMESC!

Da-i o restaurare de sistem ,daca nu merge iti recomand sa reinstalezi windowsul este usor si simplu ,apoi ia de pe net kasperski (este f bun ) insa nu il lua pe ultimul deoarece te va impidica sa folosesti programele sparte ,apoi pe un alt forum vei gasi trial resetter pentru kav.

Publicat

Salut, eu personal folosesc Avastul si mi se pare rezonabil pentru un antivirus gratuit. Isi face treaba si folosindu-l in combinatie cu spybot am reusit sa imi protejez mereu sistemul de catziva ani buni. Ca browser Mozzila e super ok in comparatie cu IE si mult mai stabil si mai fiabil. ... In fine , fiecare cum se pricepe si cum crede ca e mai bine.

Daca nu mai merge sistemul trebuie reinstalat o data la 6 luni macar , de aceea am mai multe partitii si nu pierd nimic.

Bafta.

Publicat

Salut, eu personal folosesc Avastul si mi se pare rezonabil pentru un antivirus gratuit. Isi face treaba si folosindu-l in combinatie cu spybot am reusit sa imi protejez mereu sistemul de catziva ani buni. Ca browser Mozzila e super ok in comparatie cu IE si mult mai stabil si mai fiabil. ... In fine , fiecare cum se pricepe si cum crede ca e mai bine.

Daca nu mai merge sistemul trebuie reinstalat o data la 6 luni macar , de aceea am mai multe partitii si nu pierd nimic.

Bafta.

Si eu am hardu-ul de 320 in 3 partitii.Acum totul e OK!Am o intrebare :Cand scrii ceva pe un forum ce comanda trebuie sa dai pentru a se citi sau vedea ceva anume dand clik pe un anumit cuvant din postarea ta?Exemplu:Daca doresti X intra aici.Si cuvantul aici este scris cu albastru sau alta culoare decat textul poastarii,iar cand dai clik pe aici poti vedea acel anunt acel program,etc..

Multumesc!

  • Moderator
Publicat

copreddog te referi la inserarea unui link in post, denumirea exacta este hiperlink.

E foarte simplu, daca in fereastra de adaugare a unui raspuns, vei accesa butonul link.png - Insert link, aflat in partea de sus, chiar langa pictograma aceasta: :) .

Dupa ce accesezi acest buton o sa apara o astfel de caseta

inslink.png

in care sus introduci link-ul dorit, iar in campul de jos introduci cuvintele ce doresti sa fie afisate pe forum.

Pentru mai multe detalii si explicatii complete despre modul de utilizare si functiile forumului, gasesti sus, butonul HELP

helpef.png

Bafta!

Publicat

copreddog te referi la inserarea unui link in post, denumirea exacta este hiperlink.

E foarte simplu, daca in fereastra de adaugare a unui raspuns, vei accesa butonul link.png - Insert link, aflat in partea de sus, chiar langa pictograma aceasta: smile.gif .

Dupa ce accesezi acest buton o sa apara o astfel de caseta

inslink.png

in care sus introduci link-ul dorit, iar in campul de jos introduci cuvintele ce doresti sa fie afisate pe forum.

Pentru mai multe detalii si explicatii complete despre modul de utilizare si functiile forumului, gasesti sus, butonul HELP

helpef.png

Bafta!

Multumesc mult!

  • 2 luni mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...
Publicat

exista un program special creat pentru rezolvarea problemelor software de la distanta de catre alta persoana care se pricepe , m-am gandit ca ar fi util de stiut ...eu asa le repar la prieteni mai repede unele probleme software ...

TeamViewer

Asistenţă la distanţă

Cu TeamViewer, puteţi controla de la distanţă orice computer ca şi cum aţi sta în faţa lui, trecând chiar şi de paravanele de protecţie.

Partenerul dumneavoastră nu trebuie decât să pornească o mică aplicaţie, care nu necesită instalare şi nici drepturi de administrare.

Publicat

@Marc, TeamViewer este foarte bun la depanat problemele de pe computerele amicilor, insa necesita prerogative de admin si instalare !!! Plus ca varianta free de pe net te lasa sa lucrezi aproximativ 40 de minute, dupa care este necesara o noua autentificare.

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.