Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Sign in to follow this  
ordaflavius

Înmatriculare maşina provenită din Canada

Question

ordaflavius

Buna ziua

Intampin probleme la cei de la serviciul de inmatriculari! Am cumparat o masina din Austria ,masina ce a fost adusa din Canada, cumparata de la o firma de asigurari cu dauna minora (am si poze de la asigurari din Canada) In Canada sunt mai multe state, in fiecare stat e diferita cartea auto.  Initial cei de la inmatriculari au zis ca nu am cartea masinii, sa o declar pierduta si imi vor da ei nr rosii pt. 30 zile.....Dupa lungi discutii si certuri seful de birou de la inmatriculari a facut iar verificari si si-a cerut scuze pt. ca nu a fost mai atent. A recunoscut cartea masinii,ba chiar a pus stampila pe ea, si mi-a dat nr. rosii pt. 90 zile (3 luni) si mi-a garantat verbal ca pot face RAR dupa care sa revin sa o inmatriculez! Am reparat masina, am mers la RAR, totul in regula, am avut cheltuieli aprox 2200 lei RAR +reparatii ,totul a iesit ok,masina este functionala, am Carte de identitate noua de la RAR, Certificta de Autencititate,totul in regula. Cand am revenit la inmatriculari ,dansii au expus din nou aceiasi problema, ca nu am cartea masinii...era alt sef de birou de data asta si i-am explicat ce am patit cand am cerut nr. rosii, a zis ca nu il intereseaza. Va rog sa ma indrumati ce sa fac mai departe:

Am 2 variante: prima varianta sa depun plangere penala pt. cei de la inmatriculari pt. ca mi-au garantat verbal (am si martor de fata) cand a zis sa revin la inamtricularea definitiva dupa ce fac RAR. ..si sa cer daune morale/banesti,pt. ca am avut cheltuieli.
Si varianta 2 este urmatoarea: sa las toate actele la serviciul de inmatriculari si dansii sa ceara un raspuns din Canada, timp in care pot prelungi in fiecare luna nr rosii, dar aici este o problema, dansii mi-au spus ca au solicitari din Canada chiar de 8-10 ani si nu au primit nici-un raspuns. Eu nu vreau sa merg in fiecare luna , pe viata, sa cer nr. rosii. Aici nu exista vre-o portita legala in sensul ca daca autoritatile canadiene nu dau un raspuns celor de la inmatriculari in decurs de x luni,sa se inmatriculeze masina sub legea Tacita? Ca nu poti astepta 20 ani pana primesti raspuns,nu-i asa?
Astept raspuns, va multumesc frumos!

Edited by ordaflavius

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet