Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Sign in to follow this  
MihneaXZC

Înmatriculare maşină cu volan pe dreapta

Question

MihneaXZC

Buna seara! 
Sunt foarte nedumerit in legatura cu o problema, asupra careia am primit o multime de sfaturi, si as dorii sa va adresez aceasta intrebare deoarece un raspuns mai avizat ca aici, sunt sigur ca nu voi gasii. Voi scurta problema cat pot eu

Am achizitionat o masina, un Opel Astra G Coupe, cu toate actele in regula, doveditoare, si suficiente ca sa o pot inmatricula pe numele meu, act de vanzare cumparare cu fiscal etc. . Masina are volanul pe partea stanga, iar totul pare sa fie in regula, faruri, motor, interior, absolut tot.
Cand am cumparat aces autovehicul am verificat actele la strictele, chiar si in carte (atasat poza) unde scrie "post de conducere destinat circulatiei pe partea stanga". Orbit de "targul" foarte bun, o greseala clasica pe care nu trebuia sa o fac, credeam ca se refera la pozitia volanului, pe partea stanga. Deabia acasa am realizat ca am facut o greseala catastrofala. Si anume, aceea ca defapt noi circulam pe partea dreapta.Imi merit toate injuriile, si daca este sa fiu oprit in trafic, si aceasta intrebare sa imi fie adresata, imi las si carnetul si certificatul de nastere organului de justitie, si ma duc sa ma culc. Mi-o asum. 
Problema sta in felul urmator. 

IN CARTE SCRIE, PE TALON NU SCRIE LA OBSERVATII ASA CEVA, ESTE CURAT

Asta fiind facuta o comparatie cu un prieten de al meu care are masina cu volan dreapta, si inmatriculata pe romania cu volan dreapta, si in talon scrie acceasi mentiune "post de conducere destinat circulatiei pe partea stanga". 
Masina inca nu am trecut-o la primarie, e achizitonata de 2 zile
Iar intrebarea este in felul urmator, defapt...mai multe.

1.Ce pot face ca sa fiu legal, ce pasi trebuie sa urmez, cum procedez ?
2.Sunt sanse ca masina sa aiba conversia facuta atata timp cat nu scrie in talon ?
Imi doresc aceasta masina de foarte mult timp, si mi-ar fi de ajutor o indrumare catre ceva in care sa nu stau cu "morcovul" in fund, cum presupun, s-a mers cu masina asta pana acum. Tipic romanesc.

70137437_806313789785899_911578972892954624_n.jpg

1 answer to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Poliţia Română nu mai are competenţe în privinţa înmatriculării ori privind radierea din circulaţie a vehiculelor încă din anul 2002. Aceste activităţi sunt desfăşurate de Serviciile Publice Comunitare, care au fost infiinţate şi funcţionează subcoordonarea Prefecturilor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti de mai bine de16 ani. Pentru informaţii detaliate cu privire la activităţile de înmatriculări auto trebuie să te adresezi instituţiilor competente, nu poliţiştilor.