Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
ericcelrosu

Este permis sa porti un tricou inscriptionat "POLITIA"?

Question

ericcelrosu
Posted (edited)

Am de ceva vreme un tricou care este negru inscriptionat cu litere albe politia pe spate si pe fata. Cum nu pot upload-a imagini pe aceasta discutie,o sa va dau un link cu poza tricoului meu si alta cu cel oficial purtat de politie: 

***Link eliminat***

Stiu ca discuta asta a mai fost abordata o data in 2011 si din pacate au fost numai pareri acolo. As dori raspunsul unui avocat sau de o alta persoana buna cunoscatoare de lege care sa imi zica daca risc a fi pedepsit conform codului penal. As mai dori sa mentionez ca nu accept raspunsuri de genul ,,alta treaba nu ai'' sau ,,lasa-te de prostii''. Va rog vreau un raspuns concret care sa ma lamureasca definitiv. Din ce stiu eu tricoul care il detin nu dispune de anumite semne distinctive,fiind diferit din multe puncte de vedere cu cel original. Totodata nu intentionez sa il folosesc pentru a ma da drept politist la altcineva. 

Multumesc mult de tot.

Edited by Marius
  • Downvote 4

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Extras din Codul penal al României:

Art. 241Portul nelegal de decoraţii sau semne distinctive
Purtarea, fără drept, de decoraţii, de uniforme sau de semne distinctive ale unui organ de stat, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
Purtarea, fără drept, de uniforme, grade sau insigne militare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Dacă fapta prevăzută în alineatul precedent se săvârşeşte în timp de război, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani.

PS: Nu mai posta link-uri pentru că nu e premis. Dacă nu eşti capabil să inserezi o fotografie în postare, nu înseamnă că ai voie să postezi link-uri către tot felul de site-uri obscure. Iar dacă vrei răspunsuri de la avocaţi mergi şi întreabă pe un site al avocaţilor.

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Cristi

Simpla inscripție "Politia" e suficientă pentru a te alege cu dosar penal, denumirea încadrându-se la semn distinctiv.