Jump to content
POLITISTI.ro

Sign in to follow this  
benkb

Diferente intre inspectori si agenti

Recommended Posts

benkb

Care-i diferenta intre inspectori si agenti (cei de la OP ma intereseaza)? Inspectorii sunt acei oameni care-si bat capul cu hartogaraia si fac verificari iar agentii sunt cei care se afla in linia 1 de lupta?

M-ar ajuta mult raspunsurile voastre ca sa stiu spre ce sa ma orientez. Vreau sa lucrez pe strada, printre oameni, nu la birou. In functie de asta as stii si pentru ce scoala sa ma pregatesc.

• Upvote 2
  • Downvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Bogdanel

parca ziceai ca ai terminat academia anul asta :blink:

cipri83

Mai sunt si ofiteri care lucreaza in strada ca asa vreau ei ,sau nu au pile!Dar cel mai bine e sa fie alegerea ta ce scoala faci,ca mai tarziu sa nu dai vina pe nimeni ca ai ascultat de cineva si te-ai dus la o scoala ce nu ti-a placut!

A , si inca un lucru ,nu stiu de ce mi-ai lasat impresia ca tu crezi se intra asa usor la scolile de politie sau academie,fiinca te inseli amarnic!pa!

andreutzu88

La scolile de politie se da examen si la gramatica limbii romane! Dupa cum vad eu, nu ai nicio sansa... pa! invata sa scrii, tinere!

• Upvote 2
  • Downvote 2

Soap

Poate ii arăți și unde a greșit? Eu nu văd nicio greșeală în postul lui. Luminează-ne.

dorian

parca ziceai ca ai terminat academia anul asta :blink:

Acum ceva timp spunea că se pregătește pentru Academie, anul acesta. Cine mai știe? :blink:

Care-i diferenta intre inspectori si agenti (cei de la OP ma intereseaza)? Inspectorii sunt acei oameni care-si bat capul cu hartogaraia si fac verificari iar agentii sunt cei care se afla in linia 1 de lupta?

M-ar ajuta mult raspunsurile voastre ca sa stiu spre ce sa ma orientez. Vreau sa lucrez pe strada, printre oameni, nu la birou. In functie de asta as stii si pentru ce scoala sa ma pregatesc.

Pentru toate întrebările tale vei obține un răspuns doar în timp ce vei urma cursurile unei școli de specialitate, dar și după ce vei intra în "pâine". Până atunci, succes!

arcan

Ati uitat ca benkb e comunitar ? Poate in visurile lui a terminat Academia de Politie.

Serialul, Academia de Politie.

Xtrem

Pe acest forum a fost postat de curand un articol venit pe fluxul de stiri al MAI.

Intrebarea e, stie cineva citi poilitisti (inspectori ) lucreaza pentru ca aceste informatii sa ajunga la cei pentru care lucreaza Politia Romana ?. Nu nu ma refer aici la a transmite informatia ci la a transmite o informatie corecta si pertineta catre opinia publica. Sunt multi cei care si asa ne denigreaza. Este acumulat prea mult rau in tara pentru ca noi sa stam cu miinile incrucisate si sa ne plingem.

Pina cei care au puterea deciziei nu vor inbtelege ca aceste informatii pot fi culese si in sistem intergat prin intemediul unui simplu program in care fiecare lucrator sa isi introduca activitatea zilnica, munca ofiterilor de la birou va fi foarte grea iar acum de cand numarul lor este din ce in ce mai mic, acesta devine istovitoare. Raportari, centralizari analize toate sunt cerute de cei ce ne coordoneaza pentru ca ulterior sa poata concepe stategii de actiune, de care cei cu puterea deciziei finale sa-si bata pur si simplu joc.

Eu sunt de acord ca toti sa lucram in strada iar la birou sa fie fffff putini dar in conditiile actuale acest lucru este practic imposibil. Toti doresc informatia cit mai curind. Nu se incheie actiunea ori activitatea bine si trebuie sa raportezi rezultate. Poate sa-mi spuna cineva cum se va realiza acest lucru daca nu prin intermediul celor de la birouri. Cautam de curind pe cineva care sa desfasoare aceasta activitate. Si am cautat desigur printre cei care ne combat pe cei de la birouri si care spuneau ca aceasta munca este usoara cerindu-i sa ma inlocuieasca o luna adica eu sa merg in strada si el la birou dupa care sa revenim la posturile avute anterior. Surpriza a fost ca nimeni nu a dorit acest lucru . Cred ca a inflorit in sufletul politistului sentimentul de munca facuta cu abnegatie si nu a vrut sa plece din prima linie. Ce ziceti am dreptate ?

• Upvote 1
  • Downvote 5

minutzu

Poate speră omul că odată cu trecerea OP şi a Rutierei la primării va ajunge şi el la B.C.C.O. :) Că doar experienţa de stradă o are, nu ? Sweet dreams !!!

Edited by minutzu
  • Upvote 1

Ionutz88

Pregateste-te pentru orice scoala (numai sa intri)...ca dupa ce termini, vei vedea cel mai bine daca iti doresti sa lucrezi in strada, sau in birou...sau (daca e sa luam in considerare ce se intampla in prezent) sa lucrezi aproximativ 6 luni prin strainatate...

• Upvote 1
  • Downvote 2

Cristi

Xtrem, esti politist? Ma indoiesc teribil...

Xtrem

Kmcoio

Poate tu ce zici.

Crezi ca nu am dreptate. Fa un test unde trebuie si ai sa vezi ca fug ca muscati de sarpe de birouri cind e vorba de munca. Nu pot sa spun acelasi lucru de locurile caldute si mai dosnice aici da ai dreptate. Aici nu vor fi scosi asa usor la munca in strada. La opretiv e problema aici nu vei gasi mari doritori la birou. Aici unde mai bine de jumatate din documente frig, ard al dracului de tare si te gindesti de multe ori pina sa tastezi „ sent, print, enter, paste “ sau ce veri tu.

Nu isi asuma nimeni responsabilitatea in fata „forurilor superioare “ la nevoie.

In rest sa auzim de bine.

Edited by Xtrem
  • Downvote 1

benkb

@bogdanel: Anul acesta ma pregatesc pentru politie. De asta tot intreb. Bacul l-am dat in iulie 2011 si de atunci am sarit cu intrebarile.

@andreutzu: Mi-ar prinde mai bine sa-mi spui unde am gresit.

@arcan: Imi place ca desi detii o informatie gresita, o sustii din toata inima. Cand eram clasa a 4-a si faceam Educatie Civica ne-a invatat profesoara, absolventa a Facultatii de Drept, ca atata timp cat nu poti demonstra un fapt in dreptul cuiva, acea persoana este absolvita de orice vina ;)

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Am reusit intre timp sa mai discut cu un prieten politist si mi-a prezentat mai detaliat sarcinile fiecarei functii. Am 11 luni inainte de pregatire, asa ca vreau sa stiu exact spre ce sa ma ghidez.

Xtrem

Extern, ori unde numai MAi nu . Bafta.

Cind am vrut eu la MAI multi mi-au spus ca doresc sa intru cind toti pleaca. Am ascultat.

Dar te rog sa ma crezi ca acum chiar nu e bine de intrat in MAI. Mai asteapta poate vor fi si vremuri bune

Paul90

Cind am vrut eu la MAI multi mi-au spus ca doresc sa intru cind toti pleaca. Am ascultat.

Şi câţi dintre cei pe care îî cunoşti personal au plecat ? Fără supărare, dar mă irită cei care sunt mari oratori şi în fapt, se ghidează după alte principii.

Asta se va spune mereu.

Eu nu voi sfătui pe nimeni aşa, e tragic să ucizi visul cuiva pe nedrept. Meseria asta are părţile ei frumoase şi cine a ales-o pentru a face întradevăr un bine în societatea în care îşi desfăşoară munca zilnică, va confirma asta, cu toate părţile negative de ordin legislativ/admnistrativ/logistic din ultima vreme. Senzaţia aia pe care o dai cetăţeanului când l-ai ajutat şi ai făcut acel BINE, nu poate fi înlocuită cu NIMIC. DA, o să ziceţi că sunt visător, că nu ştiu ce mă aşteaptă, că vorbesc din filme. Dar vă asigur că entuziasmul, ambiţia şi pofta de dreptate se pot materializa mai devreme sau mai târziu în fapte.

Simplifând ideea, să facă fiecare ce simte, să pună bine în balans părerile pro şi contra. După cum era şi un video pe net, ce conţine un mesaj cu care sunt complet de acord, oamenii NU se nasc polițiști. Iubirea pentru adevăr și dreptate naște polițiști ! :emo-yessir:

Edited by blue1guardian

Cristi

@Xtream :

Nu ma omori cu documentele care "ard". Din nou sunt convins ca nu esti politist. Pentru ca daca erai, stiai ca toti politistii din operativ lucreaza cu documente care "ard" si aici nu ma refer numai la nivelul lor de clasificare ci si la cele de genul banalului proces-verbal de contraventie, a notei de introducere in arest, a R.T.U.P.-ului si asa mai departe care te pot duce foarte usor in locul celor pe care ii privesc aceste documente. :blink:

Edited by Kmcoio

Bogdanel

@bogdanel: Anul acesta ma pregatesc pentru politie. De asta tot intreb. Bacul l-am dat in iulie 2011 si de atunci am sarit cu intrebarile.

Probabil te-am confundat cu utilizatorul ben care a terminat academia anul asta..

Greseala mea ! :doh:

Edited by bogdanel