Jump to content
POLITISTI.ro

Recomandare caine de companie

Fairytale

Recommended Posts

Fairytale

De ceva vreme sunt in cautarea unui caine de companie, foarte inteligent, atent, devotat, dar mai ales care sa simta starile oamenilor si chiar afectiunile. Am vazut unii caini care atunci cand stapanul lor este in pericol incearca sa il salveze cautand ajutoare, sau atunci cand este atacat ii sare in ajutor.

Ma gandesc la rasa : ciobanesc german, sunt impresionata de aceasta rasa, insa nu cunosc mai nimic despre ea, deasemenea orice recomandare este binevenita.

Edited by angelfire
SandoKhan

Mai multe aspecte aspecte:

1. Unde il tii? In casa? la bloc? la curte? Ai copii sau ai de gand sa faci unul in curand? Intreb asta pentru ca un caine nu este un obiect pe care il arunci atunci cand nu mai ai nevoie de el sau te incomodeaza. Cand iei un caine trebuie sa te gandesti ca traieste aproximativ 14 ani si trebuie sa fii sigura ca ai sa il vrei si peste 5 sau 10 ani. iti permiti financiar sa il intretii?

2. Trebuie sa te hotarasti ce vrei de la el, sa te salveze sau vrei un tovaras? E important pentru ca in functie de asta alegi caracterul cainelui si rasa.

3. Ai mai avut caini pana acum? Stii sa ii educi si sa te impui in fata lor? In timp cainele ajunge sa rezoneze cu stapanul si anumite trasaturi pozitive sau negative de caracter, obiceiuri sau apucaturi sunt ca o prelungire a personalitatii stapanului, uneori devine un adevarat membru al familiei.

4. Ai suficient timp pentru el? De plimbare, de mers la doctor, de spalat de periat.... ce faci cand pleci in concediu? Il iei cu tine? Sau ai unde sa il lasi?

5. Fat-frumos ce parere are despre asta? Ar trebui sa raspunda si el la aceste intrebari pentru ca multe sarcini vor cadea si pe umerii lui.

6. Esti (sunteti) capabili sa iubiti un caine? Afectivitatea de care are nevoie un caine trece uneori inaintea hranei la capitolul nevoi.

Dupa ce raspunzi la aceste intrebari iti poate spune cineva daca e indicat sa iei un caine si ce rasa.

Edited by SandoKhan
  • Upvote 2
Fairytale

1. La casa.Imi permit financiar sa il intretin.

2. Un tovaras.

3.Maidanezi, adica daca gaseam un pui abandonat, il luam si il cresteam.Nu stiu nimic despre educatia unui caine, dar stiu sa ma impun, fara violenta. Am observat ca le e frica de apa.

4.Pai mi-as face timp.In concediu l-as lua cu mine, dar am si unde sa il las.

5.Eu comand, nu Fat-Frumos.

6.Sunt capabila sa iubesc un caine.

daca vrei pentru paza si protectie, poti sa-ti iei pitbull sau rottweiler, din astia am eu...

nu se va lua nimeni de tine pe strada...

:emo-yessir:

Edited by maximo
SandoKhan

Marea majoritate a cainilor iubesc apa. Daca il vrei pentru paza si aparare recomandarea lui maximo e foarte buna, desi sunt caini cu personalitate si daca nu stii sa te impui poti avea probleme. Nu sunt recomandati daca nu ai avut caini pana la ei, dar ciobanestii germani sunt mai usor de educat si foarte protectori cu stapanii. Incearca sa il dresezi sa manance doar de la membrii familiei, la casa pot aparea probleme.

Edited by SandoKhan
  • Upvote 1
  • Moderator
Marius

Eu as opta pt un ciobanesc german.

"Ciobanestii Germani sunt in primul rand caini utilitari, abia apoi fiind apreciati dupa aspectul lor fizic, acesta fiind si motivul pentru care sunt rasa preferata de catre serviciile de politie, armata, salvamont, etc. Rapiditatea cu care acestia se deprind cu o anumita sarcina data, perseverenta si darzenia acestora pentru indeplinirea comenzii primite, modul usor de dresaj, loialitatea si devotamentul pe care il arata fata de stapan, situeaza rasa Ciobanesc German in fruntea elitei canine."

• Upvote 1
sheriffu

Labradorul e cainele ideal: loial,inteligent,protector numai ca nu prea ii place sa stea la bloc.. :P

• Upvote 1
Tyropol

Eu am doi "copilasi":

22ad4.jpg

73556.jpg

Cel de sus are 12 ani iar cel de jos are 7 ani si este si "colegul" meu de munca.

Cred ca nu are rost sa iti mai spun ca sunt atasat de aceasta rasa. Mai jos ti-am facut o scurta descriere a acestei rase de caini.

Fiecare catel are ceva special, indiferent de rasa insa pentru mine acesti catei au un loc special in inima mea. ;)

Ciobanesc german

( Alsacian, GSD, German Shepherd )

Origine Germania

Inaltime 55.0 - 65.0 cm

Greutate 27.0 - 43.0 kg

Istoric rasa Este rasa cea mai cunoscuta si mai raspandita in lume, fiind rasa natioanala a germaniei. Gresit i se atribuie originea alsaciana. Rasa veche de mii de ani, are un lung sir de stramosi incepand cu ciobanescul persian. Pe baza asemanarii vagi cu lupul mai este cunoscut sub denumirea populara de caine-lup. Rasa a fost adusa la forma actuala abia la sfarsitul secolului XIX-lea de catre capitanul de cavalerie Maxx von Stepanitz prin selectii perseverente si din ce in ce mai fine.

Descriere Fizica Ciobanescul german are un corp atletic armonios de marime putin peste medie, putin alungit si cu linia spatelui usor lasata spre coada cand este vazut din profil. Are gatul lung puternic si musculos. Capul este proportionat, conic spre nas, fruntea foarte putin bombata, botul este proportional cu craniul, nasul negru. Ochii de marime mijlocie sunt migdalati, usor oblici, de culoare mai inchisa decat culoarea parului si au o expresie vioaie, inteligenta.Urechile de marime proportionala cu capul, mai late la radacina, cu varful ascutit sunt purtate drept ( pana la 4-6 luni le poarta atarnate). Coada stufoasa cu par des, lunga, in forma de sabie putin arcuita, este purtata in jos, niciodata pe spate. Prezinta 3 varietati de par: scurt, aspru si lung. Ultimele doua sunt tot mai rar intalnite. Varianta cea mai raspandita si agreata este cea cu par scurt, des, drept si bine culcat pe corp, mai scurt pe cap si fetele anterioare ale membrelor.Blana este dublu stratificata si are stratul exterior de culoare negru complet sau negru cu desen caracteristic de culoare brun, maron roscat, galben, gri-fer sau cenusiu. Chiar daca este robust are o tinuta eleganta, impunatoare, atragatoare cu mers de trapas acoperind o suprafata mare cu fiecare pas.

Personalitate Este un caine activ, cu un temperament vioi dar perfect echilibra psihic, inteligent, ager si foarte vigilent. Deosebit de curajos, ferm puternic, rezistent, are un foarte bun simt olfactiv, intotdeauna gata de lupta. Se adapteaza cu usurinta oricarei situatii neprevazute datorita firii sale responsabile si independente. Este fidel, afectuos si jucaus cu stapanul si familia acestuia, iubeste copii si se intelege bine cu ei daca a fost socializat. Trateaza cu indiferenta animalele si oamenii straini atata timp cat acestia nu prezinta semne de agresivitate.

Ingrijire Necesita relativ putina ingrijire, periajul efectuandu-se mai ales in perioadele de naparlire cu o perie speciala pentru a indeparta firele de par moarte.

Conditii de viata Nu necesita conditii speciala de viata, fiind rezistent la intemperii.Se recomanda aceasta rasa numai persoanelor care au timp suficient sa ii rezerve cainelui atat pentru dresaj cat si pentru alte activitati fizice. Necesita socializare, dresaj si exercitii.

Dresaj Datorita inteligentei lui este receptiv la un dresaj complex. Usor de educat, de dresat pentru ca are placerea de a invata si intelege repede. Trebuie lucrat in principal cu vocea. Lipsa de socializare, de exercitii sau dresaj poate transforma acest caine intr-o adevarata pacoste pentru stapan si pentru cei din jur. Isi iubeste foarte mult stapanul si este gata sa faca orice pentru aceste cu mare placere si bucurie, datorita unui simt al datoriei inascut.

Utilitate In tara de origine, Germania este inca folosit pentru pazirea si lucru cu cirezi si turme. Dar el este si cel mai bun si folosit caine utilitar si de paza. Calitatile sale fizice si psihice au dat posibilitatea utilizarii in cele mai variate sfere de activitate: paza, aparare, insotitor al nevazatorilor, salvamont, caine de interventie in caz de cataclisme naturale, incendii, depistare de stupefiante.

sursa:ciobanescul german

• Upvote 3
Fairytale

Multumesc tuturor si...si mai multe poze?

Si care sunt cele mai frumoase, haioase intamplari cu cainii dumneavoastra.

Angelfire eu sunt un adept al CG-ului si de aia il indic ca fiind rasa ideala pentru curte. Bun de paza daca il instruiesti cat de cat, atent si iubitor. Nu iti recomand sa-ti iei rotwellier sau pit-bull ori alte asemenea rase de caini recunoscuti prin agresivitate daca nu esti cunoscator al cainilor si nu ai timp suficient pentru o educatie corespunzatoare. Sunt caini cu presonalitate cum au mai spus si altii iar la un moment dat poti avea surpriza sa si-o ia in cap si sa nu poti face prea multe sa-i readuci pe un fagas normal. Sa zicem ca rotwellier-ii mai pot fi domoliti oarecum dar pitbulii daca nu au o educatie corespunzatoare si nu stii sa le domolesti agresivitatea la timp ajung sa te domine si sa-ti fie frica sa mergi in ptropria curte. Deasemenea daca nu ai avut caini pana acum iti recomand o femela de CG. Sunt mai linistite, ascultatoare si mai dragastoase dar in acelasi timp fac si servici daca le instruiesti putin in acest sens. Daca nu stii cum poti apela la un dresor si intr-o luna invata ce tre sa faca.

Pentru poze o singura cautare pe gaogal iti cateva mii de rezultate

post-1423-069032800 1312400839_thumb.jpg

post-1423-044928000 1312401478_thumb.jpg

post-1423-092316400 1312401543_thumb.jpg

Edited by nicuno1

Mai jos sunt niste poze cu copilasii mei.

Nu recomand pekinezu pentru paza la curte ca nu e serios (cam bea in timpul programului ) :naughty:

post-1423-024210100 1312401789_thumb.jpg

post-1423-049651200 1312401830_thumb.jpg

post-1423-074439700 1312401851_thumb.jpg

• Upvote 3

Catalin deocamdata nu face. poate candva „in scop medical”. Pentru moment nu imi permit condiitiile din sistem (e din dotare). Oricum intentionez sa-mi mai iau un puiut in 2-3 sapt.

primul e un canne corso..din pacate mi-a murit acum 2 ani...

post-831-070247600 1312455737_thumb.jpg

si pitbullii si rottweilerii sunt niste caini extraordinari..lumea exagereaza cu agresivitatea lor...sunt rai fiindca asa ii invata stapanul sa fie..si un ciobanesc german poate fi agresiv, daca asa il antreneaza stapanul.

eu, personal, m-am impacat foarte bine cu aceste rase : am avut pitbull si cane corsso ( care mi-au murit, din pacate, pitbullul murind la varsta de 9 ani- si nu m-a agresat in niciun fel), iar acum am un rottweiler, Maya, care are un an.

chestia cu acesti caini este sa-i ai de cand sunt pui, sa te poti impune in fata lor, in rest sunt ca orice alte rase: jucausi, simpatici, pusi pe sotii, ascultatori si protectori cu stapanii lor.

aaaa, si cand mergi pe strada cu ei, tin la distanta raufacatorii si impun respect.

:emo-yessir:

al doilea e Maya, rottweilerul...

post-831-024935200 1312456247_thumb.jpg

Edited by maximo
  • Upvote 1
  • 5 weeks later...
  • Membru

eu am labrador si este un caine extraordinar.

recomand aceasta rasa :emo-yessir:

Edited by bogdanel