Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Mai merita sa dai admitere la politie?

radux3
 Share

Question

Am si eu o intrebare pentru cei care lucreaza deja in sistem. Mai merita in ziua de azi sa urmezi scoala de agenti de politie? Va intreb acest lucru pentru ca mi-as dorii sa port uniforma de politist si sa lucrez in sistem, dar nu cunosc avantajele si dezavantajele. Ma sfatuiti sa urmez aceasta scoala( care cat de cat iti ofera un loc de munca) sau sa urmez o facultate( gen Drept) care dupa parerea mea nu ma prea ajuta la nimic? Astept cat mai multe raspunsuri de la dvs. cei care lucrati in sistem. Va multumesc!

Edited by radux3

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Acest raspuns nu o sa-l gasesti la niciun om care lucreaza in sistem, fiecare are cate o parere diferita, din cauza faptului ca fiecare am crescut, ne-am dezvoltat in medii diferite.Unuia care a crescut la sat poate un salar de 1200 lei i se pare mare, dar deopotriva cel care locuieste la oras cu salarul respectiv nu prea supreavietuieste, o sa te gandesti numai la cate lipsuri ai. Daca consideri ca meseria acesta se pliaza pe caracterul tau si te vei simti implinit, atunci fa acest pas cu incredere. Fii hotarat in ce decizie vei lua, cu grija sa nu regreti.

• 0
  • Moderator

E tarziu sa mai iei o decizie acum, inscrierile pt admiterea de anul asta s-au incheiat.

• 0

mi-am depus dosarul Marius, deci pot peste o luna sa dau admiterea

Edited by radux3

• 0

din punctul meu de vedere nu se mai merita; daca ai alte solutii poti aplica la ele; daca as putea sa dau timpul inapoi cu 7 ani nu as mai da la scoala de politie dar asta e; am avut ghinionul sa intru de prima data he he :)

• Downvote 1

• 0

un om rational daca isi depune dosarul pentru a candida la acest examen, adica admiterea la scoala de agenti de politie, inseamna ca deja a luat o decizie. daca te consideri un astfel de om de ce pui o asemenea intrebare?

• Upvote 3
  • Downvote 1

• 0
  • Membru

RaduX3 pot sa iti spun un singur lucru :Oamenii NU se nasc polițiști! Iubirea pentru adevăr și dreptate naște polițiști!

daca ai chemare sa fi politist nu mai intrebi pe nimeni,te duci,daca te intereseaza sa devii bogat dute in alta parte! :emo-yessir:

Edited by cipri83
  • Upvote 2

• 0

radux3 nici macar cu afirmatia conform careia ai un loc asigurat dupa ce termini scoala nu sunt de acord....daca vei reusi sa treci de examen nimic nu iti va mai oferi garantia ca vei fi angajat la finalul celor 2 ani de studii....

• 0

acum dupa ce am terminat,sunt elev somer ,care cauta ceva de munca, daca vrei asta dute, cea mai mare prostie a vietii mele,nu da prietene , e puscarie scoala.ai grija ce ti doresti,cauta altceva fericirea a alta,iar lumea e mare, nu ma sfatuit nimeni cand am dat, din pacate..nu fa prostia vietii tale,,,,,

• 0

Nu se merită. Doar dacă îţi place şi ştii că o să te poţi descurca cu banii, în cazul ăsta te sfătuiesc să dai.

@alin2770: nu eşti obligat să te duci la examen dacă ţi-ai depus dosarul. omul are timp să se răzgândească.

• 0

Radux3 îți pot spune dacă pentru mine mai merită să rămân în acest sistem. Am motivele mele să cred ceeaa ce doresc și să acționez în consecință. Cel mai bun răspuns cred că ți-l vei da singur, fiindcă tu cunoști cel mai bine motivele pentru care dorești să urmezi această școală, iar mai departe să intri în sistem. Tot ce îți pot spune este că, dacă vom fi colegi, îți urez succes și multă răbdare. Ai nevoie. Așa că, întreabă și ascultă pe toată lumea, dar hotărăște-te singur. :emo-yessir:

• 0

in politie am intrat cu dorinta si cu suflet, dar acum sunt elev-somer... Dl. Igas se plange ca nu are oameni pregatiti, iar pe noi ne tine pe dreapta. cred ca sunt in asentimentul tuturor din promotia 2011+6luni ca ne dorim sa iesim in strada sa dovedim ca mai exista dorinta si pasiune pt munca de politie :emo-yessir:

• 0

Pentru mine, merita, imi doresc foarte mult o cariera in politie, in ciuda problemelor care sunt acuma in minister, eu imi doresc de mic sa ajung politist, anul trecut am cazut printre primii, lucru care m-a indarjit, m-a facut sa-mi doresc mai mult si sa ma pregatesc temeinic, asa ca, eu sfatuiesc, daca iti doresti cu adevarat, nu pentru ca spune (mama, tata, bunica...), gandeste-te daca asta e ceea ce ti s-ar potrivi, daca ai sa mergi in fiecare zi de placere la munca, mai depinde si de situatia financiara, daca te descurci cu 1200 de lei, e ok, daca nu indeplinesti conditiile acestea, eu cred ca nu are rost, sunt foarte multe meserii, fiecare dintre noi stim sa ne apreciem calitatile si sa ne gandim la ce am putea face si la ce am putea fi cu adevarat buni.

Edited by Todoran Ioan

• 0
:rolleyes: wait to get there... sunt o multime de lucruri si sacrificii pe care le-am facut pana acum pt inceputul acestei cariere. Trebuie sa fii cu adevarat optimist, altfel e cam greu. Nimic din ce vezi dupa admitere nu seamana cu ceea ce iti imaginai inainte...incredere in tine si vointa de a schimba ceva...noi putem face asta