Jump to content
POLITISTI.ro
stephanos

Specializari Scoala de politie Campina

Recommended Posts

stephanos

Buna ziua,

O sa incep prin a va spune ca  momentan activez in sistemul penitenciar de cativa ani buni avand functia de agent operativ,am terminat intre timp facultatea de drept si doresc sa ma inscriu la Scoala de Agenti de Politie de la Campina deoarece sunt satul de acest sistem care isi trateaza proprii oameni cu spatele dar au o grija neobosita fata de infractori.Stiu ca nici la dumneavoastra situatia nu este roz tatal meu fiind politist de cariera(M-a ghidat pe principiul ,,ai infractorul prins gata" insa guvernul mai catolic ca papa da nas acestora si nu exista zi fara scandal)As vrea sa stiu daca acum cu aceste modificari in politica de recrutare a scolii se mai repartizeaza pe specializari?La acest moment al vietii mele nu pot stii daca decizia mea este una corecta sau nu sau daca macar imi va alunga ura pe care o simt si imi va aduce linistea pe care mi-o doresc.Orice sfat este bine-venit.Va multumesc si va salut cu respect.

Sache

În momentul de fata, singura specializare este cea de ordine publica. Totuși, după absolvirea scolii, în funcție de nevoile ipj-ului, poți sa lucrezi la alte structuri.

P.S. Din curiozitate, ce înseamnă agent operativ, gardian de penitenciare?:))

stephanos

Ca in orice institutie de tipul nostru personalul se imparte in operativ si administrativ.Cu totii suntem gardieni doar ca numai cei din operativ au  contact direct cu detinutii.Am incercat sa imi expun cat mai clar situatia mea actuala si m-am exprimat astfel din obisnuinta.

Edited by stephanos

Sache

:good: Am înțeles! Sper ca răspunsul îți va fi de folos. În luna aprilie sau mai se vor anunța locurile la SAPVLC.

stephanos

Am mai citit pe undeva pe aici legat de faptul ca toata promotia anterioara a fost repartizata O.P. dar am sperat ca lucrurile nu se mentin asa.In final specializarea era doar o preferinta a mea nu ceva musai.Multumesc pentru raspuns.Voi urmari site-ul lor.

olaru1981

Sa stii ca o.p-ul nu e ciumat😂😂

Sache

stephanos, unde îți dorești să lucrezi în Politia Romana? La C.R.A.P.?

O.P. este una dintre cele mai importante structuri din cadrul Politiei Romane.

P.S. CRAP=arest

stephanos

N-am vrut sa reiasa din cuvintele mele faptul ca specializarea O.P. este de evitat.Dorinta mea ar fi fost transporturi :emo-yessir:

DanMarian92

Bună ziua, 

Doresc sa particip la concursul pentru admiterea în școală de politie Câmpina în ianuarie 2020. Am totuși câteva întrebări dacă ma puteți lamuri:

1) ce specializări se pot studia la școala de agenti de politie? 

2) exista posibilitatea ca la finalizarea scolii de agenti sa lucrezi în politia judiciara? Menționez ca am facultate dar nu pe științe juridice și nu știu dacă ești cumva condiționat de a fi licențiat în drept.

3) care sunt posibilitățile și condițiile de a lucra în politia judiciara? 

Catalin

1. Din câte ştiu, în prezent nu ar mai fi specializări la şcolile de agenţi. Pe vremuri existau, dar din câte am înţeles s-a renunţat iar în prezent.

2. Sanşele sunt foarte mari, dacă ajungi să ocupi o funcţie într-o structură operativă. 

3. Numirea, promovarea şi eliberarea poliţiştilor în/din funcţiile structurilor poliţiei judiciare se fac potrivit normelor de competenţă aprobate prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor, cu avizul procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. (aşa spune legea 364 din 2004 privind organizarea şi funcţionarea poliţiei judiciare)