Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Transportul bicicletelor conform legii


PaulSuiugan
 Share

Question

Buna ziua,

Pe un alt forum se vorbeste despre transportul bicicletelor pe suporti in temei legal, totul a pornit de aici:

"Am fost oprit de politia rutiera cand ma intorceam de la un concurs, avand bicicleta pe masina, pe suport ce se prinde de barele transversale. Printre altele am primit si avertisment verbal ca, conform legii, nu am voie sa transport bicicleta pe masina deoarece depasesc inaltimea (dimensiunile) automobilului. Am mai auzit pe cineva acum cativa ani spunand ca era foarte aproape de o amenda tot pe treaba asta. Eu stiam ca nu sunt ok cele pe hayon sau carlig daca acopera numarul sau luminile, dar de cel pe bare nu stiam nimic.

Stie cineva cum sta treaba? Am sanse sa ma trezesc cu o amenda pentru asta daca politistul are chef de dat amenzi?"

Mie personal mi se pare o aberatie faptul ca nu ai voie sa transporti biciclete/skiuri/cutie pe masina pentru ca depasesti inaltimea masinii...atunci si sa ai bari longitudinale/transversale e ilegal pentru ca depasesc plafonul masinii; mi se pare o aberatie.

Conform legislatiei avem doar asta (lungime si latime)

"Art. 181. - Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai:
.......
6. Sa transporte în si pe autoturism obiecte a caror lungime sau latime depaseste, împreuna cu încarcatura, dimensiunile acestuia."

De altfel, conform acestui articol din legislatie este ilegal sa transporti biciclete pe suportii de hayon sau carling pentru ca depasesc lungimea masinii? (chiar daca nr de inmatriculare si luminile din spate sunt vizibile)

As dori niste lamuriri in acest caz (personal nu am avut probleme cu transportul bicicletelor).

Multumesc,

Paul.

 

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
  • Moderator

Atata vreme cat bicicleta nu depaseste pe LATIME si pe LUNGIME gabaritul masinii, nu ar trebui sa aveti vreo problema. Legea nu face referire la inaltime. Aceasta este opinia mea, opinia unor colegi poate sa difere. Totusi, poate domnul respectiv a transportat bicicleta depasind latimea masinii, pusa transversal sau cine stie mai cum.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Quote
On 3/2/2018 at 5:09 PM, Cristi said:

 

Atata vreme cat bicicleta nu depaseste pe LATIME si pe LUNGIME gabaritul masinii, nu ar trebui sa aveti vreo problema. Legea nu face referire la inaltime. Aceasta este opinia mea, opinia unor colegi poate sa difere. Totusi, poate domnul respectiv a transportat bicicleta depasind latimea masinii, pusa transversal sau cine stie mai cum.

 

 

Multumesc pentru raspuns, si totusi, daca transporti bicicleta cu suport pe haion sau suport pe carlig risti sa fii amendat pentru ca depaseste lungimea masinii? Transportul bicicletelor in astfel de situatii este foarte des intalnit. Am atasat si 2 poze sa fie cat mai clar, multumesc!

cauciuc1.jpg

menabo-winny-pentru-2-biciclete-cu-prindere-pe-carligul-de-remorcare.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.