Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
danielnitu

Renuntare permis port-arma

Question

danielnitu

Buna ziua,

Detin un permis port-arma care va expira in luna decembrie a acestui an. Va rog sa imi spuneti care sunt pasii de urmat in cazul in care nu mai doresc prelungirea acestuia. 

Va multumesc

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Marius

Foarte simplu, nu mai prelungeşti valabilitatea permisului. Se va dispune măsura anulării dreptului de a deţine arme şi retragerea permisului de armă. Măsura se comunică printr-o dispoziţie scrisă, iar în termen de 10 zile de la data luării la cunoştinţă, vei fi obligat să predai la poliţie permisul împreună cu documentul care face dovada înstrăinării armei sau a depunerii armei pentru înstrăinare la un armurier autorizat.

• Upvote 1

• 0
houseofguns

Pt a renunta la arma si la permis sunt de facut urmatorii pasi :

Depunerea,vanzarea,donarea armei catre o persoana,  sau  casarea ei prin armurier cost 250 lei...la politia capitalei nu iti vor primi arma...(nu stiu de ce)

dupa ce faci dovada casarii sau vanzarii armei te duci la politia capitalei(pt cei din BUCURESTI) cu copie CI ,copie contract vanzare cumparare si permis, completezi o cerere pe care o vei primi de la politie...iti vor retine toate acestea si NU vei primi nici o dovada ca ai renuntat la arma(recomand pastrarea contractului de vanzare cumparare cu mare atentie,posibil sa apara erori in sistem si sa te trezesti cu politia la usa pt controlul armei si depozitarii acesteia)

in mod normal politia era obligata sa imi accepte arma pt casare,dar din anumite motive nu o vor primi si tot costul de casare cade in sarcina detinatorului armei(eu detineam arma neletala)

Edited by houseofguns

• 0
Gorge

Buna ziua,

Va rog sa îmi spune-ți dacă pot preda la poliție,pentru casare doua arme neletale.

Multumesc?